تلفن 1۴۹۰ برای پاسخگویی به سوالات درباره غذا و دارو


تلفن 1۴۹۰ برای پاسخگویی به سوالات درباره غذا و داروتلفن 1۴۹۰ برای پاسخگویی به سوالات درباره غذا و دارو
سازمان غذا و داروی شماره تلفن ۱۴۹۰ را برای پاسخگویی به سوالات مردم درباره مسائل دارویی و غذا اعلام کرد. به گزارش خبرگزاری فارس، سازمان غذا و دارو طی اطلاعیه ای اعلام کرد: همه شهروندان تهرانی از ابتدای تیر سال جاری می توانند با شماره گیری کدخدماتی 1490 تحت عنوان «مراکز پاسخگویی سلامت»، سؤالات دارویی خود را با کارشناسان مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم مطرح کنند.

بر اساس این گزارش از سال 1386 تا ابتدای سال 1391، شماره تلفن 09646 به طور یکپارچه در تمام کشور متعلق به مراکز اطلاع رسانی داروها و سموم بوده است و هموطنان در کل کشور با شماره گیری 09646 به مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم در همان شهر متصل می شدند و سؤالات یا موارد مسمومیت را مطرح و کارشناسان مراکز با مراجعه به منابع علمی به سؤالات پاسخ می دادند.

با توجه به تعدد کدهای خدماتی مرتبط با وزارت بهداشت «مرکزپاسخگویی سلامت1490» با کد جدید 1490 راه اندازی شده است که در استان تهران با شماره گیری 1490 پس از شنیدن پیغام ضبط شده، شماره 3 باید انتخاب شود تا تماس گیرنده به بخش اطلاع رسانی داروها سموم متصل شود.
با توجه به تغییر شماره 09646 به 1490 در کل کشور به تدریج مراکز اطلاع رسانی داروها و سموم با شماره جدید 1490فعالیت خود را در شهرستان ها نیز ادامه خواهند داد.
بر اساس این گزارش، سوالاتی که به این ترتیب می توان از مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم پرسید به شرح زیر است:

- اطلاعات کلی در خصوص داروهای مصرفی بیمار، تداخل داروهای مصرفی با داروهای دیگر یا غذا و نتایج آزمایشگاهی، نحوه مصرف داروها در دوران بارداری و شیردهی، عوارض جانبی داروها، مقدار و نحوه مصرف، نحوه نگهداری ، نحوه اختلال داروها و محلول های تزریقی با هم و سازگاری آن ها.

- ارائه اطلاعات لازم به همراهان فرد مسموم یا همکاران گروه پزشکی در خصوص نحوه برخورد با یک فرد مسموم و انجام اقدامات اولیه پیش از رسیدن به مراکز درمانی و در صورت لزوم معرفی پادزهر لازم به گروه درمانی از دیگر وظایف مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم است.
سازمان غذا و دارو در این اطلاعیه توصیه کرد: شهروندان و همکاران گروه پزشکی ساکن تهران از این پس سوالات دارویی و موارد مسمومیت را با شماره گیری 1490 از مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم که به طور شبانه روزی مشغول به فعالیت هستند، مطرح کنند.76 out of 100 based on 86 user ratings 1336 reviews