آیا انسان شکاک و تقریبا کثیر الشک باید به هر شکی توجه نکند؟ چون واقعا بعضی وقتها انسان


آیا انسان شکاک و تقریبا کثیر الشک باید به هر شکی توجه نکند؟ چون واقعا بعضی وقتها انسان
    آیا انسان شکاک و تقریبا کثیر الشک باید به هر شکی توجه نکند؟ چون واقعا بعضی وقتها انسان نمی داند، جایی را شسته یا نه، آیا به این شک هم نباید توجه کرد؟ من خیلی از وسایل خانه به نظرم نجس است ولی نمی دانم اینها را که قبلا گفتم نجسه واقعا نجس بوده یا از روی وسواسی گفتم، یادم نیست قبلا چطور بوده، آیا باید بگیرم پاکه؟

پاسخ :


چطور می شود هم راضی به رضای خدا بود، هم برای بهتر شدن تلاش کرد خوب این هم یه جور ناسپاسی

1:کتبی که در اینترنت برای موبایل یا کامپیوتر با فرمتهای جاوا و sis و pdf در نظر گرفته شدهاگر بخواهم در اوایل زندگی خودم،‌ خانم خودم را مجذوب و شیفته خودم کنم، چه کار کنم؟
برای درمان این بیماری که گاهی بسیار حاد و خطرناک می شود به مطالب زیر توجه نمایید.


آیا برای خواندن نماز شکر، وضو گرفتن واجب است و درباره ثواب نماز شکر هم توضیح دهید.


اگر خون به خروس بخورانم، آیا گوشت خروس حرام می شود؟ کار من خوبه؟ اگر قبلا انجام داده
واژه وسواس در اصطلاح به معنی حدیث نفس هست به طوری که گویی کسی آهسته از درون با انسان سخن می گوید و او را به دقت فراوان و بی مورد در انجام امور دعوت می نماید.


شخصی در زمان حیاتش در حق ما جفاکرده و با گستاخی تمام موقع موتش هم چون از حمایت اطرافیانش
کار شیطان را نیز وسوسه گویند، زیرا با چنین پیامی از درون، آدمی را به کار بد دعوت می نماید.

اگر فرد بر مهر یا سفال پخته شده، سجده کند، نمازش درسته است؟
در حدیثى از امام صادق(علیه‏السلام‏) مى‏خوانیم: «ما من مؤمن الا و لقلبه اذنان فى جوفه: اذن ینفث فیها الوسواس الخناس! و اذن ینفث فیها الملک! فیؤید الله المؤمن بالملک، فذلک قوله و ایدهم بروح منه: هر مؤمنى قلبش دو گوش دارد، گوشى که در اون وسواس خناس (شیطان) می دمد، و گوشى که فرشته در اون مى‏دمد، خداوند مؤمن را به وسیله فرشته تقویت مى‏کند، و این همان هست که مى‏فرماید: «و ایدهم بروح منه».


قضیه انگشتر شرف شمس را بیان بفرمائید؟

بیماری وسواس
وسواس یک بیمارى عصبى و روانى هست و روانشناسان و روانپزشکان امروزى اون را فکر و اندیشه مداوم و مکررى مى‏دانند که فرد مبتلا به اون على‏رغم کوشش فراوان خود قادر نیست اون را از ذهن خویش خارج سازد این افکار مزاحم که بدون اختیار فرد به سراغ وى مى‏روند گاهى او را به تکرار برخى کارها و اعمال بى‏فایده وا مى‏دارد.

هر چند وى به بیهودگى و عدم ضرورت و غیرمنطقى بودن اون عمل واقف هست ولى نمى‏تواند از انجام اونها خوددارى کند و زندگى عادى و عملکرد فرد را مختل مى‏کند و بسیار وقت‏گیر هست.

و گاهى بخاطر تمسخر یا مخالفت علنى یا ترحّم دیگران عمل تکرارى خود را مخفى مى‏کند
وسواس از قدیمی ترین اختلالات شناخته شده روانی هست که بین امت از شیوع نسبتا بالایی(حدود دو % جامعه) برخوردار هست.

این بیماری به لحاظ شرایط اون بسیار پیچیده و متنوع هست و درمان اون ممکن هست، ولی نیز دشوار می نماید، مگر اینکه شخص مبتلا واقعا بخواهد علاج شود و به روش درمانی اون جواب صحیح دهد.


الگوهای وسواس
در این اختلال چهار الگوى عمده علائم را مى‏توان یافت:
1- شایع‏ترین الگو، وسواس آلودگى و متعاقب اون اقدام به شست‏وشوى مکرر براى رفع آلودگى و یا کسب طهارت هست.

بنابراین عمل وسواس به شکل شستن یا تمیز کردن هست.


2- دومین الگوى شایع وسواس، وسواس تردید و متعاقب اون اقدام جبرى براى امتحان کردن هست.

مثلاً احتمال باز ماندن شیرگاز، کلید برق و.

به سراغ فرد مى‏آید و به دنبال اون چندین بار براى مطمئن شدن از بسته بودن شیرگاز و یا.

به خانه برمى‏گردد و به اجاق گاز مثلاً سر مى‏زند.


3- افکار وسواسى سومین الگوى وسواس هست این افکار که به طور تکرارى و ناخواسته به سراغ فرد آمده و ذهن او را به خود مشغول مى‏کند محتواى این افکار معمولاً عمل جنسى یا پرخاشگرى یا آسیب‏رساندن هست و از نظر بیمار غیرقابل تحمل و شرم‏آور هست.


وسواس فکری می تواند مشکلات متعدد و مسایل آزاردهنده بسیاری را برای شخص مبتلا و اطرافیانش به همراه داشته باشد.

در این حالت شخص مبتلا ممکن هست تصاویری ذهنی به شکل صحنه های وحشتناک و ناراحت نماينده بسیاری داشته باشد که هر چه بیماری سعی در مقاومت در مقابل اونها دارد، نمی تواند از اونها خلاص شود این وسوسه فکری از موضوعات بسیار کلی؛ مانند سوال ذهنی درباره اینکه : چه کسی خدا را آفریده ؟ هدف از زندگی چیست ؟ گرفته تا افکار گناه آلوده جنسی و ترسهای مرضی و...

متفاوت هست و تقریبا همه این افکاتر بیمار را در وضعیت وحشتناکی برنامه می دهند.
4- چهارمین الگو، کندى وسواس هست.

این بیماران ساعتها وقت خود را صرف خوردن غذا یا اصلاح سر و صورت، مسواک یا آماده شدن براى خواب یا مرتب کردن لباسها مى‏نمايند.


لازم به ذکر هست گاهى ترکیبى از دو یا چند الگوى فوق به سراغ فرد مى‏آید.


شرایط بروز بیماری وسواس
شرایط مختلفى ممکن هست باعث بروز این بیمارى شود:
1- گاهى ترشح ناموزون بعضى مواد شیمیایى در مغز باعث به وجود آمدن این بیمارى مى‏شود که شرح اون در کتب علمى قابل پى‏گیرى هست.


2- اضطراب نیز یکى از شرایط این بیمارى هست که البته گاهى علت اون اضطراب نیز براى فرد مبتلا به وسواس معلوم نیست.


3- گاهى بر اثر یک اتفاق مشکل آفرین و پرفشار مثل مرگ یکى از نزدیکان یا بعضى مسائل جنسى یا بیمارى وسواس رخ مى‏دهد.


4- عقده‏هاى فرو خورده، ناکامى‏هاى درون ریخته شده نیز گاهى باعث این بیمارى مى‏شود.


5- گاهى نیز احساس گناه‏کار بودن باعث وسواس شدن هست.


و-شرایط دیگرى که در این نوشتار نمى‏گنجد.


ضررهای بیماری وسواس
همان گونه که مى‏دانید مشکل وسواس، موجب اختلال در بسیارى از کارهاى انسان مى‏شود.

در ابتدا براى این که شما به صورت جدى‏تر به فکر درمان این بیمارى باشید و راه‏کارهاى ارائه شده را، دقیقاً به کار گیرید به بعضى از اثرات و پیامدهاى وسواس در زندگى انفرادى و اجتماعى اشاره مى‏شود:
1- یکى از ضررهاى جبران‏ناپذیر وسواس، اتلاف وقت و از دست دادن سرمایه ارزشمند عمر هست و این خسارت بزرگى هست زیرا بازیابى وقت از دست رفته امکان‏پذیر نیست.


2- اسراف در مصرف آب یا چیزهاى دیگر
3- صرف انرژى زیاد براى انجام کارهاى تکرارى
4- باوقتدن از انجام کارهاى مهم زندگى از جمله تحصیل یا کارهاى دیگر
5- از دست دادن تمرکز فکرى
6- منزوى شدن و کم رنگ گشتن هویت و شخصیت اجتماعى
7- روبه رو شدن با تمسخر و هستهزاى دیگران
8- ایجاد مشکل در خانواده و آزار و اذیت براى اونها و یا کسانى که به نحوى با شخص ارتباط دارند (مانند هم اتاقى‏ها و.) فرمودنى هست که خوشبختانه این مشکل با جدیت و همّت والاى شما و کسب آگاهى لازم در این رابطه قابل حل هست.

البته باید با پشتکار و حوصله، به راه کارهاى ارائه شده عمل کنید تا ان شاء الله، مشکل به زودى برطرف گردد.
روش درمان وسواس
این بیماری از اون جهت که هم به عنوان یک بیماری روان تنی شناخته شده هست و هم زمینه ساز بسیاری از انحراف های دینی در انسان هست، دارای روشهای درمانی متعدد هست؛ مانند درمان دارویی، مشاوره و درمان روانی و توصیه های دینی.


مشاوره و درمان روانی: در درمان غیردارویى، از الگوهاى مختلف براى کاهش این اختلال بهره مى‏گیرند که به برخى از اونها به طور اجمال اشاره مى‏کنیم زیرا از این تکنیک‏ها متناسب با نوع و شدت و ضعف بیمارى هستفاده مى‏شود:
1- شناخت درمانى، در این روش طى جلسات مکرر و متعدد، بینش بیمار درباره تعارضهاى درونى خود به کمک روان‏درمان‏گر تغییر مى‏یابد.


2- رفتار درمانى: روشهاى متعدد و متنوعى هست از کارشناس مربوطه بیمار را به کارها و فعالیت‏هایى جهت کاهش سطح اضطراب و در نتیجه فکر یا عمل وسواس او وا مى‏دارد.


3- گاهى نیز روانشناس با ایجاد ارتباط با خانواده بیمار به کاهش ناهماهنگى‏هاى احتمالى در خانواده و تصحیح ارتباطات خانوادگى اونها مى‏پردازد.


روشهای کلی درمان:
برای علاج و درمان این بیماری ابتدا باید نوع اون را شناخت و روش درمانی مناسب با اون را انتخاب نمود.

ما در این قسمت به برخی از روشهای کلی مبارزه با این حالت اشاره می نماییم.
1- عدم جواب دهی: مهمترین و کلی ترین راه درمان وسواس، بی توجهی به پیام های اون و عدم جواب دهی عملی به اون هست.

این بیماری در صورتی ادامه می یابد و تشدید می شود که به نداهای درونی اون که مبتنی بر تکرار عمل، یا دقت بی مورد و یا قضاوت غیر منطقی و افراطی نسبت به امور هست، جواب دهی عملی شود.

برای مقابله با این حالت بهترین راه بی اعتنایی به این پیامها و ترتیب اثر ندادن به اونها هست.

اگر مدتی این روش عملی شود، به طور قطع از شدت ابتلا به اون کاسته خواهد شد.


2- تقابل به ضد: برای کسانی که از آلودگی و نجاست هراس دارند و این هراس منشا اضطراب و وسواس در اونها شده هست، آلوده سازی عمدی شخص توسط خود او یا دیگران، از راههای درمان و رفع حساسیت به این امر هست.

اگر این روش با تکرار تحمل شود به طور قطع موثر خواهد بود.


3- فرمان ایست: در منابع علمی جدید، برای متوقف کردن افکار وسواسی، علاوه بر درمانهای دارویی و قبل از اون درمانها، از روشهای خاصی هستفاده می شود که مهمترین اونها روش توقیف فکر نام دارد، بدین ترتیب هست که از بیمار خواسته می شود که به طور عمد افکار وسواسی خود را آزاد بگذارد و در این بین ناگهان درمانگر با صدای بلند و بیزار نماينده، فریاد می زند : ایست !؟! به نظر می رسد این عمل جریان فکر وسواسی را متوقف می کند.
درمان دارویی: بیماری وسواس چون دارای ریشه های هورمونی هست و با فعالیت های هورمونی بدن نیز در ارتباط هست، پزشکان با تجویز داروهایی سعی می نمایند فعالیت های هورمونی بدن را متعادل سازند و از این طریق کمک می نمايند تا فرد بتواند راحت تر با این مشکل طرف شود و اون را از خویش براند.
پیشنهاد های دینی:
در منابع اسلامی و وسواس پدیده شناخته شده ایست و به اون به عنوان وسوسه ای از سوی شیطان اشاره می شود.

به عنوان مثال در کتاب اصول کافی (باب عقل و جهل) آمده هست : در نزد امام صادق (ع) شخصی را به عقل و درایت نام بردند و فرمودند او وسواس دارد، حضرت فرمود : چگونه عاقل هست که شیطان را اطاعت می کند؟
توصیه های عملی
1.

رساله عملیه مرجع تقلید خود را دقیقاً مطالعه کنید (به خصوص بخش‏هاى مربوط به طهارت، نجاست، غسل و وضو) وخود را ملزم کنید که براى غسل و وضو یا آب کشیدن بدن، پوشش و یا چیزهاى دیگر، به همان کیفیتى که در رساله آمده عمل نمایید و از زیاده‏روى جدّاً پرهیز کنید و سپس این که طبق رساله غسل کردید یا چیزى را با آب شست و شو دادید و آب کشیدید، هیچ گونه شکى در طهارت اون به دل راه ندهید و اگر احساس مى‏کنید، هنوز پاک نشده و یا غسل و وضو تحقق پیدا نکرده، اعتنا نکنید و با همان وضع نماز بخوانید و سایر کارهاى خود را اجرا کنید.


2- اگر مبتلا به وسواس در شست و شو هستید، خود را در معرض چیزهاى آلوده و نجس برنامه دهید و یا به تجسّم چنین موقعیت‏هایى بپردازید و از انجام دادن اون کار خوددارى نکنید.، از فردى بخواهید خودش را در معرض این موقعیت‏ها یا موضوع‏هاى ذکر شده برنامه دهد بدون این که «واکنش بى اختیارى» از خودش نشان دهد.

سپس شما نیز همان کار را اجرا کنید.

این کار باعث مى‏شود موضوع‏ها یا موقعیت‏هاى اضطراب آور، کم کم اثر خود را از دست بدهد و اضطراب شما کاهش پیدا کند.

در واقع ریشه و علت اصلى وسواس (اضطراب) از بین برود.
3- به لحاظ شرعی هر چیزی که قبلا پاک بوده، تا یقین به نجاست اون نداشته باشیم، پاک هست و نباید اون را نجس فرض کرد، زیرا مخالف شریعت هست.


4- اصولا هر چیزی که نمی دانیم نجس یا حرام هست، پاک و حلال هست، زیرا اصل در اشیاء بر پاکی و حلیت هست و نجس و حرام بودن دلیل می خواهد.

حال درباره چیزهایى که به اونها دست زده‏اید (مثل ظروف و لباس‏ها و یا پا گذاشتن روى فرش‏ها و چیزهایى از این قبیل) در مورد همه اینها حکم طهارت جارى کنید، یعنى، همه اونها را نادیده بگیرید.

لازم نیست شما هیچ کدام از اونها را آب بکشید و اگر اشکالى دارد به گردن ما.

شما فعلاً موظّف هستید، فقط به راه‏کارهاى ارائه شده، عمل کنید و به حکم طهارت و نجاست، فقط و فقط بر پايه اونچه در رساله آمده عمل کنید.
5- به خودتان تلقین کنید که «وسواس» یک نوع کار شیطانى هست و باید هر چه زودتر دست از اون بردارم.


6- به خدا توکل کنید و از او هستعانت بجویید تا هر چه زودتر بر این مشکل فایق آیید.


دعا، ذکر و عبادت
در این مورد حتی منابع اسلامی از قول معصومین (ع) روشهای متعددی را برای پیشگیری و درمان وسواس پیشنهاد کرده اند، که از اون جمله، بهره از ادعیه و اذکار خاصی از جمله «لا اله الاالله» و «لاحول و لا قوه الابا الله» می باشد که در حقیقت ماحصل همه اون روشها را می توان در ذکر خدا خلاصه کرد.
مذهب و شکوهمندترین جلوه اون؛ یعنی نماز می تواند در زدودن وسواس فکری نقش بسیار مهمی بازی کند.

برخی از اذکار و توجهات حین نماز نه تنها با روشها ارایه شده توسط رون شناسان قابل مقایسه هست، بلکه حتی بسیار مؤثر تر به نظر می رسد.
استفاده زبان و ذهن از ذکر غیر المغضوب علیهم و الضالین که جدایی راه مومن را از ابلیس و شیطان نشان می دهد دست کم ده بار، طی نمازهای یومیه و فیض بردن از سوره مبارکه ناس سپس حمد، بخصوص توجه آیات شریفه من شر وسواس الخناس الذی یوسوس فی الصدور الناس به عنوان عواملی قدرتمند در توقف افکار وسواسی مطرحند.
همان طور که اشاره شد ائمه معصوم (ع) که پزشکان حقیقی بشرند، برای دوری از وسواس ذکر خدا را پیشنهاد کرده اند و این فرمان الهی هست که برای ذکر من نماز را به پا دارید (اقم الصلوه لذکری).
منابع:
1- «شناخت و درمان وسوسه و وسواس» نوشته محمود ارگانى بهبهانى از انتشارات مجمع ذخایر اسلامى.
2- «درمان رفتارى وسواس» نوشته گیل اس‏استکتى، ترجمه عباس بخشى‏پور رودسرى و مجید محمود علیلو از انتشارات نشر روان پویا (سال 1376)
3- وسواس و درمان اون نوشته آیه الله مظاهرى
متاسفانه شما گرفتار وسواس شدید به چیزی شک نکنید اصل بر طهارت هست مگر یقین به نجاست چیزی داشته باشید
همان گونه که می دانید مشکل وسواس , موجب اختلال در بسیاری از کارهای انسان می شود.

در ابتدا به بعضی از اثرات و پیامدهای وسواس در زندگی انفرادی و اجتماعی اشاره می شود:
1- یکی از ضررهای جبران ناپذیر وسواس , اتلاف وقت و از دست دادن سرمایه ارزشمند عمر هست و این خسارت بزرگی هست ; زیرا بازیابی وقت از دست رفته امکان پذیر نیست .


2- اسراف در مصرف آب یا چیزهای دیگر;
3- صرف انرژی زیاد برای انجام کارهای تکراری ;
4- باوقتدن از انجام کارهای مهم زندگی ;
5- از دست دادن تمرکز فکری ;
6- منزوی شدن و کم رنگ گشتن هویت و شخصیت اجتماعی ;
7- روبه رو شدن با تمسخر و هستهزای دیگران ;
8- ایجاد مشکل در خانواده و آزار و اذیت برای اونها و یا کسانی که به نحوی با شخص ارتباط دارند (مانند هم اتاقی ها و...).
فرمودنی هست که خوشبختانه این مشکل با جدیت و همت والای شما و کسب آگاهی لازم در این رابطه قابل حل هست .

البته باید با پشتکار و حوصله، به راه کارهای ارائه شده عمل کنید تا ان شا الله مشکل به زودی برطرف گردد.
راه کارها:
1.

رساله عملیه مرجع تقلید را دقیقا برایشان بخوانید(به خصوص بخش های مربوط به طهارت، نجاست، غسل و وضو);
2.

خود را ملزم نمايند که برای غسل و وضو یا آب کشیدن بدن، پوشش و یا چیزهای دیگر, به همان کیفیتی که در رساله آمده عمل نمایند و از زیاده روی جدا پرهیز نمايند;
3.

سپس این که طبق رساله عمل کردند یا چیزی را با آب شست و شو دادند و آب کشیدند, هیچ گونه شکی در طهارت اون به دل راه ندهند و اگر احساس می نمايند, هنوز پاک نشده و یا غسل و وضو تحقق پیدا نکرده , اعتنا ننمايند و با همان وضع نماز بخوانند و سایر کارهای خود را اجرا کنند.
4 به ایشان تلقین کنید که «وسواس» یک نوع کار شیطانی هست و باید هر چه زودتر دست از اون بردارم .
5.

به خدا توکل کنید و از او هستعانت بجویید تا هر چه زودتر بر این مشکل فایق آیید.


برگرفته از پرسمان

پرسمان در تاریخ 5 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 07:40 ب.ظ به این سوال جواب داده هست.


94 out of 100 based on 54 user ratings 454 reviews

آیا شخصی که تشنه نیست، آب بخورد اسراف کرده است؟ بر اساس روایات و حکم مراجع بفرمایید.
می گویند نهج البلاغه جدیدی پیدا شده به جز این نهج البلاغه ای که هست اطلاعاتی راجع به
چرا انسان اشرف مخلوقات شد در حالی که درخت و حیوانات و ... فایده بیشتری دارند و عبادت خدا
اگر اسلام این قدر به تحکیم خانواده اهمیت می دهد پس فلسفه ازدواج موقت چیست؟ اگه یه دختر
چرا پیامبران و امامان با وجود معصوم(ع) بودنشان زیاد اسغفار می کردند؟ یا اینکه در بعضی
آیا پاسخهای شما که نام مرجع همراه با پاسخ نیست یعنی مشترک است یا اینکه با توجه به مرجع
Should I rewrite my DSP routines in C/C++ or I'm good with C# unsafe pointers?
Obtain a ResourceManager for a static lib
How do I find out whether a ResourceManager contains a key without calling ResourceManager.GetString() and catching the exception?
How do I import an RSA Public Key from .NET into OpenSSL
What is the difference between c++0x concepts and c# constraints?
Should I learn C++ and Java simultaneously? [closed]
What is the purpose of anonymous { } blocks in C style languages?
simulated annealing for placement and routing
Passing “const” variable to method in Java
Should I wrap all my c++ code in its own namespace?
*