همه چیز درباره زایمان


همه چیز درباره زایمانهمه چیز درباره زایمان
تفاوت ‌های درد زایمان واقعی و کاذب

وقتی درد زایمان شروع می ‌شود...

همه چیز درباره زایمان

یکی از پرسش ‌هایی که در اواخر بارداری برای خانم ‌های باردار مطرح می ‌شود، این است که: " من دقیقا چه زمانی فارغ می‌شوم؟ " مخصوصا اگر اولین ‌باری باشد که یک خانم، باردار می شود؛ این سوال به ‌طور جدی‌ تری برایش مطرح می ‌شود. اگر می ‌خواهید از جزییات زمان زایمان آگاه شوید، با این مطلب همراه شوید.
علایم زایمان برای برخی از خانم‌ ها‌ کاملا مشخص است ولی گروهی دیگر هیچ اطلاعی از شروع درد زایمان ندارند.
علایم رایج زمان زایمان عبارت هستند از:
انقباض ‌های رحمی، پارگی کیسه ی آب، شل شدن دهانه ی رحم، افزایش ترشح‌ های موکوسی‌ شکل و پایین آمدن بالای شکم هنگام زایمان.
اما لازم است درباره هر یک از این علایم، کمی بیشتر صحبت کنیم.
* پایین آمدن بالای شکم
نوع قرارگیری نوزاد یا پایین آمدن او داخل لگن قبل از زایمان با نام لایتنینگ خوانده می ‌شود که ممکن است چند هفته قبل از زایمان اتفاق بیفتد.
به خاطر این که رحم بیشتر به مثانه فشار می ‌آورد، مادر باردار احساس نیاز بیشتری به دستشویی رفتن پیدا می ‌کند.
* افزایش ترشح ‌های موکوسی
ترشح‌ های موکوسی دوران بارداری در دهانه رحم تجمع پیدا می ‌کند. وقتی دهانه رحم شروع به بازشدن می ‌کند،‌ این موکوس‌ ها به داخل واژن ترشح می‌ شوند و این ترشح‌ ها به رنگ صورتی شفاف یا کمی خونی هستند.
زایمان معمولا تا 48 ساعت پس از خروج ترشح‌ اتفاق می ‌افتد.
* انقباض‌ های زایمانی
هنگام انقباض ‌ها، شکم سفت می ‌شود. بین انقباض‌ ها، رحم شل و شکم نرم می‌ شود. این انقباض‌ ها در هر زنی با زن دیگر متفاوت است و حتی در یک خانم هم از یک بارداری تا بارداری دیگر فرق می ‌کند. اما انقباض ‌های زایمانی معمولا موجب احساس ناراحتی یا درد مبهم در کمر و زیر شکم می ‌شود؛ طوری که در لگن هم احساس فشار بیشتری وجود دارد.
انقباض ‌ها به شکل امواجی از بالای رحم به پایین حرکت دارد و برخی زنان این انقباض ‌ها را بسیار قوی ‌تر از انقباض‌ های دوران قاعدگی توصیف می‌ کنند. بر خلاف انقباض‌ های کاذب زایمان، انقباض ‌های واقعی زایمان با تغییر وضعیت قطع نمی ‌شوند. اگرچه انقباض ‌ها ممکن است بسیار ناراحت ‌کننده باشند اما بین انقباض ‌ها، مادر احساس آرامش می ‌کند.
تفاوت علایم واقعی با علایم کاذب
قبل از این که دردهای زایمان شروع شود، ممکن است دردهای کاذب زایمانی وجود داشته باشد.
این انقباض ‌های نامنظم رحمی کاملا طبیعی هستند و ممکن است از 3 ماهه سوم بارداری شروع شوند که این امر بیانگر آن است که بدن آماده ی زایمان است. انقباض ‌های کاذب یا براکسون‌هیس با سفتی شکم توصیف می‌ شود که به صورت متناوب قطع و وصل می ‌شود. قدرت و فاصله این انقباض‌ ها به هم نزدیک نمی ‌شوند، با راه رفتن بیشتر نمی ‌شوند، طول مدت آن ها افزایش نمی‌ یابد و با گذشت زمان نیز شدیدتر نمی ‌شوند.
وقتی خانم باردار فکر می‌ کند که علایم واقعی زایمانش شروع شده، باید شروع به زمان ‌بندی انقباض‌ ها کند. برای این کار باید زمان هر انقباض، شروع و خاتمه آن را به ذهن بسپارد. زمان بین انقباض ‌ها شامل طول مدت انقباض ‌ها و دقایق بین انقباض‌ ها را هم باید در ذهن داشته باشد. انقباض‌ های خفیف معمولا هر 15 تا 20 دقیقه یک ‌بار شروع شده و 60 تا 90 ثانیه طول می ‌کشند. انقباض‌ ها سپس منظم ‌تر می ‌شود؛ تا این که فاصله‌ آن ها به 5 دقیقه می‌ رسد و به مرور قوی ‌تر می ‌شود؛ به ‌طوری که 45 تا 60 ثانیه طول می ‌کشد و هر 3 تا 4 دقیقه رخ می ‌دهد و حتما باید در آن موقع به بیمارستان مراجعه کرد.
طرز تسکین دردهای زایمانی
اولین مرحله ی زایمان معمولا در خانه تجربه می‌ شود. رعایت این نکته‌ ها به شما کمک می‌ کند تا دردتان را بهتر تحمل کنید:
* سعی کنید به خودتان آرامش دهید؛ کمی قدم بزنید یا یک فیلم خوب ببینید.
* یک دوش آب گرم بگیرید اما اگر کیسه آب تان پاره شده، باید فورا به بیمارستان مراجعه کنید.
* سعی کنید بخوابید تا برای زایمان انرژی کافی داشته باشید.
پارگی کیسه آب قبل از شروع درد
پارگی کیسه آب یا کیسه آمینوتیک به‌ صورت احساس فرو ریختن ناگهانی مایع از بدن مادر است که به طور مداوم تراوش می ‌کند.
این مایع معمولا بدون بو است.
اگر کیسه آب پاره شود، مادر باید زمان آن را به خاطر بسپارد و توجه کند که چه میزان مایع از او خارج شده و به پزشک خود اطلاع دهد. اگرچه زایمان بعد از پاره ‌شدن کیسه آب ممکن است فورا شروع نشود اما معمولا باید زایمان اتفاق بیفتد؛ چرا که خطر عفونت وجود دارد. در بسیاری از مواقع، پزشک در بیمارستان، کیسه آب را پاره می ‌کند. گاهی کیسه آب به‌ صورت زودرس پاره می ‌شود(در 7 ماهگی یا 6 ماهگی) که در این صورت هم مادر باید بلافاصله به بیمارستان برود.
افاسمان و دیلاتاسیون یعنی چه؟
هنگام زایمان، دهانه رحم شروع به نرم شدن و شل شدن می ‌کند تا بتواند به اندازه سر نوزاد باز شود. به شل شدن و کوتاه شدن دهانه رحم " افاسمان " می ‌گویند.
پزشک با معاینه ی دهانه رحم متوجه این تغییرها می‌ شود. باز شدن دهانه رحم به صورت صفر تا 100 درصد بیان می‌ شود. وقتی دهانه رحم کاملا باز شود یعنی افاسمان 100 درصد اتفاق افتاده و سر جنین بیرون می ‌آید. باز شدن کامل به اندازه تقریبا 10 سانتی ‌متر به نام " دیلاتاسیون " خوانده می ‌شود. این 2 وضعیت به دنبال انقباض ‌های موثر رحم اتفاق می ‌افتد.
کی باید رفت بیمارستان؟
اگر حس کردید دچار علایم واقعی زایمان شده ‌اید، حتما باید به بیمارستان یا پزشک تان مراجعه کنید.
اگر فکر کردید کیسه آب تان پاره شده یا دچار خون‌ ریزی شدید شده ‌اید و حرکات جنین‌ تان بسیار کمتر از حالت عادی است و انقباض ‌ها بسیار ناراحت ‌کننده است و هر 5 دقیقه یک بار در هر ساعت تکرار می ‌شوند، باید به پزشک مراجعه کنید.
دکتر فاطمه خشتی - متخصص زنان
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران


لبخندی زیبا با دندان هایی زیبا

1:

مقایسه ای بین سزارین و زایمان طبیعی

همه چیز درباره زایمان

لیلا هادی پور كارشناس ارشد مامایی اداره سلامت مادران وزارت بهداشت در فرمودگو با خبرنگار اجتماعی فارس، فرمود: زایمان به دو صورت طبیعی و غیر طبیعی انجام می‌ گیرد كه سزارین روش غیر طبیعی هست.


خطاهاي سفيد كردن دندان


وی فرمود: زایمان به روش سزارین در صورتی انجام می‌ گیرد كه جان مادر و نوزاد در خطر باشد.


ضرورت نگهداری از دندان ها
سزارین عمل جراحی بزرگی هست كه تمام عوارض اعمال جراحی را دارد.


خمیردندان ضدجرم را خیلی نزنید


كارشناس ارشد مامایی اداره سلامت مادران وزارت بهداشت فرمود: یك عمل سزارین نیازمند تجهیزات، نیروهای متخصص از قبیل متخصص زنان، بیهوشی و جراح هست و این عمل هزینه بسیاری را برای بیمار و بیمارستان در بردارد.


8 خطایی که موقع مسواک زدن انجام می‌دهیم


هادی ‌پور اضافه کرد: عفونت و خونریزی در زنانی كه زایمان به روش سزارین انجام می ‌گیرد، نسبت به كسانی كه به صورت طبیعی زایمان می ‌كنند، بیشتر هست.


چرا دچار حساسیت دندان می‌شویم؟

زنانی كه به صورت غیر طبیعی زایمان می‌ كنند تا مدت‌ ها نمی ‌توانند، كارهای خود را اجرا کنند.


درمان زود انزالی

عفونت و خونریزی در زنانی كه زایمان به روش سزارین انجام می ‌گیرد، نسبت به كسانی كه به صورت طبیعی زایمان می ‌كنند، بیشتر هست.


وی اضافه كرد: در سزارین با این كه تاریخ دقیق زایمان مشخص می ‌شود، ولی ممكن هست، اشتباهی صورت گیرد و بچه نارس به دنیا بیاید.


راز سلامت قلب در جوانی پوست!

درد در زایمان طبیعی، سپس اون، از بین می‌ رود؛ به طوری كه فاصله شروع زایمان تا پایان اون درد وجود دارد و سپس زایمان درد بسیار كم هست.


كارشناس ارشد مامایی اداره سلامت مادران وزارت بهداشت فرمود: با روش‌ هایی دردهای زایمان طبیعی را می‌ توان كاهش داد كه از مهمترین اون ها می ‌توان به مواردی چون هستفاده از ماساژ، انجام زایمان در محلی كه فرد در اون احساس راحتی كند به طوری كه خلوت مادر رعایت شود و اجازه ورود یك نفر همراه در اتاق زایمان، اشاره کرد.

همه چیز درباره زایمان

وی اضافه كرد: روش ‌های متفاوتی چون روش ‌های غیردارویی و دارویی برای كاهش درد زایمان در یك زایمان طبیعی به كار می ‌روند.


متداول ترین روش غیردارویی عبارت هست از آماده سازی روانی بیمار قبل از زایمان كه در این روش با آموزش صحیح نحوه تنفس و تمركز زیاد، احساس درد كاهش می ‌یابد.
پايه اون بر این واقعیت هست كه اضطراب و ناآشنایی با مراحل زایمان، درد را تشدید می ‌كند و از این رو حمایت روانی از بیمار، درد را كاهش خواهد.هادی ‌پور اضافه کرد: درد زایمان طبیعی به صورت مداوم نیست، ممكن هست 30 ثانیه تا 60 ثانیه مادر درد داشته باشد و 2 دقیقه بدون درد باشد.


وی اضافه كرد: تحقیقات در بیشتر كشورهای پیشرفته بیانگر این هست كه زایمان‌ های طبیعی بهتر از زایمان ‌های سزارین هست.

85 % از زایمان ‌ها طبیعی هست و 5 تا 15 % به خاطر حفظ جان مادر و نوزاد باید به صورت سزارین انجام شود.


هادی ‌پور فرمود: میزان خونریزی زنان بعد سزارین 2 برابر زایمان طبیعی هست و احتمال عفونت زنان بعد عمل سزارین بسیار بیشتر از زایمان طبیعی هست.


برای زایمان سزارین باید مركزی با تمام تجهیزات كامل وجود داشته باشد.

در یك اتاق عمل معمولی نمی ‌توان این كار را انجام داد.

اگر مادری به داروی بیهوشی حساس باشد ممكن هست عوارضی برای اون به وجود آید و احتمال ایجاد عوارض وابسته به بیهوشی، در سزارین خیلی بیشتر از زایمان بدون درد هست.


كارشناس ارشد مامایی اداره سلامت مادران وزارت بهداشت فرمود: ممكن هست كه پس از عمل زایمان، عوارض ریوی در مادر به وجود آید و هم آغوشی مادر و نوزاد در عمل سزارین به خوبی بربرنامه نمی شود.


زنی كه عمل سزارین انجام می‌دهد 5 تا 10 روز سپس زایمان قادر به انجام كارهای شخصی خود نیست.


طبق آماری كه در سال 86 وجود دارد 40/5 % زایمان‌ ها در كشور ما به صورت سزارین و 59/4 % به صورت طبیعی بوده هست.

2:

زایمان در آب

همه چیز درباره زایمان


سال ‌های زیادی هست که متخصصان از شیوه‌ های مختلفی برای کاهش درد زایمان هستفاده می ‌نمايند، راه‌ های مختلفی با فواید و عوارض متفاوت.

کارشناسان و متخصصان ایرانی هم در این رابطه تلاش‌ های زیادی انجام داده و می ‌دهند؛ تا جایی که در سال‌ جاری، انجمن علمی مامایی، کارگاه دو روزه ی زایمان در آب را برای ماماها انجام کرد تا بدین طریق زایمان فیزیولوژیک و هستفاده از روش‌ های غیر دارویی کاهش درد زایمان، رواج بیشتری پیدا کند.


تاریخچه ی کشف موضوعی که برای این کارگاه انتخاب شده بود(یعنی زایمان در آب) به سال 1803 برمی گردد.

تا اون وقت از خواص بی‌ دردی آب برای زایمان هستفاده نمی ‌شد.

اما در همان سال، در فرانسه زنی پس از تحمل 48 ساعت درد زایمان، برای تسکین درد، وارد وان آب گرم شد و ادامه ی زایمان وی سریع و کم درد انجام گرفت تا جایی که موقعيت خروج از آب را پیدا نکرد و در همان جا نوزادش متولد شد.

این موضوع باعث شد محققی روسی به نام ایگور چارکوفسکی روی زایمان در آب مطالعاتی اجرا کند.

تا جایی که دخترش " وتا " در سال 1963 میلادی با وزن 2/62 پوند، نارس در آب به دنیا آمد.در این جا این سؤال مطرح می‌ شود که آب با چه مکانیسمی می ‌تواند در کم کردن درد زایمان نقش داشته باشد؟

دکتر ناهید خداکرمی، دکترای تخصصی بهداشت باروری و دبیر انجمن علمی مامایی
در جواب، به ترکیب اصلی بدن انسان که از آب تشکیل شده اشاره کرده و در ادامه از خاصیت ریلکس کردن آب می ‌گوید: آب با کم کردن سفتی عضلات و در نهایت ریلکس شدن اون ها، همراه با تحریک ترشح ماده اندورفین نقش مؤثری در حس تحمل درد زایمان ایجاد می‌ کند و مادر، هم در مرحله اول و هم در مرحله دوم زایمان درد کمتری را حس خواهد کرد.


هر چند که این خاصیت ذکر شده ی آب، مهم‌ ترین اثر اون محسوب می ‌شود اما فواید دیگری برای زایمان در آب عنوان شده هست؛ دبیر انجمن علمی مامایی در این باره به مواردی همچون پارگی‌ های کمتر حین زایمان و تولد خوشایند‌تر نوزاد اشاره می ‌کند.

بنا بر فرموده ‌های خداکرمی، مادر در دو مرحله زایمان می ‌تواند در آب برنامه گرفته و از خاصیت بی ‌دردی اون هستفاده کند.


زیبا تقی‌ زاده، دکترای بهداشت باروری
ضمن تأیید فرموده‌ های خداکرمی به برخی دیگر از فواید زایمان در آب اشاره کرد: تحقیقات مختلف نشان داده که آپگار کودکان متولد شده در ‌آب(وضعیت سلامتی جنین در 5 دقیقه ی اول سپس تولد) نسبت به کودکان متولد شده در خشکی بهتر و نیاز مادر به مسکن کمتر بوده هست.

اما طول مدت زایمان کمتر نشده و از این جهت تفاوتی بین زایمان در آب و زایمان در خشکی وجود ندارد.

وقت ورود به آب
مادر در دو مرحله می ‌تواند در آب برنامه گیرد.

دبیر انجمن علمی مامایی در این باره می‌ گوید: زایمان دارای 3 مرحله هست.

مادر در مرحله اول(هنگام فاز فعال زایمان) و مرحله دوم زایمان می ‌تواند از بی ‌دردی آب هستفاده کند.
در واقع مادر تحت نظر پزشک وقتی که دهانه رحم به اندازه چهار تا پنج سانتی متر باز شده هست(مرحله فعال زایمان) وارد آب می ‌شود و هنگام خروج جنین، از آب خارج می ‌شود(لازم به ذکر هست ورود به آب، قبل از این وقت به ‌دلیل اثرات تسکین‌ دهنده ی زیاد آب، ممکن هست منجر به تاخیر مراحل بعدی زایمان شود).
در این روش، خروج جنین در بیرون آب انجام می ‌شود.


اون چه از فرموده‌ های این کارشناسان برمی ‌آید این هست که در هر شرایطی باید قطع بند ناف جنین و مرحله ی سوم زایمان در خارج از آب صورت گیرد و درصورت نیاز به برش زایمانی، برای خروج راحت ‌تر جنین، این کار نیز باید در خارج از آب انجام شود.

امکان کنترل قلب جنین تا هنگام زایمان در آب وجود دارد.
تحت هر شرایطی مرحله ی سوم زایمان که خروج جفت هست حتما باید
در خارج از آب صورت گیرد


دمای آب

دمای آب به ‌طور متوسط 36 تا 5/37 درجه هست که در مرحله ی اول زایمان می ‌تواند تا 40 درجه هم رسانده شود.

از اون جایی که این تغییرات دمایی می ‌تواند باعث کاهش آب بدن مادر شود، در جبران اون می ‌توان از نوشیدنی ‌های مناسب هستفاده کرد.


اما در هر صورت در همین جا قابل ذکر هست که این تغییر دمایی که به هنگام خروج از آب صورت می ‌گیرد برای برخی از مادران خوشایند نیست یا حتی می ‌تواند باعث تب و لرز اون ها شود.

زایمان در آب برای همه مادران مناسب نیست

بر پايه فرموده‌ های دکتر تقی‌ زاده در موارد زیر نباید زایمان در آب صورت گیرد:

* دوقلویی
* جداشدگی زودرس جفت
* زایمان زودرس
* بیماری‌ های زمینه ‌ای مادر(مانند بیماری قند، فشار خون و برخی بیماری ‌های پوستی)
* وزن جنین بیشتر از 4 کیلوگرم
* پارگی زودرس کیسه آمنیون
* عفونت
* وضعیت ‌های غیرطبیعی جنین
* عدم ‌دسترسی به امکانات احیای نوزاد
تحقیقات
زایمان در آب به ‌رغم قدمت طولانی، هنوز نتوانسته بیش از 4 تا 5 % جمعیت جهان را به ‌خود اختصاص دهد چرا که در مورد فواید و عوارض اون بحث ‌های زیادی وجود دارد.


عفونت از جمله عوارض مطرح شده هست که هنوز به اثبات نرسیده هست.

طبق تحقیقات ارائه شده در کارگاه زایمان در آب یک مورد پنومونی(عفونت ریه) نوزاد دیده شده که البته در این مورد، زایمان در وان منزل بدون حضور ماما و در وانی با دمای تنظیم نشده ی آب و بدون پمپ تخلیه صورت گرفته بود.
این در حالی هست که از ضروریات هستفاده از این شیوه حضور مستمر ماما و وجود وان یا حوضچه آبی با پمپ تخلیه هست تا درصورت ایجاد هرگونه خون ریزی یا آلودگی، آب با پمپ تخلیه شود.

از طرفی آب سرد می ‌تواند جنین را در معرض عفونت ریه برنامه دهد.


علاوه بر این، دو مورد آمبولی نوزاد دیده شده هست که باز هم در این موارد نمی‌ توان قضاوت درستی کرد چرا که در این موردها بند ناف دور گردن پیچیده شده بود و قطع بند ناف داخل آب صورت گرفته بود در حالی که باید در خارج از آب اقدام به این کار کرد.


افسانه بهرامی - همشهری
3:

هشدار محافل علمى نسبت به عمل سزارین

زایمان طبیعى به نفع مادر، كودك و اقتصاد خانواده هست

همه چیز درباره زایمان

حاضر نیستیم زنده زنده شكنجه شویم.

این تصورى هست كه در میان نسل جدیدى از زنان رایج شده هست كه زایمان به شیوه طبیعى را انتخاب نمى كنند.

در یك كلینیك مراقبت هاى قبل و سپس باردارى در خیابانى در شمال شهر شهرستان تهران ، زن جوانى در انتظار به دنیا آمدن نخستین فرزندش، مى گوید: «از زایمان طبیعى فقط صحنه هاى جیغ و فریاد زن ، و دردى كه مى كشد در خاطرم هست.

واقعاً زایمان طبیعى مثل شكنجه هست.»
حالا او با انتخاب زایمان به شیوه سزارین از تصور روزى كه وضع حمل خواهد كرد، خوشحال و هیجان زده هست: «این طورى نه خودم اذیت مى شوم و درد مى كشم و نه اطرافیانم به زحمت مى افتند.

با پاى خودم به بیمارستان مى روم و مثل زایمان طبیعى به بچه هم فشار نمى آید.»
این زنان در مقایسه با زنان پیش از خود چه تفاوتى كرده اند؟!


به نظر مى رسد با وجود شیوه هاى نوین پزشكى ، این زنان دیگر حاضر به تحمل درد و رنج زایمان طبیعى نیستند.

مسئول كلینیك مى گوید: «انگیزه اغلب زنان از زایمان به شیوه سزارین، كاهش آستانه درد هست.» و با مثالى كه مى زند بر این نكته صحه مى گذارد:

« از هر 10 زن باردارى كه به این مركز مراجعه مى كنند، 5 نفر اونها تصمیم قطعى براى زایمان به شكل سزارین دارند.

3 نفر بین انتخاب زایمان طبیعى و سزارین مرددند و منتظر فراخوان نظر پزشك مى مانند و فقط 2 نفر به قطع و یقین مى خواهند به شكل طبیعى زایمان كنند.

»
نه فقط در شهرستان تهران ، بلكه وضعیت در شهرستان ها نیز همین گونه هست.

دكتر« پردیس بهرامیان » جراح و متخصص زنان و زایمان مى گوید: « در شهرهاى كوچك كه تا چند سال پیش یك سزارین هم انجام نمى شد، زایمان به روش سزارین افزایش یافته هست.»
به این ترتیب شاید به زودى پرونده زایمان طبیعى براى همیشه بسته شود و از اون فقط خاطره اى در نقل قول هاى مادران و مادربزرگ ها باقى بماند!

همه چیز درباره زایمان

آمار چه مى گوید؟

آمار مى گوید در ایران در سال 79 حدود 35 % از كل زایمان ها به روش سزارین بود.

در سال هاى بعد این رقم سیر صعودى پیدا كرد و در سال 82 آمار سزارین در بیمارستان هاى دولتى دانشگاهى 29 % ، در بیمارستان هاى دولتى غیر دانشگاهى 44 % و بیمارستان هاى خصوصى 88 % شد.

مدیر انجمن مامایى كشور هم فراخوان كرده: « 60 % زایمان هاى زنان ایرانى سزارین هست.» « ناهید خداكرمى» اضافه کرده هست: « در حالى كه به طور طبیعى فقط باید 10 تا 15 % زایمان ها به صورت سزارین انجام شود، اما متأسفانه عمل هاى سزارین در برخى بیمارستان هاى خصوصى به 100 % رسیده و در بیمارستان هاى دولتى در شهرستان تهران و در شهرستان ها این عمل 60 تا 70 % كل زایمان هاست.»
فاصله ما از این لحاظ هم با كشورهاى دیگر عجیب و باور نكردنى هست:
«85 % زایمان ها در ایرلند به طور طبیعى انجام مى شود.

در سوئد 40 % زایمان ها طبیعى هست و در منزل به وسیله ماما صورت مى گیرد و در امارات متحده 89 % زایمان ها به شكل طبیعى انجام مى شود.»

«سزارین» انتخاب تك فرزندها


همه چیز درباره زایمان

اغلب خانواده هاى ایرانى پرجمعیت بودند.

دكتر «جواد پیروز بخت» متخصص زنان و زایمان خود به یكى از این خانواده هاى پرجمعیت تعلق دارد، اما به عقیده او حالا كه تك فرزندى ایده خیلى از جوان ها شده ، زنان جوان هم ترجیح مى دهند نخستین و تنها زایمانشان بدون درد باشد.
كاهش درد، انگیزه اغلب زنان براى انتخاب زایمان به شیوه سزارین هست.

دكتر پیروز بخت مى گوید: «اونچه این زنان به اون بى توجهند این هست كه هر دو زایمان با درد همراه هست.
در زایمان طبیعى این درد قبل از وضع حمل هست و در سزارین درد سپس زایمان به وجود مى آید كه بسیار شدید تر از درد زایمان طبیعى هست.

ضمن این كه درد زایمان طبیعى چون متناوب هست بین فواصل درد براى فرد امكان هستراحت هست، اما درد زایمان سزارین این طور نیست و وقت زیادى باید بگذرد كه اثر داروهاى بیهوشى ، مصرف اونتى بیوتیك ها و ...

كه بر روى شیردهى نیز مؤثر هست، ازبدن مادر خارج شود.

در زایمان طبیعى خونریزى كمتر هست.

احتمال عفونت و آمبولى كاهش مى یابد و نیاز نیست بیمار اونتى بیوتیك زیادى مصرف كند.
بازگشت سریع عضلات بدن به فرم طبیعى، بازگشت سریع تر به محیط خانواده و شروع زندگى عادى و كاهش هزینه درمان ، از دیگر محاسن زایمان طبیعى هست.

دكتر پیروز بخت مى گوید:« زایمان طبیعى به نوزاد موقعيت مى دهد خود را با محیط خارج از رحم تطبیق دهد.

در واقع انقباض هاى طبیعى رحم هنگام زایمان، سبب كنار آمدن تدریجى نوزاد با محیط خارج از رحم مى شود.»

زایمان بدون درد


همه چیز درباره زایمان

آیا زایمان طبیعى عوارضى هم دارد كه در گرایش زنان به انتخاب سزارین مؤثر هست؟
در یك بیمارستان دولتى ، مادر جوانى كه سه هفته قبل فرزندش را با زایمان طبیعى به دنیا آورده هست ، با وجود سلامتى نوزادش، همچنان با تردید به زایمان طبیعى نگاه مى كند:« شنیده بودم كه در زایمان طبیعى نوزاد از ناحیه سر آسیب مى بیند و فشار دهانه رحم روى سر نوزاد سبب كند ذهنى او درآینده مى شود.» حالا او گمان مى كند كشیدگى سر نوزاد 21 روزه اش ازهمان عوارض زایمان طبیعى هست.
بیست دقیقه بعد هر دو نفر ما در اتاق دكتر « بهرامیان » ، متخصص و جراح زنان و زایمان به توضیحات او درباره عوارض زایمان طبیعى گوش مى دهیم: « اگر زایمان طبیعى درست انجام نشود و زیر نظر پزشك نباشد، مى تواند سبب مرگ نوزاد شود.

براى مثال اگر بند ناف پیچیده شده باشد و پزشك نتواند به موقع واكنش نشان بدهد، جان نوزاد به خطر مى افتد.

گاهى درست كنترل نشدن زایمان طبیعى ممكن هست موجب خونریزى شدید و سپس كم خونى مادر شود.» اما به اعتقاد دكتر بهرامیان هیچ سند معتبر و علمى اى وجود ندارد كه نشان بدهد زایمان طبیعى روى هوش نوزاد تأثیر مى گذارد و یا سبب كم هوشى او و فشار آمدن به سر نوزاد مى شود: « معمولاً به علت نرمى جمجمه سر نوزاد به هنگام زایمان طبیعى ممكن هست كمى كشیدگى در این ناحیه به وجود بیاید كه سپس تولد و در مدت كمتر از یك ماه با رشد نوزاد
كاهش درد زایمان طبیعى به جاى جایگزین كردن كامل شیوه سزارین، اقدامى هست كه در حال حاضر در بسیارى از كشورها انجام مى شود.

زایمان بى درد یكى از روش هاى مطمئنى هست كه در كشورهاى اروپایى از اون هستفاده مى شود.

در این روش مواد بى حس كننده به داخل كانال نخاع تزریق می شود و بیمار مى تواند زایمانى بدون درد داشته باشد.
روش دوم هستفاده از مواد بیهوشى هستنشاقى هست.

مثلاً در مواردى كه درد شدید مى شود، مى توان از گاز N2O (گاز خنده) براى تسكین درد و كاهش هیجان و هسترس بیمار با رعایت اصول پزشكى بیهوشى، هستفاده كرد.

كمك گرفتن از وسایلى نظیر « فورسپس » و « وكیوم » هم مى تواند در كاهش درد زایمان طبیعى و وضع حمل راحت تر مادر مؤثر باشد.

»
برطرف مى شود.» اونچه پزشكان مى خواهند

همه چیز درباره زایمان

پزشكان، مادران را به هستفاده از شیوه سزارین ترغیب مى كنند.

این مسئله به همراه تصور زنان از زایمان طبیعى، سبب افزایش زایمان به شیوه سزارین در كشور مى شود.

« ناهید خداكرمى » مدیر انجمن مامایى كشور، علت را ناشى از برنامه نگرفتن ماما در جایگاه اصلى خودش مى داند:« از اونجا كه زنان كشور از همان ابتداى دوران باردارى خود به متخصص زنان و زایمان مراجعه مى كنند، اغلب زایمان ها به صورت سزارین انجام مى شود.

زیرا پزشكان متخصص، بیماران را به عمل سزارین تشویق مى كنند.

حتى در برخى از بیمارستان هاى دولتى پزشكان متخصص با بیماران خود قراردادهاى مالى جداگانه مى بندند كه خارج از لیست بیمه هست و این باعث ادغام بخش خصوصى و دولتى شده هست.

»
براى یك زایمان طبیعى، پزشك باید چند ساعت وقت بگذارد.

علاوه بر این، زایمان ممكن هست در هر ساعت از روز یا شب اتفاق بیفتد.

دكتر « پیروزبخت » به این موارد، نكات دیگرى را هم اضافه مى كند:« تفاوت دستمزد بین زایمان سزارین و طبیعى، ترافیك ، مسافت هاى طولانى ، مشكلات و گرفتارى هاى كارى پزشك، تعداد مراجعان و رسیدگى به وضعیت همه اونها، شاید سبب شود همكاران پزشك ترجیح بدهند بیماران به شیوه سزارین وضع حمل كنند كه وقت اون از قبل مشخص مى شود و وقت گیرى هاى زایمان طبیعى را هم ندارد.

»
دكتر « بهرامیان » متخصص و جراح زنان و زایمان معتقد هست:« انتخاب شیوه زایمان در یك رابطه دو طرفه پزشك و بیمار برنامه دارد.

وقتى بیمار با وجود توصیه پزشك به زایمان طبیعى، اصرار به سزارین دارد، پزشك كارى نمى تواند بكند.

بنابراین هر چه با آموزش هاى عمومى سطح آگاهى زنان را بالا ببریم، پزشكان نیز در نهایت تابع نظر بیماران خود خواهند بود و جز در مواردى كه از نظر پزشكى انجام دادن سزارین به نفع بیمار هست، اون را توصیه نمى كنند.

»
نوزادان قیمتى


نوع بیمارستان، مدت اقامت بیمار در بیمارستان، خدمات بهداشتى و پزشكى ارائه شده به بیمار، شهرت پزشك، و توافق4:

تولد بدون درد


همه چیز درباره زایمان

بارداری و زایمان از علت‌های اصلی مرگ و معلولیت زنان در سنین باروری در كشورهای در حال توسعه هست.
سالانه میلیون‌ها مادر و فرزند در وقت حاملگی و بارداری، حین زایمان و در اوایل كودكی از بین می‌روند و تعداد بیشتری از این گروه آسیب‌پذیر از سلامت ناكافی و تغذیه كم و نامناسب برخوردار هستند.
در دنیا و بیشتر در كشورهای در حال توسعه در هر دقیقه یك زن از شرایط مربوط به بارداری و زایمان جان می‌سپارد.

به‌طوری كه حداقل هر سال بالغ بر پانصد هزار زن در این رابطه فوت می‌كنند.


در قبال هر یک زن كه فوت می‌كند، 50 -30 نفر از عوارض بارداری، عفونت و بیماری‌های ناشی از بارداری رنج می‌برند.

هر ساله تقریباً 3/4 میلیون نوزاد تازه متولد شده، در طول ماه‌های اول زندگی جان خود را از دست می دهند.

به‌علاوه 4 میلیون نیز مرده به دنیا می‌آیند كه بسیاری از این مرگ‌ها مربوط به عوارضی هست كه مادران، اونها را در طول بارداری و زایمان تجربه كرده‌اند.

در این میان 60 % مرگ مادران به علت خطاهای پزشكی، مامایی و پرستاری هست.

متأسفانه روزانه 1600 زن باردار در حین زایمان یا پس از اون در اثر زایمان جان خود را از دست می‌دهند.

80 -60 % علت مرگ و میرها را خونریزی، سختی زایمان، فشار خون بالا و عوارض سقط جنین شامل می‌شود و 78 % این مرگ و میرها در 24 ساعت اول اتفاق می‌افتد.
دكتر مطلق، مدیر كل سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت در این باره می‌گوید:
«30 % این مرگ و میرها به علت خونریزی، 14 % به علت فشار خون بالا، 14 % به علت بیماری‌های قلب و عروق، 13 % به علت عفونت و پس از اون به ترتیب خون‌ریزی دوران بارداری، عوارض سقط جنین و آمبولی ریه مهم‌ترین عامل مرگ و میر مادران هست.»
در كشور ما از سال 1375 تا 1384، 2585مرگ مادران باردار و در سال 1384، 295 مورد مرگ مادر نقل شده كه 6/87 % این مرگ و میرها در بیمارستان اتفاق افتاده و 60 % اون‌ها به علت خطاهای پزشكی، مامایی و پرستاری به‌وقوع پیوسته هست.
اهمیت این مسأله وقتی آشكارتر می‌شود كه بدانیم 17 % مرگ مادران توسط افرادی اتفاق می‌افتد كه هیچ دوره آموزشی ندیده‌اند و این امر عدم توجه به آموزش صحیح دانشجویان و فارغ‌التحصیلان مامایی و مشخص نبودن جایگاه رشته مامایی را نشان می‌دهد.
شاید همین امر یكی از مهم‌ترین علل گرایش به سزارین‌های بی‌مورد و در نتیجه مرگ و میرهای پی‌درپی هست.

بر طبق آمارهای فراخوان شده وزارت بهداشت، شیوع سزارین در ایران به‌طور متوسط سه برابر بیشتر از آمارهای جهانی هست.

در آمریكا و در چند كشور غربی، تعداد عمل‌های سزارین از 5/4 % در سال 1965 میلادی به 25 % در سال 1998 افزایش یافت.
از این سال به بعد آمار سزارین اندكی كاهش یافت یا تقریباً ثابت ماند، ولی در كشور ما سیر صعودی انجام عمل سزارین همچنان ادامه دارد.

علل افزایش تمایل به سزارین


کاهش احساس درد
دكتر رویا رضوی، متخصص زنان و زایمان علت اصلی تمایل زنان به سزارین را "عدم احساس درد" عنوان می‌كند و می‌گوید: درد احساسی ناخوشایند، ولی مفید هست كه حكم یك مكانیسم محافظتی اولیه را دارد.

در فرآیند زایمان نیز شروع درد هشداری برای زن باردار هست كه باید برای زایمان كمك بگیرد.
كاهش تعداد باروری‌ها
توجیه دیگر افزایش آمار سزارین در دنیا را می‌توان كاهش تعداد باروری‌ها دانست.

در حدود نیمی از زنان باردار، برای نخستین بار زایمان را تجربه می‌كنند و تعداد عواملی كه متخصص زنان را وادار به انتخاب شیوه سزارین می‌كنند در زایمان اول بیشتر هست.
دكتر سكینه قدیانی، متخصص بیهوشی علت این امر را عدم پیشرفت زایمانی عنوان می‌كند و می‌گوید: از علل دیگر این امر افزایش سن بچه‌دار شدن در میان زنان هست.

امروزه دختران تمایل كمتری به ازدواج در سنین پایین دارند.
با بالا رفتن سن ازدواج و متعاقب اون باردار شدن زنان، احتمال نیاز به سزارین افزایش می‌یابد.
مراقبت دقیق از جنین
دلیل سوم، افزایش امكان دقیق‌تر شدن مراقبت از جنین و كنترل ضربان قلب اوست.

با كمك دستگاه‌های الكترونیكی مدرن، اختلال در وضعیت جنین سریع‌تر شناسایی می‌شود و متعاقب اون از شیوه سزارین كمك گرفته می‌شود.
همچنین متخصصان زنان و زایمان و ماماها، به دنبال ترس از برخی مشكلات حقوقی كه می‌تواند در نتیجه زایمان طبیعی ایجاد شود، سزارین را انتخاب می‌كنند، زیرا در صورت بروز اختلال در سلامت مادر یا جنین در هنگام زایمان طبیعی مقصر شناخته خواهند شد.»

عقاید و دیدگاه‌های نادرست


گروهی از امت تصور می‌كنند كه ضریب هوشی افراد حاصل از زایمان سزارین بالاتر از كسانی هست كه با زایمان طبیعی متولد شده‌اند، اما در واقع ارتباطی میان بهره ‌هوشی افراد و شیوه تولد اون‌ها وجود ندارد.

دكتر رضوی در این باره عنوان می‌كند: «در برخی از تحقیقات، ضریب هوشی نوزادان حاصل از زایمان طبیعی نسبت به نوزادان سزارینی بالاتر نقل شده هست.

برخی از زنان نیز ضررهای زایمانی را مختص به زایمان طبیعی می‌دانند.ولی گزارش‌های زیادی از فلج اعصاب بازویی، شكستگی جمجمه و سایر هستخوان‌ها در نوزادانی كه به طریق سزارین به دنیا می‌آیند وجود دارد.
همچنین تحت فشار برنامه گرفتن قفسه صدری طی زایمان طبیعی مایع داخل خانه‌های ششی ریه نوزاد را خارج می‌كند و در نتیجه تنفس وی عمیق‌تر و سریع‌تر شروع می‌شود.»
بنا به فرموده بسیاری از كارشناسان، زایمان طبیعی در برخی بیمارستان‌ها در محیط و شرایط بسیار نامناسب و غیرقابل تحمل انجام می‌شود.
دكتر آرش عازمی‌خواه رئیس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت، دلایل گرایش زنان ایرانی به سزارین را به سه دسته تقسیم كرده و می‌گوید: «یك دسته از دلایل، علت‌های مربوط به گیرنده ی خدمت، یعنی مادر هست.
خدمات زایمانی در كشور ما مطابق هستانداردهای روز دنیا نیست.

مادر متحمل درد فراوان می‌شود و در نتیجه خاطره ناخوشایندی از زایمان طبیعی در ذهن او باقی می‌ماند و آرام آرام با انتقال این خاطرات، سزارین در بین مادرها متداول و حتی تبدیل به مُد روز می‌شود.»
وی دلیل دوم را مربوط به ارایه دهندگان خدمت، یعنی پزشكان و ماماها می‌داند و می‌گوید: «نظام انجام زایمان در كشور ما مبتنی بر متخصص هست نه ماما و چون سزارین هم در وقت كوتاه‌تری انجام می‌شود و هم درآمد بیشتری در مقایسه با زایمان طبیعی برای پزشكان به همراه دارد، از این رو پزشكان سزارین را ترجیح می‌دهند.
از طرف دیگر در سزارین این پزشك هست كه وقت زایمان را تعیین می‌كند و می‌تواند هر وقت از شبانه‌روز كه مایل باشد عمل را اجرا کند، در صورتی كه در زایمان طبیعی امكان دارد حتی 8-7 ساعت وقت، برای یك كار لازم باشد.»

عوارض سزارین


سزارین مانند هر عمل دیگری، یک جراحی محسوب می‌شود و خطرات مخصوص خود را دارد.

این جراحی نیز مانند سایر جراحی‌ها نیازمند بیهوشی هست.

بیهوشی نیز خطراتی چون ابتلا به خونریزی، عفونت و احتمالاً نیاز به انتقال خون را به همراه دارد.

دكتر ناصر افضلیان، متخصص كودكان و كارشناس اداره كودكان وزارت بهداشت، در تشریح این عوارض می‌گوید: «چون نوزادان سزارینی فشارهای طبیعی وقت زایمان را تحمل نمی‌كنند، ریه‌های اون‌ها از مایعات و ترشحات خالی نمی‌شود، در نتیجه عوارضی چون زجر تنفسی در این نوزادان بسیار شایع هست؛ تا اونجا كه حدود نیمی از این نوزادان نیاز به بستری شدن در ICU را دارند كه این مسأله هزینه زیادی را بر خانواده‌ها تحمیل می‌كند.
چون اغلب سزارین‌ها به‌صورت انتخابی هست و پیش از سرآمدن وقت بارداری و شروع دردهای زایمانی انجام می‌شود، نوزادان سزارینی اغلب نارس هستند.

همچنین مادر سزارین شده حداقل تا دو ساعت نمی‌تواند به فرزندش شیر بدهد و این تأخیر باعث به‌وجود آمدن اختلالات تغذیه‌ای در نوزاد می‌شود.


به هرحال انتخاب چگونگی زایمان حق هر مادری هست، ولی اونچه این انتخاب را آگاهانه‌تر می‌كند این هست كه مادر مطمئن باشد كه هر روشی كه انتخاب می‌كند اون روش به بهترین نحو صورت گیرد و این اطمینان وقتی حاصل می‌شود كه شرایط زایمان طبیعی هم به‌روز و هم مطابق با هستانداردهای دنیا پیشرفت كند و تسهیلاتی كه برای اون در نظر گرفته می‌شود منصفانه باشد.

از طرف دیگر آگاه كردن مادران و دادن اطلاعات درست به اون‌ها چه از طرف رسانه‌ها و چه پزشكان می‌تواند در تصمیم‌گیری درست مادران سهم قابل توجهی داشته باشد.

سمیه شرافتی5:

همه چیز درباره ی سزارین (1)


چرا در ایران سزارین زیاد شده هست؟
همه چیز درباره زایمان


سزارین یک جراحی بزرگ هست که با شکافتن پوست روی شکم، عضلات زیر اون و جدار رحم همراه هست.

به طور متوسط، 10 % زایمان ها در جهان به روش سزارین انجام می شود، طبق آمار رسمی در ایران حدود 25 تا 35 % زایمان ها به صورت عمل جراحی یعنی سزارین صورت می گیرند، در حالی که طبق آمار غیر رسمی در ایران، سزارین 5 برابر سایر نقاط جهان هست.


امروزه در برخی از بیمارستان های ایران این آمار حتی 100 % نیز نقل شده هست.

برخی متخصصین معتقدند که علت افزایش گرایش زنان به انتخاب سزارین، فرار از درد زایمان هست.

اما عمل سزارین خود با درد فراوان همراه هست و عواقب منفی متعددی نیز به همراه دارد.چرا در ایران آمار میزان سزارین به طور غیر متعارف بالا رفته هست؟


علل زیادی برای این سوال وجود دارد:

1- پیشرفت پزشکی و تکنولوژی
به فرموده ی برخی متخصصین بارز ترین علت اون پیشرفت پزشکی و تکنولوژی می باشد که در مواقع خطر برای مادر و جنین مفید واقع می شود.

برای مثال خطرات عمل جراحی به علت امکانات بی هوشی، انتقال خون و اونتی بیوتیک ها برای مادر خیلی کاهش یافته هست.


مراقبت های نوزادی نیز پیشرفت کرده و خطرات سزارین برای نوزاد نیز کاهش یافته هست.


همچنین روش های بهتری برای تعیین سلامت جنین در حین دردهای زایمانی وجود دارند.


بنابراین با مشاهده علایم خطر برای جنین و یا مادر در حین دردهای زایمانی می توان فوراً او را سزارین نمود، در حالی که این امکانات در 20 سال پیش وجود نداشت.


از نظر پیشرفته بودن باید تذکر داد که با این که سزارین یک عمل پیشرفته می باشد ولی یک عمل جراحی بزرگی هست که در صورتی که برای بیمار واجب نباشد اصلاً عاقلانه نیست.

امروزه در آمریکا هیچ پزشکی نمی تواند بدون یک علت پزشکی قابل قبولی اقدام به سزارین بیمار کند و چیزی به عنوان سزارین اختیاری که ما در ایران داریم، وجود ندارد.

یعنی اگر چنین کاری را انجام دهند از نظر قوانین پزشکی توبیخ می شوند!
یک علت دیگر از منشاء پزشکان می باشد.

متأسفانه برخی از پزشکان به خاطر این که ریسک یک زایمان مثلاً با دستگاه (واکیوم و یا فورسپس) را متحمل نشوند فوراً بیمار را سزارین می نمايند و البته دستمزد بیشتری نیز دریافت می نمايند.


سزارین باعث کاهش عوارض زایمان برای نوزاد نمی گردد.


2- انتخاب مادران و تفکر اشتباه زنان
علت دیگر افزایش تعداد سزارین، خود بیماران هستند.

متأسفانه برخی از خانم ها سزارین را مثل یک پدیده ی مُد می پندارند و فکر می نمايند که هر کس مدرن تر و یا امروزی تر هست باید سزارین شود و حتی اصطلاحاتی مانند این که زایمان طبیعی یک نوع " توحش " هست نیز فرموده شده هست.


همه چیز درباره زایمان

برخی هم فکر می نمايند سزارین برای نوزادشان بهتر هست، چرا که " فشار " بر روی سر بچه وارد نمی شود.

باید به چنین خانم هایی تذکر داد که همین فشاری که جنین تحمل می کند برای او حتی مفید هم هست چرا که با حالت مکشی که ایجاد می کند ریه های او را پاک می نماید.

به همین علت هست که نوزادان زایمان طبیعی مشکلات تنفسی کمتری نسبت به سزارینی ها دارند.


از بابت فشار بر روی سر جنین نیز نباید نگران باشند چون هستخوان های سر او به نحوی هستند که این فشار را به خوبی تحمل می نمايند و هیچ عارضه ای برای نوزاد پیش نمی آورد، مگر در مواردی که سر جنین نسبت به لگن مادر بزرگ باشد که در این مواقع سزارین برای مادر و جنین مفید و ضروری می باشد.


حتی در یک تحقیق روشن شد بچه هایی که با روش طبیعی به دنیا آمده اند، بهره هوشی بالاتری دارند.


از نظر مُد و مدرنی نیز باید بدانند که امروزه در کشورهای پیشرفته، زایمان طبیعی را یک موفقیت بزرگ برای زنان می دانند و سزارین را یک شکست تلقی می نمايند؛ به طوری که کلوپ های حمایت از سزارینی ها تشکیل می شود تا اون ها را از نظر روحی حمایت نمايند چرا که معتقدند قادر به کسب یک موفقیت بزرگ نشده اند.


3- علل علمی که پزشک را مجبور به انتخاب سزارین می کند
هر زایمان طبیعی ممکن هست به سزارین بکشد به هر حال به این نکته هم باید توجه کرد که یکی از شرایط زایمان طبیعی اورژانسی شدن و اضطرار سزارین در حین زایمان هست.

با توجه به این که 8 تا 10 % زایمان‌ ها نیاز ضروری به سزارین پیدا می ‌کند هر زایمان طبیعی ممکن هست به سزارین ختم شود و این شرایط قابل پیش ‌بینی نیست.


افت ضربان قلب نوزاد، کنده شدن جفت و حوادث اورژانسی دیگر ممکن هست زایمان طبیعی را به سزارین بکشد اما نباید این حوادث را عارضه ی زایمان بدانیم و مهم هست بدانیم در خیلی از موارد اگر سزارین صورت نگیرد جان مادر و نوزاد در خطر می‌ افتد.


میزان سزارین در ایران بیش از 3 برابر نرخ جهانی هست.


عوارض سزارین


با وجود پیشرفت های پزشکی و افزایش امنیت عمل جراحی، با این حال یک سزارین، خالی از خطر و عوارض نمی باشد.


عوارض مربوط به مادر عبارت هستند از:

خون ریزی های پس از عمل، لخته های خونی که در برخی از موارد بسیار خطرناک و حتی کشنده هستند، عفونت و چسبندگی هایی در رحم و لوله ها و حتی روده ها، عوارض بیهوشی و دردهای مربوط به بخیه ها.


پس باید به خاطر سپرد که:
1- روزهای بستری در سزارین برای بیمار بیشتر هست.


2- احتمال خون ریزی سپس زایمان بیشتر هست.


3- دردهای لگنی و چسبندگی بیشتر هست.


4- مدت وقتی که فرد بتواند به روال عادی زندگی برگردد بیشتر هست.


5- احتمال نازایی سپس سزارین نیز وجود دارد.


عوارض مربوط به جنین:

عبارت هستند از یرقان و مشکلات تنفسی.


البته منظور این هست که احتمال بروز این مشکلات در نوزادان سزارینی بیشتر از نوزادان زایمان طبیعی هست نه این که حتماً در هر نوزادی که با روش سزارین به دنیا می آید این مشکلات نیز پیش می آید و بالعکس.


فشاری که در حین زایمان طبیعی به قفسه ی سینه نوزاد وارد می آید کمک زیادی به تمیز کردن ریه های او از ترشحات و مایعات می کند که بر قراری یک فعالیت تنفسی عادی را برای نوزاد ایجاد می کند.

البته باز هم باید تأکید نمود در صورتی که ماما یا پزشک تان تشخیص دهد که عمل سزارین برای شما و نوزادتان مفیدتر هست باید سزارین انجام شود و عوارض اون با عوارض مربوط به یک زایمان طبیعی مشکل، باید سنجیده شود و هر کدام برای شما مفیدتر هست انتخاب گردد.


یکی دیگر از عوارض سزارین، عوارض مادی اون هست.


همان طور که قبلاً ذکر شد هزینه یک عمل سزارین و مدت بستری پس از اون، حدود 4 برابر و یا بیشتر از یک زایمان طبیعی هست.همه چیز درباره زایمان

عمل سزارین عمل جراحی بزرگ هست و سپس سزارین انتظار بروز این رویدادها را داشته باشید و موارد زیر را رعایت کنید:
1- درد؛ که معمولا در روز اول پس از جراحی شدیدتر هست و سپس اون باید فروکش کند.

2- ترشح از دستگاه تناسلی که طبیعی هست.


3- هر روز مقدار فراوانی آب بنوشید؛ بین 8 تا 10 لیوان.


4- از بلند کردن اشیای سنگین و از بالا رفتن از پله‌ ها خودداری کنید.


5- رانندگی نکنید تا وقتی که بتوانید به راحتی کمربند ایمنی را ببندید.


6- در صورتی که محل برش جراحی، قرمز و متورم شد، به دکترتان اطلاع دهید.


از نظر پزشکان، زایمان طبیعی 3 تا 4 برابر سزارین دردسر ساز هست ولی تعرفه‌ هایی که به اون اختصاص داده شده خیلی کمتر از سزارین هست که این موضوع نیز بر افزایش سزارین در ایران دامن می ‌زند در حالی که در کشورهای پیشرفته ی دنیا تسهیلات ویژه‌ ای را برای زایمان طبیعی اختصاص داده‌ اند که افراد را به اون ترغیب می‌ کند.


تحقیقات نشان داده هست در کشورهایی که آمار سزارین پایین هست، مادران تمایل بیشتری به انجام زایمان طبیعی دارند و عامل این تمایل، رضایت اونان از انجام زایمان واژینال هست.


در مطلب بعدی به دلایل مورد قبول برای اجرای یک سزارین اشاره خواهیم کرد.


پزشكان بدون مرز

6:

همه چيز درباره ي سزارين (2)


دلايل مورد قبول براي سزارين

همه چیز درباره زایمان


در قسمت اول اين مطلب به دلايل افزايش ميزان سزارين در کشور و همينطور عواض و مراقبت هاي لازم در اون، اشاره کرديم؛ اما به هر حال گاهي اوقات لازم هست که يک مادر باردار براي به دنيا آوردن نوزادش اين عمل را بپذيرد.

در زير اين دلايل آورده شده هست.

1- عدم تطابق سر جنين با لگن مادر:


اغلب اين گونه موارد در موقع دردهاي زايماني مشخص مي شوند.

به اين ترتيب که با وجود انقباضات زايماني، پيشرفت زايمان خوب نيست و يا اين که در معاينه ي داخلي، متوجه اين عدم تطابق مي شوند.

البته موارد تنگي و يا اختلاف اندازه بسيار فاحش، قبل از دردها و در يک معاينه دقيق داخلي که توسط ماما يا پزشک در ماه آخر صورت مي گيرد مشخص مي شود.


2- زجرجنين:


زجر جنين به معناي تغييرات بارز در تعداد ضربان قلب جنين هست که نشان دهنده اين موضوع مي باشد که ميزان اکسيژن خون او کافي نيست و مواد زايد خونش بيش از اندازه هست.

در اين صورت معمولاً عمل سزارين به طور اورژانس انجام مي شود.


3- طرز برنامه گرفتن غير عادي جنين:


وضعيت طبيعي برنامه گرفتن جنين به صورت سر به پايين و داخل لگن مادر هست.

اگر مثلاً جنين به صورت عرضي برنامه گيرد امکان زايمان طبيعي وجود ندارد.

در صورتي که پاهاي جنين داخل لگن مادر باشد (سر او بالا باشد) در برخي موارد امکان زايمان طبيعي وجود دارد ولي اغلب مواقع، سزارين، راه انتخابي هست.


4- مشکلات مربوط به جفت و بند ناف:


اگر جدا شدن زودرس جفت صورت گيرد و يا جفت به جاي اين که در قسمت فوقاني رحم واقع شود، بر رايشان دهانه رحم برنامه گيرد(جفت سر راهي)، بهترين روش زايمان همان سزارين مي باشد.

ممکن هست در حين يک دوره دردهاي طبيعي، ناگهان بند ناف جنين به داخل مجراي زايماني و جلايشان سر جنين ليز بخورد.

در چنين حالتي بند ناف بين سر جنين و لگن مادر تحت فشار برنامه مي گيرد و جريان خون و اکسيژن به جنين قطع مي گردد.

اين مورد نيزاز موارد سزارين اورژانس مي باشد.


همه چیز درباره زایمان
5- سزارين قبلي:


قبلاً اعتقاد بر اين بود که اگر خانمي يک بار سزارين شد، بايد هميشه سزارين شود.

البته در برخي بيماران اين قانون هنوز هم حاکم هست ولي امروزه اعتقاد بر اين هست که اگر علت سزارين قبلي، در اين حاملگي وجود ندارد مثلاً حاملگي قبلي جنين به طور عرضي برنامه داشته ولي در اين حاملگي جنين با سر برنامه دارد و بيمار در يک بيمارستان مجهز برنامه دارد مي تواند تحت نظر يک متخصص زنان و زايمان، زايماني طبيعي اجرا کند.

بايد بيماران تفهيم شوند که در صورتي که مورد منعي براي اين اقدام وجود نداشته باشد، زايمان طبيعي بسيار مطمئن تر و بي خطرتر از يک عمل جراحي بزرگي مثل سزارين مي باشد، عوارض مربوط به مادر و جنين کاهش مي يابد و يک فاکتور مهم ديگر يعني هزينه نيز کاهش مي يابد.

هزينه يک زايمان طبيعي حدود يک چهارم عمل سزارين مي باشد.

البته خانم هايي که قبلاً سزارين شده اند و برش رايشان رحم شان به صورت طولي انجام شده نمي توانند زايمان طبيعي داشته باشند.

فقط خانم هايي که برش رايشان رحم شان عرضي بوده و مورد منعي براي زايمان طبيعي ندارند، مي توانند به اين فيض برسند.

(معمولاً بُرش رايشان شکم با بُرش رايشان رحم مطابقت دارد اما گاهي اين طور نيست، بنابراين داشتن پرونده پزشکي با قيد نوع بُرش رايشان رحم الزامي هست).


6- دخالت هاي پزشکي بيش از اندازه در دوره دردهاي زايماني:


مصرف داروهاي مُسکن زودتر از موقع و يا داروهاي محرک انقباضات، بيش از حد مجاز، مي تواند پيشرفت زايمان را کند نمايد و به علت زايمان طول کشيده، سزارين انجام شود.

آمار نشان داده هست که بيماران تحت نظر ماماها کمتر سزارين مي شوند.

يکي از دلايل اون اين هست که ماماها کمتر از پزشکان از داروهاي مختلف هستفاده مي نمايند و علت ديگر اين هست که چون خود ماما نمي تواند عمل سزارين را انجام دهد، سعي مي نمايد تا جايي که براي بيمار و جنين ضرري نداشته باشد، زايمان او را به صورت طبيعي اجرا کند.


7- جنين هاي نارس و ديررس(کمتر از 38 هفته و بيشتر از 42 هفته):


جنين هاي نارس احتمالاً تحمل فشار زايمان طبيعي را نخواهند داشت.

جنين هاي ديررس نيز به علت درشتي و اشکال در خون رساني در زايمان طبيعي، دچار مشکل مي شوند.


8- جنين هاي داراي مشکلات RH خون:


جنين هايي هم که مشکلات ناشي از RH خون دارند بهتر هست با روش سزارين متولد شوند چون به اندازه کافي قايشان نيستند که زايمان طبيعي را تحمل نمايند.


9- چند قلايشاني:


گاهي زايمان دو قلوها به صورت طبيعي صورت مي گيرد اما در اغلب موارد سزارين به عنوان بهترين راه انتخاب مي شود.

حاملگي هاي بيش از دو قلايشاني حتماً به صورت سزارين خاتمه مي يابند.


10- موارد متفرقه:


مانند عفونت هرپسي در ناحيه تناسلي که نوعي عارضه تبخال مانند بسيار مُسري هست که براي جنين خطرناک هست، فشارخون بالا، تومورهاي فيبرايشانيدي، بيماري قند، ايدز مادر و دوره دردهاي زايماني که بسيار طول کشيده باشد، از موارد ديگر سزارين مي باشند.


سابقه مرگ نوزاد‏، سابقه ي نازايي و شکم اوّل مُسن (بيش از 35 سال) نيز قابل ذکر هستند.پزشکان بدون مرز7:

خطرات سزارين براي مادر و كودك


به مناسبت روز جهاني ماما

همه چیز درباره زایمان


پنجم ماه مي ميلادي مصادف با 15 ارديبهشت، از سايشان ساوقت بهداشت جهاني و كنفدراسيون بين المللي مامايي، "روز جهاني ماما" نامگذاري شده هست.

هدف از بزرگداشت روز جهاني ماما، افزايش آگاهي و تبادل اطلاعات بين اين قشر از جامعه، در راستاي ارتقاي سلامتي مادر و نوزاد هست.

به مناسبت اين روز، مطلبي در رابطه با موقعيت ماماها و علل افزايش عمل سزارين در کشورمان و مخاطرات اين عمل براي نوزاد و مادر تهيه کرده ايم.
كارشناسان مي‌گايشانند: علاوه بر اينكه ميزان سزارين در ايران 4 برابر هستانداردهاي جهان هست، اين آمار در داخل كشور و در شهرهاي بزرگ از 70 % هم مي گذرد.
اين در حالي هست ‌كه حدود 30 % علت مرگ و مير مادران در دوران بارداري به‌ دليل خونريزي حين يا پس از زايمان هست و فشار‌ خون ، بيماري‌ هاي قلبي و عفونت‌ هاي زايماني از ديگر علل اين مرگ و ميرها هستند.
در عين حال متخصصان تاكيد مي ‌كنند كه متاسفانه به ‌علت نقص در سيستم بهداشت و درمان كشور، ماماها براي حاضر شدن در اتاق زايمان و انجام وظايف خود به درستي آموزش نديده‌اند و بيمارستان‌ها در اين زمينه از هستاندارد نيرايشان انساني برخوردار نيستند.


دكتر ناهيد خداكرمي، دبير انجمن مامايي ايران، در رابطه با علل افزايش سزارين‌ در كشور كه با ناديده گرفتن ماماها ارتباط بسيار نزديكي دارد، در فرمود‌ وگو با همشهري بيشتر توضيح خواهند داد.

خيلي از كارشناسان معتقدند كمبود ماماهاي حرفه ‌اي در كشور باعث رايشان آوردن مادران به شيوه زايمان سزارين شده هست.

شما هم اين حرف را تاييد مي ‌كنيد؟


نه، مسئله اين هست كه خوشبختانه امكانات موجود در كشور و دسترسي دانشگاه‌ها به اطلاعات جديد باعث شده كه از نظر آموزش رشته مامايي، نه تنها چيزي از كشورهاي پيشرفته كم نداشته باشيم، بلكه در برخي موارد با توجه به نياز‌هاي كشورمان هم جلوتر باشيم و به جرات مي ‌توان فرمود فارغ‌التحصيلان مامايي ما يكي از بهترين‌ها در منطقه هستند.

گواه اون هم ماماهايي هستند كه در كشورهاي آمريكا و كانادا و كشورهاي حاشيه خليج فارس مشغول به كارند و عملكرد اون ها باعث شده نگاه علمي دنيا به حرفه مامايي تغيير كند.

بنابراين ما از نظر دسترسي به علوم مامايي در دنيا مشكلي نداريم.

از نظر كاربرد چطور؟


از نظر كاربرد، با سياست‌هايي كه نظام سلامت ما بعضا به ‌صورت انتقادآميز داشته هست، خود سياستگذاران هم به اين نتيجه رسيده اند كه ما در خيلي از موارد كوتاهي كرده‌ايم.


در كشور ما، در به‌ كارگيري توانايي‌ هاي ماماها، مشكلاتي وجود دارد كه نتايج اون را در بحث مراقبت‌ هاي بارداري و زايمان به‌ صورت افزايش مداخلات زايماني، افزايش ميزان سزارين و كاهش كيفيت خدمات بارداري و زايمان مي ‌توان ديد.


شما علت اين مشكل را چطور توضيح مي ‌دهيد؟


در دو سه دهه اخير، بيشتر نگاه ما بر كاهش مرگ و مير مادر و كودك بوده هست، ‌طوري كه رايشان نيازهاي عاطفي مادران و نوزادان و عوارضي كه ممكن هست با مداخلات ما ايجاد شود، چشم بسته ايم.

بنابراين ما بيش از هر وقت ديگري نياز داريم كه فارغ‌التحصيلان مامايي را با توجه به هستعداد‌هاي شان به‌ كار بگيريم.

اگر اين اتفاق بيفتد، تحول عظيم و رو به جلايشاني را خواهيم داشت.

الان از نظر تعداد ماماها كمبودي نداريم؟


نه، خوشبختانه الان از نظر تعداد ماما كمبود نداريم.

در دهه 60 اين كمبود وجود داشت و ما مجبور شديم تعداد زيادي ماماي كاردان به كار بگيريم.

اما امروز ما نزديك به 40 هزار ماماي ليسانس در كشور داريم كه با توجه به يك ميليون و 200هزار تولد در سال، نزديك به هستانداردهاي جهان هستيم.

با اين اوصاف، آيا سيستم سلامت ما توانسته هست اين تعداد ماما را به‌ طور مفيد جذب كند؟


به هيچ وجه، ما خيل عظيمي از ماماهاي بيكار را داريم.

البته اين بدان معني نيست كه ما فارغ‌التحصيل مازاد داريم، بلكه سيستم آموزش به موازات نياز كشور، ماما تربيت مي‌ كند، اما سيستم درمان و سيستم ‌هاي حمايتي به موازات نياز مادران قادر به جذب اين نيروها نبوده اند و نيستند.


طبق هستانداردهاي بين‌المللي به ازاي هر زن باردار، به چه تعداد ماما نياز هست؟


به ازاي هر مادر باردار، بايد يك ماما داشته باشيم.

يك مادر در موقع درد زايمان، هنگام زايمان و تا 24 ساعت سپس اون نبايد تنها رها شود، زيرا اين وقت بيشترين وقت آسيب ‌پذيري مادر هست.

شما فرموديد كه ما به ميزان كافي ماما داريم، ولي سيستم درماني قادر به جذب اين نيروها نيست.

اين ضعف ناشي از چيست؟


با قوانين سليقه ‌اي حاكم بر مراكز درماني ما، برخي بيمارستان ‌ها، خدماتي را كه ماما در همه جاي دنيا ارائه مي ‌دهد، به پزشک متخصص زنان و زايمان مي سپارند.

در صورتي اگر ما بخواهيم اين سرانه را طوري خرج كنيم كه همه از اون بهره‌مند شوند، مي‌توانيم از يك ميليون و 200 هزار تولدي كه در سال داريم، 800 هزار تولد را فقط به دست ماما بسپاريم.

اين يك صرفه‌ جايشاني بزرگ براي كشور هست.


علاوه بر اين، اگرچه ما مي ‌گايشانيم الان 50 % زايمان‌ها به ‌صورت سزارين هست، ولي مي‌ توان فرمود در بخش خصوصي، 90 تا 100 % زايمان‌ها به‌ صورت سزارين انجام مي ‌شود.

پس سؤال اين هست كه آيا ما ثروتمند تر از كشور انگلستان هستيم، يا كيفيت خدمات درماني مان بالاتر از كشوري مثل سوئد هست كه اين همه هزينه را بر سيستم سلامت كشور و خانواده‌ها تحميل مي كنيم؟
بسياري از زنان باردار ما از كم‌ خوني رنج مي ‌برند و هزينه تامين يك تغذيه درست را ندارند.

اما در جامعه ما تبليغات به‌ گونه‌اي هست كه همان مادر باردار، فرش زير پايش را مي‌ فروشد تا هزينه جراحي سزارين را بپردازد.همه چیز درباره زایمان

با اين اوصاف مي ‌توان فرمود سزارين يك تقاضاي كاذب در جامعه ما هست؟

بله، همين‌طور هست.

سزارين يك تهاجم به فرهنگ سلامتي ما هست و اين تقاضاي کاذب با ضعف و تبليغات ما به‌ وجود آمده هست.

با اين حال عده‌اي هم معتقدند كه عدم ‌آموزش كافي ماماها در برخورد با زن باردار، منجر به افزايش تقاضا براي سزارين شده هست.


من اصلا اين حرف را قبول ندارم.

تبليغاتي كه به‌ خصوص در بخش خصوصي مي ‌شود و ارتباط مالي‌اي كه بين مادر و پزشك وجود دارد، از علل افزايش سزارين هست.

علت ديگرهم، بحث خودكفايي بيمارستان‌هاي دولتي هست، به‌ طوري كه بيمارستان دولتي ترجيح مي ‌دهند درآمد خود و پرسنل را بالا ببرند، براي همين نوع زايماني را انتخاب مي ‌كنند كه همراه با هزينه بيشتري براي مادر باردار هست.


ايشانزيت پزشك متخصص زنان از ماما بيشتر هست.

اين ‌طور نيست؟


دقيقا همين‌ طور هست.

حتي در مواردي، ماما بيمار را ايشانزيت مي ‌كند، اما مهر متخصص رايشان اون مي ‌خورد كه اون هم براي افزايش درآمد بيمارستان هست.

من معتقدم مسئولان ذي‌ربط در اين مورد بايد دخالت كنند و اين موضوع را براي بيمارستان ‌ها مطرح كنند كه كسب درآمدهاي اين‌چنيني براي يك بيمارستان دولتي، درست نيست.


خانم دكتر، با اين حال بحث بيمه ‌ها هم در اين ميان مشكل ديگري هست.

چون بيمه‌ ها هم ظاهرا خدمات زايمان را به درستي پوشش نمي ‌دهند.


بله، متأسفانه بيمه ‌ها در كشور ما‌، ارائه دهنده خدمت را پوشش مي ‌دهند، در حالي‌ كه بيمه‌هاي نايشانن دنيا، خدمت را پوشش مي‌ دهند، يعني زايمان توسط هركس انجام شود، چه ماما، چه پزشك عمومي و چه متخصص زنان او مورد پوشش بيمه برنامه مي ‌گيرد.


اما در كشور ما فقط زايمان طبيعي كه توسط پزشک متخصص انجام مي ‌گيرد، بيمه مي شود و ماماها از اين امر بي ‌بهره‌اند، در حالي كه طبق قانون، زايمان طبيعي، وظيفه اصلي ماما هست، حتي در پروانه كار ماماها هم اين امر درج شده هست.
چرا اكثر بيماران از طرز برخورد ماماها ناراضي ‌هستند؟


اگر بيماران از طرز برخورد ماما ناراضي هستند، به اين دليل هست كه پروسه زايمان يك پروسه بسيار خطرناك هست و به دقت زيادي نياز دارد.

علاوه بر اين زايمان طبيعي يك روند بسيار طولاني هست و يك مادر نياز به مراقبت يک نفر ماما دارد، اما در بيمارستان ‌هاي ما به ازاي هر 7 تا 8 مادر باردار يك ماما وجود دارد.

اگر سيستم درماني ما، حجم كار ماماها را با مراقبت نفر به نفر کاهش دهد، مسلما اين رفتارهاي ناراضي ‌كننده كمتر خواهند شد.

البته ترس از درد زايمان طبيعي هم باعث افزايش سزارين شده هست.


اين را نمي ‌شود انكار كرد، ولي ما در مورد تاثيرات مثبت زايمان طبيعي رايشان سلامتي نوزاد هيچ اطلاعاتي به مادران نمي ‌دهيم و اين باعث مي‌ شود كه فقط ترس از زايمان طبيعي به مادر القا شود، در صورتي ‌كه اگر طي كلاس‌هاي دوران بارداري و جلسات مشاوره عوارض زايمان طبيعي و سزارين براي مادران باز شود، هيچ مادر ايراني زير بار سزارين انتخابي نخواهد رفت.

اين سزارين انتخابي چه عوارضي را براي نوزاد مي ‌تواند داشته باشد؟


آخرين بررسي ها درباره ي مقايسه كودكان متولد شده به روش زايمان طبيعي و سزارين نشان داده هست، نوزاداني كه به روش سزارين به دنيا مي ‌آيند، نسبت به نوزاداني كه به روش طبيعي به دنيا مي ‌آيند، 20 % بيشتر به ديابت نوع يك مبتلا مي ‌شوند.

ميزان آسم هم در كودكان سزاريني 50 % بيشتر هست.

ميزان بازگشت نوزادان سزاريني به بيمارستان، با مشكلات تنفسي و عفونت و زردي هم چندين برابر هست.


علاوه بر اين، ميزان مرگ مادران سزاريني، 3 برابر ساير مادران ديگر هست.


ميزان عفونت، خونريزي و آسيب به دستگاه ادراري در سزارين افزايش مي ‌يابد.

البته عوارض بيهوشي سزارين را هم نبايد فراموش كرد.

سميه شرافتي

8:

علل زايمان زودرس

همه چیز درباره زایمان


دکتر ملک‌منصور اقصي، متخصص بيماري‌هاي زنان و هستاد دانشگاه علوم پزشکي شهرستان تهران درباره علل زايمان زودرس و روش‌هاي پيشگيري از اون توضيح مي دهند.
آقاي دکتر! زايمان زودرس چه عوارضي ممکن هست داشته باشد؟


طبق مطالعات جديد مشخص شده كودكاني كه يك تا سه هفته زودتر از موعد به دنيا مي‌آيند، در هفته ي اول تولد، شش برابر و در سال اول تولد سه برابر بيشتر از نوزاداني كه در وقت مقرر به دنيا مي‌آيند، در معرض خطر مرگ برنامه مي‌گيرند.

صرف نظر از ميزان مرگ و مير،‌ اين گروه از نوزادان نسبت به بقيه آسيب‌پذيرتر هستند.

پس متوجه اهميت وقت تولد نوزاد مي شايشاند.


وقت تولد نوزاد طبيعي، هفته 37 بارداري به بعد هست.

نوزادان زودرس كه در هفته 34 تا 36 بارداري متولد مي‌شوند، 71 % نوزادان را شامل مي‌شوند.

در مطالعات زيادي مشخص شده هست كه اين كودكان بيش از بقيه در معرض مشكلات تنفسي و تغذيه‌اي برنامه مي‌گيرند، در تنظيم دماي بدن خود با مشكلات بيشتري مواجه هستند و احتمال ابتلا به زردي هم در اونها بيشتر هست.

همينطور اين كودكان در فرآيند رشد مغز نيز با مشكلاتي مواجه مي‌شوند.
کدام مادران در معرض زايمان زودرس برنامه دارند و چرا؟


در مواردي به دليل ناهنجاري‌هاي رحمي، مادر قدرت نگهداري جنين را تا وقت معمول ندارد.

در حال حاضر نيز با توجه به روش‌هاي
باروري مصنوعي، به دلايل مختلف مادران قدرت کمتري در نگهداري جنين تا پايان 9 ماه دارند و در نتيجه شيوع نارسي نوزاد بالا مي‌رود.


پرستاران شيفت شب علاوه بر اينکه از نظر جسمي و روحي دچار ضربه مي‌‌شوند، متاسفانه نسبت به ساير زنان شاغل، بيشتر در معرض خطر بروز زايمان‌هاي زودرس و سقط جنين هستند.

عواملي همچون شب کاري، هسترس شغلي و تماس با داروها، علاوه بر تاثيرات منفي بر جنين، احتمال زايمان زودهنگام را در پرستاران افزايش مي دهد.


اما به‌طور کلي علت عمده زايمان‌هاي زودرس معلوم نيست.
آيا ايشانژگي‌ها وخصلت‌هاي رواني مادران هم بر احتمال زايمان زودرس تاثير دارد يا نه؟


بله، مثلا جالب هست بدانيد به تازگي با بررسي حدود 1800 زن باردار مشخص شد، خطر زايمان پيش از موعد در افرادي که نگراني اونها درباره بارداري شان زياد هست، تا سه برابر افزايش مي‌يابد.


از علل ديگر زايمان زودرس، ابتلاي مادر به افسردگي هست.

مادران باردار افسرده بيشتر در معرض خطر زايمان زودرس برنامه دارند.

هورمون هسترس در مادران افسرده به‌ طور قابل توجهي بيشتر هست كه منجر به زايمان زودرس مي‌شود.


به‌ طور متوسط مادران مبتلا به افسردگي‌، دو روز زودتر از معمول زايمان مي‌كنند، اما مادراني كه دچار افسردگي شديد هستند، زير 37 هفته زايمان مي‌كنند.

همه چیز درباره زایمان

شرایط موثر ديگري هم هست؟

بله، مثلا
عفونت‌هاي دهان و دندان در زنان، احتمال زايمان زودرس را تا هفت برابر بيشتر مي نمايد که تحقيقات نشان داده هست، انتقال سريع عفونت‌هاي دهان و دندان به جنين، باعث زايمان زودرس مي شود.

برنامه گرفتن زنان غيرسيگاري در معرض دود دخانيات و به ايشانژه دود سيگار در دوران حاملگي، باعث كاهش وزن نوزاد و زايمان زودرس مي‌شود.


همينطور مواجهه با دود دخانيات در دوران حاملگي مي‌تواند باعث تاخير در رشد درون‌رحمي و سقط ناگهاني جنين شود.
پس علت‌هاي بروز زايمان زودرس و تولد نوزاد نارس، خيلي زياد هست.


همين‌طور هست.

بهتر هست بگايشانيم هر عاملي كه مانع از تكامل جسمي و سيستم‌هاي مختلف بدن جنين در داخل رحم شود، مي‌تواند باعث به دنيا آمدن زودرس جنين شود، مثل انواع بيماري‌ها از جمله
تب مادر.
بنابراين روش‌هاي پيشگيري عبارت هست از جلوگيري از بروز اين شرایط و پيگيري روش زندگي سالم.

اما روش درمان و کاهش خطر بروز زايمان نوزاد نارس شامل چه مواردي مي‌شود؟


با كنترل بيماري‌هاي مادر و كنترل تغذيه و تأمين واقعيات مناسب براي حاملگي مي توان از تولد نوزاد نارس جلوگيري كرد، اما بعد از تولد نيز با هستفاده از امكانات جديد پزشكي مي‌توان نوزادان نارس را با بهترين كيفيت نگهداري کرد و در نتيجه از مرگ و مير اونها جلوگيري كرد.


براي کاهش خطر زايمان نوزاد نارس نيز بايد مورادي را رعايت کرد؛ مثلا در مورد مادران افسرده و مضطرب، اگر پزشک متخصص با اين افراد فرمودگو کند مي‌تواند ترس و اضطراب اونها را به حداقل برساند.

حمايت و نقش پدر نيز در کاهش اين اضطراب‌ها و نگراني‌ها بسيار تاثيرگذار هست.


براي پيشگيري از ابتلا به مسموميت بارداري، كنترل دقيق موارد اين بيماري و پرهيز از تصميم‌گيري شتاب‌زده براي ختم بارداري را در موارد خفيف پره‌اكلامپسي (نوعي مسموميت بارداري) توصيه مي‌كنيم.


براي درمان عفونت‌هاي دهان و دندان، توصيه مي‌شود به دليل اينکه سه ماهه اول بارداري حساسيت ايشانژه‌اي دارد و امکان عکس برداري و بي‌حسي نيست، در ماه‌هاي بعدي نيز درمان مشکلات دنداني بدون درد و با روش بي‌حسي امکان‌پذير نيست، بهتر هست زنان قبل از باردار شدن، توجه بيشتري به بهداشت دهان و دندان خود داشته باشند و هرگونه درماني را که لازم هست، اجرا کنند.


در مجموع شايد زايمان زودرس در حال حاضر مهم‌ترين مشکل بارداري و زايمان باشد و سالانه صدها تحقيق در مورد علل و نحوه پيشگيري از اون انجام شود، اما هنوز بسياري از سوالات در مورد زايمان زودرس همچنان بي‌جواب مانده‌اند.
مصاحبه نماينده: دکتر هومن خليقي


9:

سزارین با كمك هیپنوتیزم در ایران

«خوشحالم از این كه شیرینی مادر شدن را با پیشگامی در روشی تازه تجربه می‌كنم!»

همه چیز درباره زایمان

پیش از ظهر جمعه 25 خرداد، مادری 26 ساله، در شرایطی نوزاد دختر خود را در بیمارستان عیوض‌زاده شهرستان تهران به دنیا آورد كه بدون هیچ‌گونه داروی بیهوشی و به كمك هیپنوتیزم، در خواب هوشیاری رفته بود تا نخستین عمل سزارین بدون بیهوشی در ایران با موفقیت به پایان برسد.

در حالی كه زایمان بدون درد با كمك مدیتیشن و آموزش تنفس‌های خاص از سال‌ها پیش انجام می‌شده هست، اما این زایمان به روش سزارین هست كه بدون بیهوشی و با كمك هیپنوتیزم انجام شد.

خانم دكتر خدایی، جراح و متخصص زنان،‌ زایمان،‌ نازایی و لاپاراسكوپی، یكی از جراحان در مورد این عمل كه دومین عمل جراحی سزارین با روش هیپنوتیزم در جهان به شمار می‌رود (تجربه قبلی هم در ایران بوده هست)، به همشهری می‌گوید: «اول تصمیم ما به زایمان طبیعی بود ولی سیر پیشرفت زایمان، اندازه لگن مادر و سنگین بودن نوزاد ما را مجبور به عمل سزارین كرد.

همچنین از یك ماه پیش تمرینات روی این بیمار به صورت هیپنوتیزم برای سزارین شروع شده بود.

در شروع عمل هم تقریبا نیم ساعت طول كشید تا بیمار به حالت خلسه رسید تا جراحی برای ما امكان‌پذیر شود.»
ظاهرا وضعیت خوابیدن بیمار در این عمل جراحی برای پزشكان صد در صد مناسب نبوده، و برای همین جراحی كمی با تاخیر انجام شده هست.

دكتر خدایی در این باره می‌گوید: «با این حال تا لحظات آخر همه چیز توسط بیمار به خوبی تحمل شد.

در لحظات آخر هم هنگام جاگذاری رحم و ترمیم دیواره‌های شكمی، بیمار كمی احساس ناراحتی كرد كه برایش از داروی خواب‌آور هستفاده كردیم.»
دكتر خدایی در جواب به این سؤال كه هیپنوتیزم نسبت به روش های دیگر نظیر روش‌های بی‌حس‌كننده یا بیهوشی عمومی چه مزیتی دارد، این گونه جواب می‌دهد: « به ندرت ممكن هست بیمارانی باشند كه نتوانند هیچ‌كدام از دو روش بی‌حسی یا بیهوشی را تحمل كنند.

همچنین عوارض بیهوشی عمومی به داروهای بیهوشی نیز مربوط می‌شود و ممكن هست بیمار سپس عمل، حالت تهوع مكرر داشته باشد یا در ناحیه برش احساس درد شدیدی ‌كند.

برای بی‌حسی نیز اگر میزان پلاكت پایین باشد، یا اگر در ناحیه كمر عفونتی وجود داشته باشد، یا اگر ناهنجاری‌های سیستم ستون مهره‌ای وجود داشته باشد، ممكن هست نتوانیم بی‌حسی مناسبی را ارائه دهیم.

پس در این موارد هیپنوتیزم می‌تواند روش خوبی برای زایمان‌هایی باشد كه واقعا دیگر راه چاره‌ای برای بی‌دردی وجود ندارد.»
دكتر خدایی تاكید می‌كند: «اما اگر بتوانیم روش هیپنوتیزم را در كنار این دو روش به صورت تكمیلی داشته باشیم نه تنها برای جراحی‌های زنان و زایمان، بلكه در خیلی از روش های جراحی دیگر نیز می‌توانیم از هیپنوتیزم با توجه به مطمئن بودن و سالم بودن اون هستفاده كنیم.»
وی با اشاره به اینكه متاسفانه موارد زیادی دیده‌ شده كه به دلیل وجود شرایط خاص، بیماران در اثر هستفاده از روش‌های بیهوشی و بی‌حسی موضعی متحمل عوارض زیادی شده‌اند و هم هسترس زیادی داشتند، تاكید می‌كند كه اگر ما بتوانیم روش هیپنوتیزم را در اعمال جراحی ارتقا دهیم، پشتوانه خوبی برای علم تجربی‌مان خواهیم داشت.

در كشورهای پیشرفته برای انجام زایمان بدون درد، مادران باردار در كلینیك‌های ویژه تحت آموزش‌ها و دوره‌های مدیتیشن برنامه می‌گیرند.


دكتر خدایی نیز ضمن بیان اینكه ما هم می‌توانیم این روش را به صورت خود‌هیپنوتیزمی به بیمار آموزش دهیم می‌گوید: «در این‌صورت می‌توانیم بگوییم هم خیال ما و هم بیمار از بابت دردهای سخت زایمانی راحت می‌شود.

البته پذیرش هیپنوتیزم برای افراد مختلف متفاوت هست و بعضی ممكن هست نسبت به این روش القاء‌‌پذیر‌تر باشند و بعضی برعكس.

ولی به هر حال همه افراد حین عمل جراحی تحت تاثیر هیپنوتیزم برنامه می‌گیرند.»
به فرموده این متخصص زنان، وزارت بهداشت پروتكل هیپنوتیزم‌تراپی را از گروه هیپنوتیزم خواسته و اقداماتی نیز در دست انجام هست: «ولی هنوز نمی‌دانیم برنامه هست این امكان برای ما تا چه حد فراهم شود.

البته هیچكدام از آموزش‌های ما در مورد این روش تحت پوشش وزارت بهداشت انجام نشده هست.»
یكی از نگرانی‌هایی كه در مورد هیپنو‌تراپی اون هم در مورد عمل جراحی وجود دارد این هست كه بیمار ناگهان از خواب بیدار شود.

دكتر خدایی در این باره می‌گوید: «البته این نگرانی كاملا طبیعی هست.

حتی در وقتی كه ما از روش بیهوشی یا بی‌حسی هستفاده می‌كنیم، ممكن هست جراحی طولانی‌تر شود و اثر این دو روش از بین رود كه در این هنگام ما از تكرر این داروها هستفاده می‌كنیم.

در مورد هیپنوتیزم نیز تخت در ابتدا به حالت نیمه نشسته بود تا هیپنوتیزم به راحتی انجام شود، اما بعد سیستم‌های الكترونیكی تخت دچار مشكل شد و نتوانستیم تخت را دوباره به حالت اولیه در‌آوریم و عمل با مشكل مواجه شد، اما در نهایت نوزاد با 3 كیلو و 950 گرم وزن، 51 سانتیمتر قد به دنیا آمد.»
وی درباره اهمیت هستفاده از این روش می‌گوید: «شاید بعدها بتوان از این عمل به جای بیهوشی برای بیمارانی كه در معرض خطر هستند، هستفاده شود اما جراحی مساله‌ای اجتناب‌ناپذیر هست و امیدواریم با انجام این عمل دریچه‌ای جدید به علم تجربی باز شود.»
به فرموده تیم جراحان، در طول زایمان، وضعیت كلی بیمار از لحاظ وضعیت قلبی، عروقی و اكسیژن‌رسانی تحت كنترل برنامه داشت و هیچ‌گونه خطری بیمار را تهدید نمی‌كرد.

همچنین سپس بیرون كشیدن جنین، جفت و پرده‌های جنینی خارج شد و داخل رحم و شكم تمیز شد و سپس پوست شكم بیمار دوخته شد كه در تمام این مراحل بیمار هوشیار بود، ولی درد را احساس نمی‌كرد.
تجربه دوم


حسین الماسیان، متخصصن هیپنوتیزم و هیپنوتراپی كه این تخصص را از انجمن NGH آمریكا گرفته، با این ادعا که این عمل سزارین بدون بیهوشی، بی‌حسی و بدون هستفاده از هیچ نوع دارویی در شرایط عادی و هوشیاری انجام شده، به همشهری می‌گوید: «قبل از این، در اسفند‌ماه سال 1369 در بیمارستان پارس شهرستان تهران هم چنین عملی صورت گرفت كه به دلیل ریسك بالا به اطلاع عموم نرسید.» وی با اشاره به اینكه یكی از كاربردهای هیپنوتیزم در علم پزشكی می‌تواند در زمینه زایمان بدون درد باشد، ادامه می‌دهد: «این كار به صورت داوطلبانه انجام گرفت و این بیمار دو ماه پیش از زایمان هفته‌ای دو تا سه جلسه، جلسات آموزشی هیپنوتراپی را تجربه می‌كرد.»

به فرموده این هیپنوتراپ، هیپنوتیزم یك روش كمكی هست و در زمینه بیماری‌های روان‌نژندی و روان‌تنی بسیار اثر بخش هست و به ‌طور كلی در زمینه‌هایی كه دارو زیاد كاربرد ندارد، می‌تواند بطور جدی در نظر گرفته شود.

به فرموده الماسیان، در دنیا این روش كاملا شناخته شده هست و با اینكه در كتب پزشكی به اون اشاره شده، ولی به صورت عملی اجرا نشده هست.
مادر هیپنوتراپ


آیدا حسنلو، مادری كه داوطلبانه به هستقبال این عمل جراحی رفته بود در مورد اتفاقات قبل و بعد از عمل سزارین به روش هیپنوتیزم می‌گوید: «از چهار ماه قبل از شروع جراحی، با وجود اینكه با تمام خطرات مربوط به این عمل آشنا بودم، با موافقت همسرم و همچنین تكنیك‌های خاص تنفسی و تكنیك‌هایی كه من را برای رفتن به حالت خلسه و شرطی شدن كمك می‌كرد، خودم را برای انجام این عمل آماده كردم.»

وی كه خودش شاگرد حسین الماسیان هست، در ادامه می‌گوید: «البته ترجیح می‌دادم كه شرایط زایمان طبیعی برایم فراهم شود، ولی به علت شرایط خاصی كه داشتم پزشكان عمل سزارین را ترجیح دادند و این در شرایطی بود كه من هیپنوتیزم را به سایر روش های بیهوشی و بی‌حسی ترجیح دادم و با اعتماد كامل و روحیه بالا خودم را برای عمل جراحی آماده كردم.»
انجام این روش جراحی اون هم برای دومین بار در ایران در حالی بود كه چندی پیش دبیر انجمن علمی مامایی ایران تاکید کرده بود، وزارت بهداشت باید در جهت کاهش هزینه‌های زایمان، افزایش کیفیت خدمات مراقبتی به زنان باردار و تولد نوزاد سالم، پروتکل مربوط به هستفاده از این روش ها را سریع‌تر در کشور اجرایی کند.
دكتر ناهید خدا کرمی با اشاره به اینكه تحقیقات انجام شده در کشور، در مورد هستفاده از روش های غیر دارویی هنگام زایمان نتایج خوبی را به همراه داشته هست، فرموده بود: «در مجموع 17 روش غیر‌ دارویی برای کاهش درد زایمان وجود دارد که برخی از این روش ها شامل هیپنوتیزم، ماساژ درمانی، آب درمانی، تکنیک لاماز و زایمان در آب هست که در اغلب کشورهای دنیا مورد هستفاده برنامه می‌گیرد، اما متاسفانه این روش ها در ایران هنوز معمول نشده، به گونه‌ای که فقط در قالب طرح‌های تحقیقاتی دنبال می‌شود.»
دبیر انجمن علمی مامایی ایران تصریح کرده بود: «امروزه در دنیا به هستفاده از این روش های غیر دارویی برای کاهش درد زایمان و اضطراب ناشی از اون توجه بسیاری می‌شود، چرا که بهره‌مندی از این روش ها ضمن کاهش درد زایمان‌، باعث افزایش رضایت مندی مادر‌، افزایش سلامت مادر و نوزاد و کاهش دخالت در زایمان خواهد شد.»

منبع : همشهری- سمیه شرافتی

10:

زایمان زنان را با هوش تر می کند


محققان موسسه ملی سلامت ذهنی در مریلند مغز 19 زن را که به تازگی صاحب فرزند شده بودند اسکن کردند.

سپس 4 هفته دوباره از مغز مادران عکس‌برداری شد و محققان متوجه شدند حجم مواد خاکستری مغز در این مدت افزایش داشته هست.

به نقل آفتاب مغز زنان در هنگام بارداری و سپس تولد فرزندشان رشد می‌کند و همین عامل باعث باهوش‌تر شدن اون‌ها می‌شود.

به این ترتیب این عقیده قدیمی که فرموده می‌شد زنان در هنگام بارداری و سپس تولد فرزندشان کم‌هوش‌تر می‌شوند به‌طور کامل رد می‌شود، چرا که تحقیقات نشان می‌دهد در این دوران میزان مواد خاکستری مغز زنان افزایش پیدا می‌کند.
محققان ساوقت روانشناسی آمریکا متوجه شدند مغز مادرانی که تازه

صاحب فرزند شده‌اند به دلیل تعاملات جدید با نوزاد رشد می‌نمايند و منحنی یادگیری مادر به سمت بالا صعود می‌کند.
محققان موسسه ملی سلامت ذهنی در مریلند مغز 19 زن را که به تازگی صاحب فرزند شده بودند اسکن کردند.

سپس 4 هفته دوباره از مغز مادران عکس‌برداری شد و محققان متوجه شدند حجم مواد خاکستری مغز در این مدت افزایش داشته هست.

این در حالی هست که در انسان‌های بالغ معمولا ظرف مدت کوتاه چند ماهه میزان مواد خاکستری مغز تغییر چندانی نمی‌کند، مگر اون‌که اون‌ها در حال یادگیری مطالب جدید باشند، دچار آسیب مغزی یا بیماری شوند و یا محیط زندگی اون‌ها به طور قابل توجهی تغییر کند.

محققان معتقدند تغییرات هورمونی در بدن مادر و تلاش اون‌ها برای ارتباط بربرنامه کردن با نوزاد تازه متولد شده و تامین نیازهای او باعث می‌شود تعداد سلول‌های مغزی افزایش پیدا کند.

نواحی مغزی که سپس تولد نوزاد تحت تاثیر برنامه می‌گیرند می‌تواند به قسمت‌های پردازش احساسات و پاداش، هستنتاج، قضاوت و کورتکس پری فرانتال مغز اشاره کرد.
این در حالی هست که مادرانی که بیش از دیگر زنان نوزاد خود را خاص، زیبا، ایده‌آل، کامل و مانند این ها می‌دانند رشد مغزی بهتری نسبت به مادرانی دارند که کم‌تر این احساسات را در مورد فرزند خود دارند.

رشد مغزی این مادران به طور خاص در قسمت‌هایی که مسوول پردازش و درک احساسات هست بیش از دیگران به چشم می‌خورد.77 out of 100 based on 67 user ratings 317 reviews