نظر آقای بهجت درباره تیغ زدن یا قمه در ماه محرم چیست؟


نظر آقای بهجت درباره تیغ زدن یا قمه در ماه محرم چیست؟
    نظر آقای بهجت درباره تیغ زدن یا قمه در ماه محرم چیست؟

پاسخ :


مشترکات قصه حضرت عیسی(ع) در تورات و انجیل را بیان کنید؟

1:من آدم کم اراده ای هستم. هر بار با خودم تصمیم می گیرم کاری بکنم یا کاری رو کنار بگذارمدر انسان هنگام تولد یک سری صفات بد هم بوجود می یاد مثلا ممکنه یه نفر ذاتا آدمی به دنیا
در رابطه با قمه زنى هیچ دستورى از ناحیه شرع نرسیده و برخى از فقها نیز درباره اون چیزى نفرموده‏اند، لیکن کسانى که متعرض حکم اون شده‏اند عموماً در دو صورت اون را غیر جایز شمرده‏اند: 1) در صورتى که مشتمل بر ضرر قابل توجه براى شخص باشد.


درباره عذاب استیصال مقاله کتاب و سایت و ... می خواستم لطف می کنید اگر کتابها قرآنی و حدیثی
2) در صورتى که موجب وهن اسلام یا تشیع گردد و با توجه به این که در حال حاضر این مسأله در سطح جهانى مورد تبلیغات سوء بر علیه اسلام و شیعه مى‏شود ترک اون بهتر هست.


فاصله زمانی پیامبران صاحب شریعت چقدر بوده است؟
بنا بر نظر بعضى از مراجع مانند فاضل لنکرانى، مکارم شیرازى و تبریزى، عزادارى و سینه‏زنى و امثال اینها براى سید مظلومان از کارهایى هست که موجبات تقرب به خداوند عالم هست و اما از اعمالى که موجب سوء هستفاده دشمنان اسلام و وهن دین مى‏شود باید اجتناب شود.


می خواستم چند دعا که یا عمل که می تواند باعث یافتن همسر شایسته شود را به من معرفی کنید.
آیت ا...


بنده قصد نوشتن تحقیقی پیرامون رجعت دارم، خواهشمندم استدلالات مربوط به اثبات رجعت(عقلاً
مکارم شیرازی، هستفتاءآت جدید، ج1، ص158، قم، نسل جوان، 1381، چاپ سوم به نظر مقام معظم رهبری: قمه‏زنى علاوه بر اینکه از نظر عرفى از مظاهر حزن و اندوه محسوب نمى‏شود و سابقه‏اى در عصر ائمه(ع) و وقت‏هاى سپس اون ندارد و تأییدى هم به شکل خاص یا عام از معصوم(ع) در مورد اون نرسیده هست در وقت حاضر موجب وهن و بدنام شدن مذهب مى‏شود بنابراین در هیچ حالتى جایز نیست.


آیات صریح قرآن درباره حرام بودن مشروب کدام است؟
بنابراین قمه زنی، زنجیر تیغی زدن و ...

که به مرور وقت و در اثر سهل انگاریها، در عزاداری سالار شهیدان وارد شده هست بی تردید از مصادیق عزا و سوگواری به شمار نمی آید بلکه از آفتها و منکرات اون هست و این گونه مراسم(قمه زنی) از نظر شرعی هیچ گونه پایه و مبنای دینی ندارد و صرفا از روی علاقه به اباعبدا...

حسین(ع) انجام می گیرد.

بدون شک اگر به وسیله اون ضرری بر بدن وارد شود - که حتما ضرر وارد می شود- حرام هست و مومنین باید از اون اجتناب نمايند و اگر ضرری هم وارد نسازد- در عرف امروز- موجب بدبینی و وهن مذهب هست و باید از اون جلوگیری شود و لذا مقام معظم رهبری فرموده هست «مخفی نیست که بیشترین این امور(قمه زنی و ...) باعث بدنامی و وهن مذهب اهل بیت(ع) می شود و این از بزرگترین ضررها و خسارت ها هست.» آیت ا...

العظمی سید علی خامنه ای، اجوبه الاستفتاءآت، ترجمه فارسی، تهران، انتشارات بین الملل هدی، چاپ پنجم1382، ص326 و بهترین شیوه عزاداری، تشکیل مجالس با شکوه و ذکر اهداف مقدس امام حسین(ع) و تاریخچه کربلا و تحلیل فرازهای اون و مراسم سوگواری و هم چنین تشکیل دسته جات عزاداری با شکوه، توأم با برنامه های بیدار نماينده و پرمحتوی هست که روشن نماينده اهداف عزاداری امام حسین(ع) باشد.

و اما مسئله زود خوب شدن و یا چه بسا صدمه نخوردن.

دلیل بر پسندیده بودن اون نیست چنان که برخی فرقه ها حتی شیشه می خورند و یا اشیاء نوک تیز در دست، شکم و...

خود فرو می برند و حتی احساس درد هم نمی نمايند.

وبه نظر آیت الله بهجت اگر قمه زنی موجب ضرر معتد به نشود ونیز موجب هتک مذهب نباشد اشکال ندارد.


برگرفته از پرسمان

پرسمان در تاریخ 5 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 02:20 ب.ظ به این سوال جواب داده هست.


82 out of 100 based on 42 user ratings 1342 reviews