بیماری ام‌اس را با آرتریت روماتوئید اشتباه نگیرید


بیماری ام‌اس را با آرتریت روماتوئید اشتباه نگیریدبیماری ام‌اس را با آرتریت روماتوئید اشتباه نگیرید

بیماری ام اس و آرتریت روماتوئید علایمی بسیار شبیه به هم دارند.
لذا در تشخیص این دو بیماری باید بسیار دقیق بود تا یکی به جای دیگری اشتباه گرفته نشود.
.
علت رعشه یا لرزش بدن چیست؟
.
چطور سردردتان را قطع کنید؟
.
11 نوع لرزش بدن
بیماری ام اس
.
10 راه بهبود حافظه دانش‌آموزان
بیماری ام اس.
همواره مراقب بیمار تشنجی باشید
ام اس (Multiple Sclerosis) یک بیماری خودایمنی هست که طی اون سیستم دفاعی بدن به سیستم عصبی حمله می کند و غلاف میلین (پوشش محافظ سلول عصبی) را از بین می برد.
هنگامی که این پوشش آسیب می بیند، سرعت انتقال پیام های عصبی کاهش یافته و یا کاملا متوقف می شود.
.
چرا سرگیجه می‌گیرید؟
 .
آلزایمر احتمالا واگیر دارد
علت دقیق ام اس هنوز مشخص نیست، اما طی تحقیقاتی مشخص شده هست که شرایط محیطی و تغذیه‌ای می توانند نقش مهمی را در بروز اون ایفا نمايند.
.
بیماری تشنج و شغل شما
 . همچنین احتمال بروز ام اس در کسانی که سابقه خانوادگی ابتلا به اون را دارند، بیشتر از سایر افراد می باشد..
شیوع ام اس در زنان بیشتر از مردان هست و شایع ترین محدوده سنی ابتلا به اون بین 20 تا 40 سال هست، اما ممکن هست در هر سنی دیده شود
شایع ترین علایم بیماری ام اس عبارتند از:. 1- نشانه های عضلانی. - از دست دادن تعادل . - گرفتگی عضلات. - ضعف عضلات          . - خستگی          . - بی حسی و یا احساس غیر طبیعی در اندام ها . - مشکلات راه رفتن.  . 2- علایم روده و مثانه. - مشکل در شروع ادرار کردن. - نیاز مکرر به ادرار کردن      . - بی اختیاری ادرار. - یبوست و یا بی اختیاری دفع مدفوع .  . 3- علایم بینایی. - دو بینی. - حرکات سریع و غیر قابل کنترل چشم . - از دست دادن بینایی.  . 4- علایم مربوط به مغز و اعصاب. - از دست دادن حافظه    . - مشکلات در هستدلال و حل مسائل. - سرگیجه         . - عدم تعادل. - افت شنوایی . - افسردگی و احساس غم و اندوه.  . 5- مشکلات جنسی. - مشکلات جنسی در خانم ها و آقایان.  . 6- علایم مربوط به فرمودار و بلع . - مشکل در فرمودار و تکلم ( ‌بریده بریده صحبت کردن). - مشکل در درک فرمودار    . - مشکل در بلع و جویدن غذا.
آرتروز مفاصل انگشتان دست
. بیماری آرتریت روماتوئید . آرتریت روماتوئید نوعی بیماری خودایمنی هست که منجر به التهاب مفاصل و بافت های اطراف اون می شود و می تواند اندام های دیگر را نیز درگیر کند.
.  . علت دقیق اون ناشناخته هست، اما تحقیقات مختلف نشان داده هست که تغییرات هورمونی و بروز عفونت می تواند منجر به این بیماری شوند..  . این بیماری در هر سنی رخ می دهد، اما در میانسالی بسیار شایع هست و در زنان بیشتر از مردان شیوع دارد..  . این بیماری به آرامی آغاز می شود و معمولا علایم زیر را  ایجاد می کند : .  . - خشکی صبحگاهی مفاصل که معمولا بیشتر از یک ساعت طول می کشد.. - درد مفاصل که در اغلب موارد در دو طرف بدن احساس می شود .. - مفاصل دامنه حرکتی خود را  از دست می دهند و ممکن هست تغییر شکل دهند.. - سوزش چشم، خارش، ترشح . - مشکلات خوابیدن . - کرختی و احساس سوزن سوزن شدن در دست ها و پاها . - خشکی چشم ها و دهان (سندرم شوگرن). - درد قفسه سینه هنگامی که فرد نفس می کشد.. - ندول های زیر پوستی ( در موارد شدید دیده می شوند).  . نحوه تشخیص این دو بیماری از یکدیگر چگونه هست؟ . 1- تاریخچه سلامتی: پزشک متخصص با مشاهده علایم بیمار و گرفتن شرح حال پزشکی از او، تا حدی می تواند بیماری فرد را تشخیص دهد، اما برای اثبات حدسیات خود باید موارد زیر را هم بررسی کند..  . 2- معاینه بدنی: پزشک متخصص مفاصل بیمار را بررسی می کند.
هر گونه ورم و سفتی و حساسیت به لمس، چشم ها و ریه های فرد را بررسی می کند و تمام علایم احتمالی این دو بیماری را در فرد جستجو می کند..
هرگز سعی نکنید بر پايه اطلاعات مختصری که به دست آورده اید، خودسرانه بیماری‌اتان را تشخیص دهید، بلکه تشخیص قطعی را به پزشک متخصص بسپارید
. 3- آزمایش خون: پزشک متخصص برای فرد آزمایش خون تجویز می کند.
تعداد گلبول های سفید خون، پلاکت ها، سرعت رسوب گلبول های قرمز و اونتی بادی های خون را بررسی می کند.
آزمایش خون برای رد کردن بیماری های دیگر مانند ایدز و اختلالات ارثی می باشد.
.  . 4- تصویربرداری های پزشکی: تصویربرداری با اشعه ایکس از فرد گرفته می شود تا مفاصل و بافت های نرم فرد دیده شود.
. ام آر آی نیز گرفته می شود تا مغز نخاع و اعصاب بینایی فرد بررسی شود تا وجود و یا عدم وجود پلاک و ضایعات بر روی اعصاب فرد اثبات شود..  . 5- آزمون های دیگر: بررسی های دقیق برای تشخیص بیماری انجام می گیرد.
آزمون هایی مانندVEP یا پتانسیل برانگیخته بصری  می توانند  جواب های الکتریکی سیستم عبصی مرکزی را ارزیابی نمايند و یا توسط تجزیه و تحلیل مایع مغزی نخاعی که از ستون فقرات گرفته می شود، جواب سیستم ایمنی بدن را بررسی نمايند..  . هشدار. 1- اگر علایمی شبیه به اونچه در بالا ذکر شد در خود مشاهده کردید، منتظر نمانید تا علایم بدتر و شدیدتر شوند، بلکه با مراجعه به پزشک اقدامات اولیه و درمان های ابتدایی را اجرا کنید تا به طور قطعی بیماری تان تشخیص داده شود و درمان های پیشرفته را شروع کنید.
. به عبارت دیگر فاصله وقتی بروز علایم تا تشخیص قطعی بیماری تان را ازدست ندهید و نسبت به انجام درمان های ابتدایی اقدام کنید ..  . 2- هرگز سعی نکنید بر پايه اطلاعات مختصری که به دست آورده اید، خودسرانه بیماری‌اتان را تشخیص دهید، بلکه تشخیص قطعی بیماری را به پزشک متخصص بسپارید و راه های درمانی توصیه شده توسط پزشک را اجرا کنید..

زهره لطیفی.

بخش سلامت تبیان . مطالب مرتبط:. بیماری ‌های خودایمنی را بهتر بشناسیم . علائم و علل بیماری MS . کنترل و سرکوب بیماری MS . زنان دو برابر مردان ام‌ اس می ‌گیرند. 9 روش برای طول عمر بیشتر در MS . ام اس خبر نمی کند؟ . 4 عاملی که بیماری ام اس را بدتر می‌نمايند . بارداری در زنان مبتلا به ام‌اس . روزه گرفتن عوارض بیماری ام.
اس را کاهش می دهد
. بیماری ام‌اس، اعصاب را تخریب می‌کند . راه های کنترل بیماری ام اس . حقایقی درباره بیماری ام اس (MS) . .


نظرات کاربران

71 out of 100 based on 51 user ratings 1301 reviews