اگر روزی خورشید خاموش شود، حیات چقدر روی زمین دوام خواهد آورد؟


اگر روزی خورشید خاموش شود، حیات چقدر روی زمین دوام خواهد آورد؟بدون وجود خورشید، چندین اتفاق مختلف برای زمین رخ خواهد داد. نخست انکه بدون نور خورشید، فتوسنتز بی درنگ متوقف خواهد شد و گیاهان دیگر قادر نخواهند بود اکسیژن مورد نیاز برای تنفس ما را تولید کنند. با این وجود، هزاران سال طول می کشد تا تمام جانوران روی زمین، اکسیژنی را که در حال حاضر در جو وجود دارد، مصرف کنند.
اما اکسیژن تنها یک بخش از قضیه است. بدون وجود ستاره ای که به زمین گرما ببخشد، چنان سرمایی بر سیاره ما حکمفرما خواهد شد که باعث می شود بیشتر گونه های جانوری از بین بروند؛ حتی پیش از آنکه فرصت تمام کردن اکسیژن جو را پیدا کنند. اگرچه زمین حداقل در مقایسه با فضای پیرامون خود برای چندین میلیون سال گرم باقی خواهد ماند؛ اما ساکنان سطح زمین این سرما را بسیار زودتر از چنین زمانی احساس خواهند کرد. تنها طی یک هفته میانگین دمای سطح زمین به زیر صفر درجه سیلسیوس افت می کند. ظرف مدت یک سال، این میزان به حدود 73 درجه سیلسیوس خواهد رسید. پس از گذشت چند دهه، میزان سرما به اندازه ای خواهد رسید که جو سیاره شروع به چگالش می کند و نهایتا طی هزاران سال، زمین به وضعیتی پایدار با دمای 240 سیلسیوس خواهد رسید.لایه های سطحی اقیانوس ها نیز ظرف مدت سه سال کاملا یخ خواهد زد، اما در کنایه ای ظریف، همین یخ سطحی همانند عایقی برای آب های عمیق عمل می کند و برای مدت ها میلیون ها سال مانع از یخ بستن کل اقیانوس می شود. از نظر تئوری، انسان ها می توانند با زندگی درون زیر دریایی ها و پایگاه هایی زیر آبی که نزدیک دهانه های گرمایی اعماق اقیانوس ها برنامه دارند، به طور نامحدود به حیات خود ادامه دهند. آنها می توانند با تجزیه مولکول های آب، اکسیژن تنفسی مورد نیاز خود را تامین کنند و با پرورش میکروارگانیسم های موجود در ترکیبات گوگردی فوران کننده از دهانه های گرمابی اقیانوسی و همچنین جانوران ساکن مناطق اطراف آنها، غذای خود را تامین کنند.البته خورشید نه تنها به زمین گرما می‌بخشد، بلکه وجود این ستاره همچنین باعث می‌شود تا زمین در مدار خود باقی بماند. اگر جرم خورشید به ناگهان ناپدید شود (اتفاقی که باز هم کاملا غیرممکن است)، زمین نیز در فضا رها خواهد شد؛ همانند توپی که به ریسمانی بسته است و ناگهان ریسمان رها می‌شود.
weare.ir>>> تازه ترین اخـــبار و اکتـــشافات دنیای فیـــزیک <<<

1:تاپیک مخصوص گروه نجوم پروکسیمای شیراز

2:

البته بگم که خاموش شدن خورشید یک احتمال هست اما احتمال قویتر این هست که خورشید اونقدر بزرگ میشود که تمام منظومه ی شمسی را در بر میگیرد ولی واقعا عالی بود مرسی


ماشين زمان با استفاده از سياهچاله

3:

خاموش شدن خورشید احتمال نیست، قطعیت هست (هیچ منبع انرژی نامحدودی در جهان وجود ندارد)..


در مورد فعالیت در نجوم آماتوری
این پروسه بزرگ شدن خورشید خودش جزئی از مراحل خاموش شدنش هست و البته این بزرگ شدن هم تا حدی نیست که تمام منظومه شمسی رو در بگیره، زمین رو در بر می گیره ولی مریخ و سایر سیاره ها رو خیر.

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ویدیو شبیه سازی شده:

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


یکا های نجومی

4:88 out of 100 based on 58 user ratings 508 reviews