اطلاعاتی جامع و کاملی درباره خمس می خواستم. به چه چیزهایی خمس تعلق می گیرد؟ به هر چیزی


اطلاعاتی جامع و کاملی درباره خمس می خواستم. به چه چیزهایی خمس تعلق می گیرد؟ به هر چیزی
    اطلاعاتی جامع و کاملی درباره خمس می خواستم. به چه چیزهایی خمس تعلق می گیرد؟ به هر چیزی فقط یک بار خمس تعلق می گیرد؟ اگر از چیزی استفاده کرده باشیم ولی تمام آن تمام نشده باشد به آن خمس تعلق می گیرد؟

پاسخ :


من 19 سالمه پیش مردم مؤمن شناخته شدم با احترام زیاد ولی مدتی زیادی هست که عاشق دختر خیلی

1:فعالیت در شرکتی که پایان پذیر است، که به صورت نتورک کار می کند و محصولات خود را با قیمت

«وَ اعْلَمُوا أَنَّما غَنِمْتُمْ مِنْ شَىْ‏ءٍ فَأنَّ لِلَّهِ خُمُسَهُ وَ لِلرَّسُولِ وَ لِذِى الْقُرْبى‏ وَ الْیَتامى‏ وَ الْمَساکِینِ وَ ابْنِ السَّبِیلِ»انفال (8)، آیه 41.؛ «و بدانید که هر چه غنیمت گرفتید، یک پنجم اون براى خدا و رسول و از اون خویشاوندان و یتیمان و بینوایان و در راه ماندگان هست».
«خمس» در لغت به معناى پنج یک مى‏باشد و در اصطلاح فقه عبارت هست از: «پرداخت یک پنجم درآمدى که از راه زراعت، صنعت، تجارت، پژوهش و یا از طریق کارگرى و کارمندى در مؤسسات گوناگون، به دست مى‏آید.البته در مورد هدایا، جوایز و هر فایده‏اى که بدون کسب به دست مى‏آید، میان مراجع بزرگوار تقلید اختلاف نظر هست .


چه جوری میشه به افرادی که گفته میشه امام زمان(عج) رو می بینن و با آقا صحبت می کنن اعتماد
خمس به امام‏علیه السلام و سادات اختصاص مى‏یابد و باید اون را در عصر غیبت به فقیه جامع شرایط داد».العروه الوثقى، ج 2، م 72.
شارع مقدس به صاحب مال، موقعيت داده تا یک سال بخواهد، اون را در مؤونه و نیازهاى خود و خانواده هستفاده نمايند و اگر تمام و یا مقدارى از اون تا پایان سال زیاد بیاید، خمس اون را بپردازد.
«خمس» یکى از فریضه‏هاى اسلامى هست و قراون مجید اون را در کنار جهاد برنامه داده و هر دو را از ریشه ایمان دانسته هست؛ چه اینکه نشانه صداقت ایمان، مبارزه با مال‏اندوزى و تطهیر نفس هست.


آیا شستن پای حواریون حضرت عیسی(ع) توسط ایشان در روایات آمده است؟ آیا این موضوع در مورد
حضرت باقرعلیه السلام فرموده هست: «براى هیچ کس جایز نیست از مالى که خمس به اون تعلق گرفته، چیزى بخرد؛ مگر اینکه حق ما را به ما برساند».«لا یَحِلُّ لِاَحَدٍ أنْ یَشْتَرى‏ مِنَ الْخُمْسِ شَیْئَاً حَتى‏ یَصِلَ اِلَیْنا حَقَّنا»: وسائل الشیعه، ج 6، باب 1، ح 4.
آیه 41 سوره «انفال» به طور روشن و صریح، بر اصل وجوب خمس دلالت مى‏کند؛ از این رو شیعه و سنى بر اصل اون اتفاق نظر دارند.


از کجا انسان بفهمد که زنش آیا تجربه جنسی قبلا داشته یا نه؟
البته ممکن هست دلالت آیه بر مواردى از اون ( مانند درآمد کسب) روشن و شفاف نباشد؛ ولى بى شک به کمک روایات متعددى، به خوبى وجوب خمس درآمد هستفاده مى‏شود.ر.ک: وسائل الشیعه، ابواب ما یجب فیه الخمس و ابواب الانفال.
خمس داراى حکمت‏ها و اسرار گوناگونى هست که به بعضى از اونها اشاره مى‏شود:
1.


لطفا منابع معتبر و کتبی را درباره حیات برزخی و قیامت معرفی کنید که مسلمان و غیرمسلمان
خمس به منظور تأمین هزینه‏هاى امام‏علیه السلام به عنوان رئیس حکومت، براى پیشبرد نظام اسلامى و اداره جامعه، واجب گردیده هست؛ناصر، آیت‏الله مکارم شیرازى، یک صد و هشتاد پرسش و پاسخ، ص 423 - 425 و تعلیقات على العروه، کتاب الخمس، ص 392.


آیا در نماز وقتی بعد از رکوع می ایستیم می توانیم به جای ذکر «سمع الله لمن حمده» بگوئیم
از این رو در روایت از خمس به عنوان «وجه الاماره» یاد شده هست.ر.ک: وسائل‏الشیعه، ج 6، کتاب‏الخمس، باب 2، ح 12.
2.


بنده در کتاب قانون مجازات اسلامی ماده 86 را در مورد زنا مطالعه کردم و سؤالاتی برایم پیش
خداوند متعال براى حفظ کرامت و عزت پیامبر اسلام، محل تأمین بودجه فقیران بنى‏هاشم و منسوبان به اون حضرت را از خمس برنامه داد و سهم اونان را قرین سهم خود و رسول کرد تا زمینه تحقیر نسبت به اونان از بین برود.ر.ک: وسائل الشیعه، ج 6، ابواب قسمه الخمس، باب 1، ح 4 و 8.
3.

خمس براى تأمین بودجه هر کار خیرى هست که امام بخواهد اجرا کند و براى هر موردى که صلاح بداند، مصرف کند.«فَما کانَ لِلَّهِ فَهُوَ لِرَسُولِه‏ یَضَعُهُ حَیْثُ شاءَ»؛ «اونچه خاص خدا هست، براى پیامبر اسلام هست، هر جا صلاح بداند برنامه مى‏دهد»: همان، ابواب الانفال، باب 1، ح 12.
4.

خمس وسیله‏اى براى رشد و کمال انسان محسوب مى‏شود که اداى اون، باعث جلب روزى و وسیله آمرزش گناهان مى‏گردد.در مکاتبه امام رضاعلیه السلام به یکى از یارانش آمده هست: «اِنَّ اِخْراجَهُ (خمس) مِفْتاحُ رِزْقِکُم و تَمْحیصُ ذُنُوبِکُم»؛ «پرداخت خمس کلید جلب روزى و وسیله آمرزش گناهان هست»: همان، ابواب الانفال، باب 3، ح 2.
5.

خمس براى احیاى دین خدا و تحقّق حکومت اسلامى واجب گردیده‏است.در همان مکاتبه آمده هست «اِنَّ الْخُمْسَ عَوْنُنا عَلى‏ دینِنا»؛ «خمس، کمک ما در پیاده کردن دین خداست»: همان، ابواب‏الانفال، باب 3، ح 2.
در هفت مورد خمس واجب هست: منفعت کسب، معدن، گنج، مال حلال مخلوط به حرام، جواهرى که با غواصى بدست آید، غنیمت جنگى و زمینى که کافر ذمى از مسلمان بخرد و بیشترین مورد ابتلاى اون منفعت کسب هست یعنى هرگاه کسى از راه کسب مالى به دست آورد چنانچه از مخارج سال خود و عیالاتش زیاد بیاید باید یک پنجم اون را بدهد.

البته لازم نیست عین پول باقى بماند پس اگر با اون کالاهاى مصرفى مثل برنج و امثال اون که هنگام مصرف عین اون از بین مى‏رود خریدارى کند وقت سررسید سال خمسى هر مقدار از اون که باقى باشد باید مخمس گرداند.
بنابراین مازاد مواد غذایى مانند برنج، قند، چای، حبوبات و غیره و حبوباتى که سر سال خمس در خانه باقى مانده هست اگر از درآمد بین سال تهیه شده به اون خمس تعلق مى‏گیرد و باید به قیمت روز محاسبه شود.

توضیح ‏المسائل مراجع، م 1751
بنابراین شما باید یک روزدر سال را به عنوان روز محاسبه دخل و خرج خود برنامه دهید و در اون روز هر مقدار از درآمدتان که از مخارج خوراک و پوشاک و غیره اضافه آمد تخمیس نمائید یعنی یک پنجم از اون را به مرجع تقلیدتان بدهید و یا در موردی که او اجازه می دهد صرف نمایند.
برای اطلاع بیشتر می توانید یک جلد کتاب احکام خمس نوشته آقای سید مجتبی حسینی که از انتشارات مرکز فرهنگی نهاد هست تهیه نمایند.

برگرفته از پرسمان

پرسمان در تاریخ 22 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 09:35 ب.ظ به این سوال جواب داده هست.


94 out of 100 based on 74 user ratings 1174 reviews