رفتار ما با پدر و مادر بد چگونه باید باشد و چگونه باید با اعمال، بدی آنها و بد اخلاقی


رفتار ما با پدر و مادر بد چگونه باید باشد و چگونه باید با اعمال، بدی آنها و بد اخلاقی
    رفتار ما با پدر و مادر بد چگونه باید باشد و چگونه باید با اعمال، بدی آنها و بد اخلاقی آنها برخورد کنم؟

پاسخ :


آیا بوسیدن یک مرد توسط یک مرد دیگر جایز است؟

1:چرا در کشور ما دست دزدان قطع نمی شود؟ چرا باید به خاطر مصلحت زمانه حکم خدا در قرآن را

اسلام از نظر حقوقى حساب ویژه‏اى براى پدر و مادر بازکرده همان گونه که در جنبه‏هاى عاطفى نیز حساب جداگانه‏اى براى اونها در نظر گرفته هست لذا در روایات آمده که اگر پدر و مادرى از فرزندانشان راضى باشند موجب خیر و برکت و سعادت فرزند مى‏شود اگر در حق فرزندان خود دعا نمايند خداوند به این دعا توجه خاصى مى‏نماید کما این که اگر والدین از فرزندان ناراضى باشند و خداى ناکرده اونها نفرین نمايند ممکن هست، خداوند بر چنین فرزندانى که موجب ناراحتى والدین شوند قهر و غضب نماید حتى از نظر حقوقى در بخش قصاص و دیات آمده که اگر پدرى خداى ناکرده فرزند خود را به قتل برساند قصاص نمى‏شود مگر در یک شرایط هستثنایى با تشخیص حاکم شرع، همچنین از نظر شرعى پدر و مادر مى‏توانند به اندازه نیازشان از اموال فرزند خود بردارند و مسائلى از این قبیل در فقه اسلامى زیاد وجود دارد یا در روایات آمده «نیکى کردن به والدین بزرگترین فریضه هست» و یا اینکه مى‏فرماید «بهشت زیر پاى مادران هست» این همه آیه و روایت که در این زمینه وارد شده حاکى از اهمیتى هست که خداوند براى والدین قائل شده هست و اینها بدون حکمت نیست چه اینکه اینها در مقابل زحماتى که والدین براى فرزندان متحمل مى‏شوند ناچیز هست اونها از لحظه انعقادو نطفه تا هنگام تولد و همچنین سپس تولد دوران شیرخوارگى و بعد کودکى مشکلاتى بسیار زیادى را متحمل شده‏اند بنابراین خداوند نیز در مقابل زحمات اونها حقوق ویژه‏ای را براى اونها قائل شده هست.


من پسری هستم متولد 26/4/1362 که از اعتبار اجتماعی خوبی برخوردارم و اکثر افراد شهر نسبتا
از این رو باید در هر شرایطى احترام اونها را نگه داشت هر چند در بعضى اوقات دربرخورد با فرزندان خود دچار اشتباه شوند البته توجه به این نکته لازم هست که خداوند همه انسانها را در مقابل اعمال و رفتارى که انجام مى‏دهند مورد سؤال برنامه مى‏دهد و والدین نیز باید پاسخگوى اعمال و رفتار خود باشند بنابراین در همه حال ما وظیفه داریم به والدین خود احترام بگذاریم حتى اگر اونها به ما بى احترامى نمايند فقط اگر اونها بخواهند ما را به کار حرامى وادار نمايند یا از انجام تکلیف واجبى باز بدارند، اطاعت از اونها لازم و صحیح نیست چه اینکه اطاعت خداوند بر هر کس دیگر حتى والدین نیز مقدم هست خلاصه، دانشجوى محترم هم به شما و هم به سایر خواهران و برادرانتان توصیه دوستانه مى‏شود که سعى کنید به پدر و مادر خود احترام بگذارید و به گونه‏اى با اونها رفتار کنید که رفتارهاى اشتباه اونها به حدّ اقل برسانید.


خمس چیست؟ آیا واجب است دادن آن برای ما که شاغلیم چه اندازه لازم است آیا ماهانه باید
مطمئن باشید اگر رضایت والدین را بدست آورید خداوند بسیارى از گناهان شما را مى‏بخشد و به زندگى شماخیر و برکت مى‏دهد و دعاى والدین را بدرقه راه پُر فراز و نشیب زندگى شما برنامه مى‏دهد و در آخرت نیز پاداشهاى فراوانى در انتظار شما خواهد بود گاهى اوقات برنامه گرفتن در یک چنین شرایطى موجب مى‏شود که شما تجارب بسیار زیادى بدست آورید حداقل تجربه‏اى که شمامى‏توانید از این طریق بدست آورید این هست که در رفتار والدین خود دقت کنید تا به اشتباه اونها پى ببرید و سپس علت این اشتباهات را جستجو کنید که چرا اونها دچار اینگونه اشتباهات مى‏شوند و همه اونها را در دفترچه خاطرات خود یادداشت کنید و بعنوان یک منبع گرانبها درزندگى آینده خود مورد هستفاده برنامه دهید و شما اون اشتباهات را در زندگى آینده خود تکرار نکنید این حداقل هستفاده‏اى هست که شما مى‏توانید ببرید دیگر اینکه مى‏توانید با انتخاب راه صحیح و برخورد مناسب با اونها، رفتار اشتباه اونها را به حداقل برسانید.


نماز غفیله چیست؟
دانشجوی گرامی , باید توجه داشته باشید که اسلام نظام خانواده را بر پایه های هستواری بنا کرده که هم با ضرورت های زندگی مطابقت دارد و هم نیازهای انسان ها را از جهات گوناگون برآورده هست .


من متأسفانه از سنین بسیار کودکی به اندام جنسیم دست می زدم و چیزی در آن می کردم و ... تا
اسلام همه روشهای زندگی هدفدار را برای اصلاح خانواده و رشد و شکوفائی اون مطرح کرده و نسبت به محیط خانه توجه خاصی مبذول داشته هست و نیز آداب مشترکی نسبت به اعضای خانواده تعیین فرموده تا پیوند همه جانبه ای بین اونها بوجود آید.


چرا کتاب «کشف الاسرار» امام(ره) دیگر چاپ نمی شود و من از کجا می توانم این کتاب را تهیه
که در زیر به بعضی از آداب و وظایف اعضای خانواده اشاره می شود: وظایف و مسؤولیت های پدر و مادر: 1.


چرا کشتن زن توسط مرد قصاص ندارد و در قرآن اینگونه بیان شده است؟
رسیدگی به فرزندان , والدین باید نسبت به فرزندان خود توجه کامل داشته باشند و تلاش بسیار درباره ی اونان بنمایند.

2.

برابری بین فرزندان , سزاوار هست که والدین همه ی فرزندان خود را در دامان محبت خویش بپرورانند و بین اونها از نظر محبت و عطوفت و رعایت حالاتشان تساوی بربرنامه نمايند از پیامبر اکرم (ص ) روایت شده که فرمودند: «اعدلوا بین اولادکم فی السر...؛ در پنهانی میان فرزندان خود برابری را رعایت کنید».

3.

گسترش دوستی , والدین باید محیط خانه را از دوستی و محبت آکنده نمايند و بین افراد خانواده مهرورزی را گسترش دهند.

4.

پرهیز از سخن زشت و ناروا, والدین در قبال تربیت اخلاقی و دینی و تربیتی فرزندان مسئول هستند به همین خاطر, باید از فرمودار ناپسند, سخن زشت و دشنام و هر اونچه که با عفت و پاکدامنی و حیا, مغایرت دارد پرهیز نمایند.

5.

مراقبت از رفتار فرزندان و نیز مراقبت از رفت و آمد اونها, چرا که اغلب جرمهای اخلاقی که از فرزندان سر می زند، از عدم مراقبت والدین می باشد.

6.

تأدیب فرزندان، بر والدین واجب هست که اگر فرزندشان کار نادرستی انجام داد، او را ادب نمايند تا روح سرکشی و شرارت از وجود او ریشه کن شود.

7.

دور کردن کودک از مسائل جنسی , اسلام به شدت توصیه نموده که مرد با همسر خود در برابر دیدگاه فرزندانش خلوت نکند, زیرا این عمل موجب بیدار شدن حس شهوت و غریزه ی جنسی فرزندان شده و اونانرا به سوی فسق و فجور می کشاند.

8.

مراقبت بر تغذیه فرزندان , هم از نظر حلال و حرام بودن و هم از سالم و کامل بودن.

9.

انتخاب نام مناسب برای فرزندان.

10.

آشنا ساختن فرزندان با آموزه های دینی و روشهای صحیح اخلاقی.

اما وظایف و مسوئولیت های فرزندان (برگرفته از سوره ی اسراء آیه 23 و 24): 1.

اطاعت و فرمانبرداری از پدر و مادر.

2.

نیکی و احسان و خدمت به پدر و مادر.

3.

اف و سخن رنجش آور به پدر و مادر نفرمودن .

4.

بر سر والدین داد و فریاد نکردن (بلکه با اونها با سخن نیکو صحبت نماید).

5.

بال تواضع و فروتنی را برای والدین , فرود آوردن.

6.

حتی المقدور نیازهای والدین را برآوردن.

7.

احترام والدین را نگه داشتن که در زیر به مواردی از اون اشاره می شود: الف) جلو والدین , پاهایش را دراز نکند.

ب ) در مناسبت های مختلف مثل روز مادر یا روز پدر, هدیه به اونها بدهد.

ج ) از شوخی های نابجا و زدن حرف های زشت پیش اونها پرهیز و اجتناب کند.

د) در حق اونها و برای سلامتی اونها دعا کند.

ه ) در کارهای خانه به اونها کمک کند.

امید هست با عمل کردن به این وظایف و دستورات که برگرفته از کلام خداوند هست احترام متقابلی بین اعضای خانواده بربرنامه شود.

اونچه در این زمینه اصل هست، احسان به پدر و مادر و دورى از اذیت و آزار به اونان هست.

البته این به معناى تسلیم شدن در برابر سلیقه‏هاى اونان نیست؛ ولى بایستى با تیزهوشى و درایت، شخصیت و مقام اونها را حفظ نمود واحترامشان را نگه‏داشت؛ ولى در عین حال باید به گونه‏اى رفتار کرد که اونان هستقلال شما را به رسمیت بشناسند و %د تحمیل سلیقه‏هاى خود بر شما نباشند.

لازم به ذکر هست که شما می توانید با ایجاد فضای عاطفی و نزدیک تر با والدین خود، نگرش اونها را نسبت به خود تغییر داده و اصلاح نمایید چرا که چه بسا هنوز اونها به شما همچون دوران کودکی و طفولیت تان می نگرند و در نتیجه رفتارشان نیز متناسب با همان سن و سال هست.

بنابراین اگر رشادت، بلوغ فکری و عقلی و رفتاری خود را بتوانید در صحنه عمل و در واکنش های خود به اونها نشان دهید، خود به خود اونها نیز طرز رفتارشان را تغییر خواهند داد.

گرچه لازم به ذکر هست اونچه را شما به دخالت در امور شخصی تان تلقی می کنید و مانع هستقلال خواهی شمارید، از نگاه والدین تان دلسوزی و علاقه شدید به شماست و مطمئن باشید دلسوزترین افراد، والدین اند.

هر چند برخی رفتارهایشان را نپسندیم و یا واقعا هم صحیح نباشد.

در پایان ضمن تأکید به مطالعه و رعایت اونچه که در روابط فرزند با والدین ذکر کردیم توصیه می کنیم برای ایجاد رابطه عاطفی نزدیک تر و هم سو کردن اونها با خود به نکات زیر نیز توجه فرمایید.

1- بیش از گذشته به اونها احترام گذاشته به گونه ای که تغییر رفتارتان را کاملا احساس نمايند.

2- هرگز زبان به شکوه و گلایه از اونها نگشایید بلکه از اونها تعریف و تمجید کنید و از زحمات شان تشکر و قدردانی کنید.

3- اگر هم در مواردی حق با شماست، در برابر سخنان و فرموده های اونها سکوت همراه با احترام داشته باشید.

4- در حضور دیگران از ویژگی های مثبت اونها تعریف کرده و سپاسگزار اونها باشید.

5- هر جا و در هر موقعیتی که نیازمند کمک شما هستند سریعا و با کمال احترام به خصوص در حضور دیگران به کمک اونها بشتابید.

6- از فرد واسطه ای که مورد احترام و نیز مورد اعتماد والدینتان هست (نظیر پدربزرگ، مادربزرگ، یا یکی از فامیل دائی، عمو و...) برای ایجاد و افزایش رابطه عاطفی مثبت بین شما و والدینتان تلاش کند مشروط به این که از وی بخواهید والدینتان از این درخواست شما از فرد واسطه اطلاع پیدا ننمايند.

برگرفته از پرسمان

پرسمان در تاریخ 2 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 07:10 ب.ظ به این سوال جواب داده هست.


88 out of 100 based on 68 user ratings 1318 reviews