زمان مناسب برای ازدواج چه موقع است؟


زمان مناسب برای ازدواج چه موقع است؟
    زمان مناسب برای ازدواج چه موقع است؟

پاسخ :


با توجه به آیات زیر چگونه می توان معصومیت پیامبران را توجیه کرد؟ الف)هود آیه 40 ب) یوسف

1:در مورد معصومیت حضرت محمد(ص) چگونه می توان با آیات زیر توجیه کرد؟ الف)سوره التحریم آیه1

درباره ازدواج دو نکته را باید در نظر داشت که:

با توجه به اینکه سیدها از طریق حضرت زهرا(س) به پیامبر اسلام(ص) می رسند، چرا در زمان ما
1- ازدواج وقت صد در صد معین شده و ثابتی براى همه انسان‏ها ندارد.

تا چه حد می توان به مطالب تفسیر کشف الاسرار اعتماد کرد؟
2- سن ازدواج همیشه تابع نیازهاى فردى نیست بلکه از نیازهاى اجتماعى و نوعى نیز متأثر مى‏گردد.

به چه علت در قرآن در چندین سوره داستان حضرت موسی(ع) نقل شده است؟
با توجه به این دو نکته خاطرنشان مى‏سازد که اگر شخصى به واسطه ازدواج نکردن به گناه آلوده مى‏شود، باید به منظور حفظ پاکى و عفت که تنهانشان کرامت انسانى هست ازدواج کند، لذا سن خاص ندارد و هیچ چیزى [مانند تحصیل، بیکارى و...


طریقه خواندن نماز حضرت ابوالفضل(ع) را می خواستم؟
نمى‏تواند مانع اون شود چون هزینه‏اى که در برابر اون پرداخت مى‏شود یعنى پاکى بسیار گران هست.

پیامبر اسلام نمازهای خود را در چه زمانی می خواندند؟ منظورم اینکه آیا نحوه نماز خواندن
وقت ازدواج به چند عامل بستگى دارد:

آیا دجال آخرالزمان آمده و کیست؟
1ـ براى افرادى که به وسیله ازدواج نکردن به گناه آلوده مى‏شوند ازدواج نمودن واجب هست و بر پايه این معیار وقت و سن خاص را نمى‏توان معرفى نمود هر وقتى و در هر سنى که آدمى از حفظ گوهر پاکى عاجز گردد بگونه‏اى که على‏رغم تمهید مقدمات و رعایت اصول اخلاقى و احکام فقهى همچنان از تیررس شیطان در امان نباشد و از تهدید نفس اماره و آلوده شدن مصون نباشد باید ازواج کند.

پرواضح هست که به محض احساس چنین حالتى نباید به سراغ ازدواج رفت بلکه ابتدا باید به سراغ کنترل خواسته‏ها رفت و در این مورد تدابیرى را بکار گرفت و از طریق رعایت احکام فقهى و اصول و مقررات اخلاقى و کنترل رفتارى و فکرى خواهش‏هاى زودگذر را محدود نمود و سپس بکارگیرى این امور اگر علاج نشد و یا این کنترل به قیمت از کف نهادن تمام برنامه‏هاى زندگى و سخت شدن زندگى، ممکن و میسور نگردید در این صورت باید ازدواج نمود.
2ـ عامل دوّم رسیدن به بلوغ جنسى و رشد فکرى و اجتماعى و اخلاقى هست یعنى هر چند که آدمى بتواند غرائز خود را کنترل کند و خواهشهاى گذرا او را تهدید ننماید اما وقتى به رشد فکرى و عقلى و اجتماعى و اخلاقى دست یافت جهت بقاى نسل آدمى و رشد شخصیت خود و تکامل اخلاقى و معنوى خویش ازدواج ضرورت پیدا مى‏کند.

در این جا نیز نمى‏توان بصورت قطعى سن معینى را بیان نمود ولى معمولاً دختران بین سنین 22 ـ 24 به این بلوغ و رشد مى‏رسند و البته کسانى هم زودتر و یا دیرتر به این بلوغ مى‏رسند امّا همانگونه که بیان شد معمولاً بین سنین 22 تا 24 سالگى هست.
3ـ گاهى اوقات اشتغال به تحصیل یا ارائه خدمات عالیتر و برتر على رغم رسیدن به رشد و بلوغ لازم، موجب تأخیر در ازواج مى‏شود که در این صورت نیز نباید سن ازدواج دختر از 26 تا 27 سال بگذرد.

بهرحال از بین شرایط بیان شده عامل نخست جایگاه ویژه دارد چرا که در صورت بروز اون دیگر نمى‏تواند فرمود مى‏خواهم درس بخوانم و رشد اجتماعى ندارم.

در اینجا باید ازدواج نمود چرا که حفظ پاکى از هر گوهرى ارزشمندتر هست.

ولى باید تا رسیدن به رشد اجتماعى و اخلاقى از مادر شدن و پدر شدن جلوگیرى نمودو همینطور از بهره‏گرفتن از تجارب بزرگترها نباید غفلت ورزید.
بنابراین وقت ازدواج هر فردى بر پايه شرائط مختلف شخصی ، فرهنگى، اجتماعى، خانوادگى شغلى و مالى وى متفاوت هست.

تا وقتى که جوان بالغ بتواند خود را از گناه حفظ کند و مرتکب خطاها و لغزشهاى غریزه جنسى نشود مى‏تواند به منظور پیشرفت علمى بیشتر، به تحصیل خود ادامه دهد و ازدواج را به تأخیر بیاندازد.

ولى اگر بخاطر فضاى فرهنگى و ضعف اراده و ایمان نمى‏تواند چشم و گوش و سایر اعضاء خود را از گناه و لغزش حفظ کند و به گناه مى‏افتد، ازدواج بر او واجب هست و بدین وسیله نصف ایمان خود را تکمیل نماید.

و این حالت را هر کسى خودش بهتر مى‏تواند تشخیص دهد و به حال خود آگاه‏تر هست.

در امر ازدواج نیز قبل از هر چیز باید شناخت کافى از ملاکها و معیارهاى ازدواج و همسر شایسته و لایق پیدا کرد.

پس در صورتی که ازدواج برای شما به حد وجوب رسیده هست و امکانات ازدواج برایتان مهیا و آماده هست نمی توان ازدواج را به بهانه مشخص نبودن وضعیت شغلی به تأخیر انداخت.

هر چند تدبیر کردن و تلاش برای به دست آوردن شغل مناسب و تهیه مقدمات اون نیز ضروری هست.

لازم به ذکر هست گرچه بالفعل، ممکن هست فردی شغل تثبیت شده ای ندارد ولی می داند و یا احتمال قوی می دهد که در آینده نزدیکی و یا پس از فارغ التحصیل شدن، شغل مناسبی را پیدا کند در چنین شرایطی بهتر اون هست که هم اکنون ازدواج کند و در اون جهت نیز تلاش کند، هر چند در مدت کوتاه دانشجویی از رفاه کامل و بدون دغدغه ای برخوردار نیست.

پس برای چنین فردی ازدواج زود نیست.

لازم به ذکر هست معمولا برای ا فراد متأهل در مقایسه با مجردین، امکان و احتمال پیدا کردن شغل بیشتر فراهم هست و صاحبان شغل به متأهلین، شغل و کاری واگذار می نمايند.

اما در صورتی که به حد وجوب نرسیده هست و می تواند غریزه جنسی خود را به گونه ای کنترل کند و به گناه آلوده نمی شود و وضعیت شغلی آینده اش نیز روشن نیست، بهتر هست ازدواج را به تأخیر بیاندازد و می توان فرمود این ازدواج برای وی زود هست و چه بهتر که مقدمات اون را به تدریج فراهم نماید تا در صورت لزوم اقدام کند.

در اینجا توجهتان را به این نکته نیز جلب می کنیم که غریزه جنسى یکى از غرایزى هست که خداوند در وجود انسان برنامه داده هست و باید در وقت مناسب و از طریق صحیح و مشروع به اون جواب داده و به ارضاى اون پرداخته شود تا دچار فشارهاى روحى و روانى و جسمى ناشى از عدم تأمین اون نشود.

نه باید اون را کاملاً سرکوب کرد و نه مى‏توان اون را رها کرد ازدواج راه طبیعى و مشروع ارضاى غریزه جنسى هست، با فراهم کردن امکانات و شرایط لازم باید سعى کرد به اون پاسخى صحیح داد.

گرچه مشکلات گوناگون جامعه مانع ازدواج به موقع جوانان عزیز مى‏شود در عین حال با کاهش سطح توقعات و انتظارات پرهیز از تشریفات غیر ضرورى کنار گذاشتن بعضى رسومات فرهنگى و اجتماعى منفى، به تأخیر انداختن مراسم عروسى در دوران نامزدى و عقد و بعضى تدابیر دیگر مى‏توان از مشکلات مادى واقتصادى که فراروى بسیارى از جوانان مى‏باشد نجات یافت.

خداوند در قراون کریم مى‏فرماید: «کسانى که تنگ دست مى‏باشند دلهره فقر و عدم امکانات مادى نداشته باشند که از ناحیه فضل و رحمت خاص خداوندى در امر نکاح وازدواج کمک خواهد شد».

وعده خداوند قطعى هست و کسى نمى‏تواند به اون بدبین باشد پیامبر اکرم(ص) نیز مى‏فرماید: «اگر کسى به این مطلب اعتقاد نداشته باشد به خداوند سوء ظن دارد، اون ظلم و گناه بزرگى هست».

برگرفته از پرسمان

پرسمان در تاریخ 16 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 07:35 ب.ظ به این سوال جواب داده هست.


88 out of 100 based on 78 user ratings 478 reviews