ذراتی که با سرعتی فراتر از سرعت نور حرکت می کنند


ذراتی که با سرعتی فراتر از سرعت نور حرکت می کنندبه گزارش بخش فارسی خبرگزاری بی بی سی، دانشمندان در مرکز تحقیقات هسته ای سرن در شهر ژنو می‌گویند که پس از سنجش سرعت ذرات بنیادی پی برده اند که این ذرات سرعتی بیشتر از نور دارند، نتیجه ای که با یکی از قوانین اساسی فیزیک مغایرت دارد.

این نتیجه پس از آن به دست آمده است که ذرات بنیادی از مرکز تحقیقاتی سرن به یک آزمایشگاه دیگر واقع در هفتصد کیلومتری این آزمایشگاه پرتاب شد.

دانشمندان در مرکز تحقیقات هسته ای سرن می‌گویند که از این نتیجه تعجب کرده اند و از دیگر دانشمندان هم خواسته اند که مستقلا این آزمایش را مورد بررسی و تائید قراردهند.

اگر نتیجه این آزمایش تایید شود بخشی از تئوری نسبیت آلبرت انیشتن که می گوید سرعتی بالاتر از سرعت نور وجود ندارد، نقض خواهد شد.

متن تکمیلی خبر:
Tests carried out at the home of the LHC showed neutrinos traveling 60 nanoseconds faster than light between Geneva and the Gran Sasso laboratory in Italy, a distance of 730 km making it the first time a neutrino has been observed and recorded traveling at such speeds.

منابع خبری:
کد:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
کد:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدطرح گلخانه كاشت اسفناج در مريخ برنده جايزه ناسا شد

1:هفت باور اشتباه در مورد رویت هلال ماه

2:

این خبر تا حدی درسته ولی کاملا درست نیست .
در رابطه ی ریاضی اینشتین اگر سرعت بیشتر از نور را فرار دهیم اون وقت عدد منفی به زیر رادیکال می روند میشه بپرسم این کی ارائه شد؟
البته تاکیون ها هم اجرام فرضی ای هستند که سرعتی بیش از سرعت نور را دارا می باشند.
برای اطلاعات بیشتر مربوط به تاکیون ها به لینک زیر بروید:
کد:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید


1397 سنگ آسمانی که شاید روزی باعث پایان حیات روی زمین شوند

3:

باید منتظر موند و دید که این "اگر" عملی میشه یا نه!
هنوز نتیجه ی آزمایش تایید نشده...


ادعای فیزیکدان آلمانی مبنی بر گسترش نیافتن جهان
ممکن خطا در اندازه گیری و مشاهده و مواردی از این قبیل باشه(به هرحال 60نانوثانیه مقدار خیلی کمیه و برای تشخیص دقت بالا و خطای کم مورد نیازه!)

به هرحال من به شخصه خیلی دوست دارم که این نتیجه این آزمایش درست باشه! چون شکستن سرعت نور یعنی شکستن سد بزرگی که جلوی خیلی از کارهارو گرفته بود...!


ارواحی که با فیلم‌برداری 10,000 فریم بر ثانیه شکار شدند

4:

من تحصیلات و دانشی در مورد فیزیک ندارم، ولی اگر شما در این زمینه تحصیل می کنید و یا کرده اید در فایلی که از لینک زیر می تونید بگیرید نقل کامل این اتفاق به صورت pdf هست:
کد:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
ضمن اینکه نویسنده ی نقل تاکید کرده که ما بارها و بارها اعداد و نتایج رو بررسی کردیم به امید پیدا کردن یک خطا در جایی، ولی موفق نشدیم و از نظر ما نتایج درست هست ولی وقتی کسی چیزی پیدا نمی کند دلیلی بر نبودش نیست بنابراین نتایج رو به جامعه ی عملی داده اند برای بررسی و در همین جهت هم کنفرانسی که قابل مشاهده به صورت اونلاین هم هست امروز برنامه بوده از ساعت 4 تا 6 به وقت زوریخ در سرن برگذار بشه که فایل تصویری کنفرانس رو هم اگر پیدا کردم برنامه می دم براتون تا بتونید ببینید، مشخصا این نتایج این جلسه بسیار مهم هست.
کد:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
در مورد این هم که رابطه ی ریاضی اینشتین بهم خواهد خورد، من نظری ندارم چون اطلاعات فیزیکی دقیقی ندارم که در این صورت چه خواهد شد، ولی یک چیز رو می دونم علم پیشرفت می کنه به دلیل اینکه همواره سعی در تصحیح خودش داره، چه بسا اگر نتایج این اتفاق تایید بشه، فصل تازه ای در علم فیزیک و مخصوصا موضوع نسبیت آغاز بشه!

  محتوای مخفی: عکس توضیحی 


فضاپیمای ناسا در نیمه راه سفر به مشتری

5:

من فکر می کنم باید توضیح دیگه ای به جز شکستن سرعت نور داشته باشه که هنوز ناشناخته هست.البته نظر شخصیه


ارتباط فعالیت Area 51 نوادا با افزایش مشاهدات یوفو

6:

البته شکستن سرعت نور فقط در این حالت اتفاق نمیفته .
محققان 9 تپنده (پالسار) را رصد کردند که پالس های اونها (نوری که از اونها گسیل می شود) حدود 6 برابر سرعت نور هست که بازهم میگم این یک رصد از چندین سال نوری اون طرف تره بارهم دلیل خوبی نیست.
برای اطلاعات بیشتر از این تپنده ها به لینک زیر بروید:
کد:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید


---------- Post added at 01:24 AM ---------- Previous post was at 01:20 AM ----------

البته اصل هم ارزی آلبرت اینشتین هم با ساخت ساعت اتمی به چالش کشیده شد.
ولی سرعت بالاتر از سرعت نور تا امروز که امکان نداشته.
دانشمندان با دو ذره ای که بخشی از نور بوده این کار را کردند .
درست نمیدونم ولی فکر کنم فوتون ها باشن که سیگنال های ارتباطی بین فوتون ها بیشتر از سرعت نور نمی تواند باشند.


مرگ غم‌انگیز پادشاه شکارچیان سیارات

7:


8:

ببینید اونچه این چند روزه من خوندم چون برام جالب شده، تا به حال به صورت عملی هیچ مشاهده ی رسمی مبنی بر حرکت با سرعت بالاتر از سرعت نور ثبت نشده (باز می گم تمام دانش من از سایت هایی هست که این چند روزه خوندم) و اونچه به عنوان حرکت در سرعتی بالاتر از سرعت نور بوده تا به حال صرفا در حد تئوری و یا مشاهداتی غیررسمی و تایید نشده بوده که قابل آزمایش مکرر هم نبوده اند.
اینطور که در سایت های خبری از قول دانشمندان مرکز سرن نوشته اند، این اولین باری هست که این سرعت ثبت شده و نه فقط در طی یک بار آزمایش که بارها و بارها تکرار شده و نتایج همانی بوده که بار اول ثبت شده.
اینطور که نقل شده در کنفرانس دیروز در مرکز سرن، نتایج این اتفاق (فایلی که در پست قبلی خودم گذاشتم) مورد بررسی برنامه گرفته، و در حال حاضر برنامه شده آزمایشات مشابهی در نقاطی دیگر هم انجام بشه تا بشه نتایج رو تایید کرد، باید استقامت کرد تا این آزمایشات انجام بشه.
جالبه بدونید خیلی ها ابراز امیدواری کردند که نتایج اشتباه بوده باشه! گرچه که دانشمندان مرکز سرن دقت آزمایش رو بسیار بالا و احتمال خطا رو بسیار کم فراخوان نموده اند.

برای دوستان علاقه مند فایل صوتی مصاحبه ی دکتر اونتونیو اردیتاتو (Antonio Ereditato) با شبکه ی BBC رو گذاشتم در ضمیمه، ایشون در واقع نگارنده ی نقل مرکز سرن هستند.

این جمله هم از ایشون جالبه:
We want to be helped by the community in understanding our crazy result - because it is crazy

9:


10:

خب مسلما تا اونجا که مشاهده شده فوتون که نمی تونه با سرعت بیشتر از نور حرکت کنه(فوتون خودش ذره تشکیل دهنده نوره و هیچ نوری دیده نشده که بتونه بیشتر از حد سرعت نور حرکت کنه).من واسم جالبه چون نوترینو ذره عجیبی نیست و الان شما به نوک انگشتتون نگاه کنید در یک ثانیه میلیاردها نوترینو رو می تونید ببینید که دارن به انگشت شما برخورد می کنن!من نمی دونم ذره ای که detect شده چرا تازه الان باید بفهمن که می تونه با سرعت بیشتر از نور حرکت کنه.اون هم نه در فرایندی عجیب و غریب مثلا واکنشهای ستاره ها و ...

در انر÷یهای غیر قابل تصور.اون هم در ازمایشگاه و با شتابدهنده!حالا اگه فوتون بود یه چیزی.چون جرم سکون نداره.البته نه اینکه فوتون اگه با سرعت بیشتر از نور حرکت کنه عجیب نیست.اون هم اگه این کار رو بکنه نسبیت رو به چالش می کشه.به هر حال جرم سکون نوترینو صفر نیست مثل فوتون و اگه با سرعت نور هم حرکت کنه نسبیت دچار مشکل جدی می شه!البته نسبیت خاص.البته مسلما رد نمی شه و فقط کامل می شه و این کامل شدنه می تونه خیلی جالب باشه!من موندم یعنی تا حالا در ازمایشگاه های ذرات همچین انر÷ی به نوترینو ها نداده بودن تا رفتارشون رو بسنجن!از دهه 60-70 این ازمایشها رو هادرونها و حتی زوج الکترون پوزیترون و ذرات دیگه انجام می شه.نوترینو هم که فکر کنم پاولی کشفش کرد در دهه 30-40.البته توجیه زیاده که چرا الان همچین چیزی مشاهده شدهوامیدوارم زودتر نتیجه گیری نهایی انجام بشه ببینیم قضیه چی بوده

11:


12:

البته که تا به حال به سرعتی بیش از نور به طور کامل دست نیافتیم.
اون متن انگلیسی که به صورت لینک در پست قبلی من بود از هوپا گرفتم و هوپا هم منبعشو یک وبلاگ ایرانی نوشته یود.
--------------------
اینشتین هم کسی نبوده که همه حرف هاش اشتباه باشه.
اون با فرمولش اثبات کرد سرعت بیش از نور ممکن نیست.
ولی فکر نکنم روی فوتون ها اینآزمایشو انجام داده باشن چون با فوتون ها که غیرممکنه.


13:

میشه یه منبع معتبر معرفی کنید؟
-------------------

14:


15:

اول منبع اون صحبتم که فرمودم اصل هم ارزی اینشتین به چالش کشیده میشه ناسا بود.
و در ضمن از طرف کدام مجمع علمی طی الارض در داستان ها بوده؟
و اینکه بشینیم و ببینیم دانشمندان چه کار می نمايند هم یکم...

هست.
اگه اونا هم بخواستن مثل شما فکر کنن دیگه هیچ
و انجمن رو هم برای این چیزا ساختند.
------------------------

16:

اگه هم ارزی جرم و انر÷ی به چالش کشیده بشه که کل فیزیک ذرات بنیادین رو هواست!نمی دونم منظور اون مقاله از به چالش کشیده شدن چی بوده.خد اصل که امکان نداره نقض شه.چون ای همه ازمایشات ذرات بر پايه همین اصله

17:

سلام ....

ببخشید کسی میتونه به زبون ساده توضیح بده ؟ ....

سرعت بالاتر از نور برای ذرات چطور ممکنه ؟

قضیه داره بیخ پیدا میکنه

18:

فعلا که سرعت بالاتر از نور برای ذرات ممکن نیست.کسی هم نمی تونه توضیح بده.این همه دانشمند نشستن که ببینن قضیه چیه دیگه!جواب رو می دونستند که همه چی حل بود!

19:

این آزمایش در صورت تائید یکی از بزرگترین آزمایشات فیزیک خواهد بود، ولی خوب بعضی از دوستان به آزمایش به چشم یه تجربه ی خانمانسوز (فیزیک) نگاه میکنن در حالی که اینطور نیست!!

من یه نگاه به مقاله ی اصلی انداخته بودم اونجا به نظر میومد که ذرات نوترینو هستن و نوترینو دآشکار میشن (و نوترینو جرم داره!!!) ولی هیچ تضمینی از مرحله ی میانیش نیست به نظر من...
این پروسه برای توجیه آزمایش پروسه ی وقتبری هست حدود صد سال پیش یک چنین آزمایشاتی بعضا 10 سال وقت میبرد تا فیزیکدانهای نظری توجیه ش کنن ولی با توجه به عصر حاضر و تعداد زیاد محققین به نظر من حداقل چندماهی باید استقامت کرد.

ضمن اینکه خیلیا منتظرند این آزمایش به طور مستقل یه جای دیگه هم انجام بشه مثل اینکه یه شتابدهنده توی ژآپن فراخوان آمادگی کرده بود، شتاب دهنده ی فرمی هم هست حالا باید دید...


20:


21:

به تازگی یک فیزیکدان هلندی کشف کرده که اشتباه از جی پی اس ها بوده و رسیدن به سرعت بیش از نور ممکن نیست...
برای مطالعهمتن کامل خبر به لینک زیر بروید:
کد:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

22:


23:

نکته ی خیلی ظریف و جالبی رو طرف پیدا کرده....ولی یه جورائی حیف شد یه هیجانی به فیزیک اومده بود که پرید....

پ.ن:لطفا یه منبع معتبر هم بجز لینک بالا بذارین هرچند متن مطلبی که گذاشتین به نظر معتبر و علمی میاد...


24:


25:

چرا حیف شد؟
اگر تایید می شد که فیزیک به هم می ریخت.
خبر مربوط به خبرگزاری مهر میشه که داخل بیشنر خبرگزاری ها هم دیدم.


26:

نگاهتون به فیزیک درست نیست، اتفاقا باید مدلها به هم بریزن ولی:

نه به خاطر اینکه مدل قبلی از بین بره و نقض بشه یا غلط باشه (چنین چیزی برای تئوری های اثبات شده هیچوقت رخ نمیده) بلکه برای اینکه مدلهای جهان شمول تر و کاملتری رو پیدا کنیم که بتونه شرایط غریب تری رو پوشش بده برای همین هست که این چالش ها در فیزیک مقدس هستند....کما اینکه همین چالشها (مثلا در بحث فتوالکتریک و بحثهای اتمی بود که نسبیت و کواتنوم رو به وجود آورد)....حیف شد چون یه موقعيت مقدس از بین رفت...


27:


28:

تمام قضیه برمی گرده به این مقاله که ظاهراً نسخه preprint هست:
کد:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
اینطور که من در اینترنت جستجو کردم، زیاد جدی نیست.

همچنین پیشنهاد می کنم که خبرگزاری های داخلی رو اصلاً جدی نگیرید!

در ضمن، مگر GPS ها اثرات نسبیتی رو به حساب نمیارن؟
کد:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

29:


30:

راستش منم تو سایتهای معتبر هنوز این خبر رو ندیدم.فقط موندم اون همه دانشمند تو سرن که خودشون می گن % خطای اندازه گیریشون چقدر کمه این حرکت نسبیتی (البته فکر می کنم نسبی درست تره) رو یادشون رفته در نظر بگیرن!مگه دفعه اولشونه همچین ازمایشاتی می کنن!البته متن خبر ظاهرا علمی بود.ولی باز من فکر نکنم همچین چیزی رو دانشمندا یادشون بره!
ولی به هر حال اشتباه تو هر چیزی ممکنه.دلیل اون دانشمند هم قابل تامله.فقط من قسمت آخر متن رو نفهمیدم.حالا یا بد ترجمه شده یا چی نمی دونم.ولی آخرش گویا نتیجه همونیه که تیم تحقیقاتی opera بدست اورده!نوشته با در نظر گرفتن خطا نوترینو ها باید 64ns زودتر برسن!خب اینم همونیه که تیم opera می گه دیگه.مشکل حل نشده که!اگه کسی فهمید منظورش چیه به ما هم بگه!

31:


32:

خوب هرچند آخر شبه و پردازنده داون ولی سعی میکنم چیزی رو که مقاله فرموده توضیح بدم امیدوارم دوستان هم کمک کنن ولی قبلش

1.

مقاله معتبر هست و preprint بودن بیشتر مربوط به مسائل انتشاری هست.

ژورنالها سپس پذیرش یه مقاله برای چاپ اول اونو به شکل اونلاین با عنوان پیش-چاپ برنامه میدن و بعد که ادیتورها فرمتشو درست کردن چاپش میکنن (به خاطر شبهه ای که دوستان فرموده بودن)

2.

مقاله واقعا مقاله ی ساده ای هست و منم تعجبم همینه البته بحث یه کم پیچیده تر میشه و این مقاله وارد بحثهای پیچیده نشده و فقط فرموده حواستون به فلان چیز باشه

اما بحث مقاله:

یه منبع داریم و یه آشکارساز که اینا یه فاصله ی S_b از هم دارن (طبق خط زمینی).

نوترینو ها قراره که این مسیر رو با سرعت نور طی کنن
یه ماهواره داریم که کار تایمینگ یا سینکروزیشن رو نشون میده، فرض شده که این ماهواره دقیقا همراستای خط زمینی هست (انحراف نداره) از اونجائی که این ماهواره غیر ایستان هست با یه سرعتی به اسم v داره از طرف آشکارساز به سمت گیرنده حرکت میکنه

خوب:
فاصله از چارچوب مرجع ماهواره تابع انقباض لورنتش هست (معادله ی 1)، ثابت لورنتس هم همون ثابت مشهور نسبیتی هست که متناسب با سرعت v به c هست.

خوب چه وقتی پیام "آشکار شد میاد؟" وقتی نوترینو به آشکارساز برسه، ولی میدونیم که ماهواره در حال حرکته پس درست مثل اینه که نوترینو که داره به سمت آشکارساز میاد، آشکار ساز ثابت نیست و داره اونم به طرف نوترینو میاد پس معادله ی 2 بربرنامه میشه یعنی
CTs+VTs=Ss
یعنی مسافتی که نوترینو طی کرده با سرعت نور+مسافتی که آشکارساز با سرعت v طی کرده برابر مسافت هست در چارچوب مرجع ماهواره.

(این مقاله فرض کرده که نوترینو سرعت نور داره و اون اضافه سرعت خطای محاسبه بوده، اینم بگم چون نوترینو با سرعت نور حرکت میکنه یه کم بحث داره توی مقاله فرموده فوتون!!! که بهرحال بحثش خدشه ای وارد نمیکنه ظاهرا)
خلاصه معادله ی شماره ی 2

از اینجا Ts بدست میاد که میشه معادله.ی شماره.ی 3، به مقاله ی اصلی رجوع کنین (واقعا فیزیکش در حد فیزیک 1 هست)

و در اینجاست که میگه:
reference frame

یعنی باید اثر حرکت ماهوراه رو در چارچوب مرجعش در نظر میگرفتن و باقی قضایا
بعد میگه تازه باید بحث رو دقیق تر کرد چون راستای حرکت ماهواره و فوتون یکی نبوده یعنی انحراف داشته بنابراین خطا کمی هم بیشتر میشه ...


نظر دوستان رو قبول دارم باید دید جواب این مقاله چی هست، روش بحث شده یا نه....


33:


34:

ببینید.مگه ماهواره ها سرعت زاویه ایشون با زمین یکی نیست؟سرعت اضافی ای نسبت به زمین ندارن که.چون دارن تو مدار زمین تحت جاذبه زمین می چرخن و موقعیتشون با زمین همواره ثابته.(یعنی اشکار ساز و ماهواره نسبت به هم باید ساکن باشن)حالا اینجا اگه راستای حرکت نوترینو (از مبدا تا اشکار ساز)از غرب به شرق باشه چون حرکت زمین پاد ساعتگرده انگار باید مسافت بیشتری رو طی کنه و اگه از شرق به غرب باشه بر عکس.ولی اگه نوترینو با سرعت نور حرکت کنه(که اینم باز مشکله)دیگه حرکتش مستقل از چارچوب می شه(اصل دوم نسبیت).یعنی حرکت زمین تاثیری نباید داشته باشه.می مونه حرکت ماهواره که اونم دستگاهش بازمین یکیه.البته یه توضیح کوچیکی در باره هستقلال سرعت نور از چارچوب مرجع تو مقاله ترجمه فرموده که باز من زیاد متوجه نشدم.شاید نکته همونجاست.
راستی می شه لینک منبع اصلی(همون که ترجمه شده)رو بدید

35:

سلام
یکی این رو ترجمه کنه لازم دارم:

+

این قضیه کلا منتفی شد؟

واقعا فرمودن که همه ی این حرفا کشکه و درست نیست؟

این خبر مربوط به چندوقت پیش میشه؟

ممنون

36:

نوشته که ازمایشات سرن (منظورش از home of the lhc سرنه) نشون می دن نوترینو ها شصت نانو ثانیه زود تر مسافت بین ازمایشگاه گرن ساسو و سرن (که 730 کیلومتره)رو در مقایسه با سرعت نور طی می نمايند.بعد می گه اولین باریه که همچین سرعتی برای نوترینو ها در ازمایشگاه مشاهده و ثبت شده
ین ازمایش حدود یک ماه پیش انجام شد و اون مقاله هم که اینجا اومده توضیحی برای این به اصطلاح اشتباه هست.حالا باید بررسی بشه که ایا این واقعا اشتباه محاسباتی بوده یا واقعا نوترینوها می تونن با این سرعت برن.هنوز هیچ چیز قطعی نیست

37:


38:

متشکر

میتونم یه چیزی بنویسم ولی اگه میشه به همین شکل ترجمه اش کنید...مقاله ای ...

محاوره ای نباشه...
حالت خودش رو داشته باشه...حالت رسمی ...

به عنوان یه خبر که هست دیگه........................

(( ))

ممنون

39:

دانشمندانی که فراخوان نمودند موفق به کشف سرعت فراتر از نور در ذرات بنیادین شده اند قصد دارند آزمایش خود را به شیوه ای متفاوت دوباره بیازمایند.

این تجدید آزمایش در راستای انتقاداتی هست که بر نتایج این آزمایش وارد شده و به فیزیکدانان امکان می دهد پیش از انتشار نهایی نتایج مطالعه خود، از درست بودن اون اطمینان بیشتری به دست آورند.


به فرموده دکتر "سرجیو برتولوچی" رئیس بخش مطالعات سرن بسیار حیاتی هست که دانشمندان درباره مفهوم نتایج این مطالعه گیج و سردرگم نشوند.
فیزیکدانانی که در آشکارساز اوپرا مشغول به مطالعه هستند یافته های بهت برانگیز خود را ماه گذشته فراخوان نمودند.

در این مطالعه نوترینوها از میان راهروهای زمینی از برخورد دهنده بزرگ هادرون در ژنو به لابراتوار گرن ساسو در فاصله 732 کیلومتری در ایتالیا ارسال شده و به نظر می آید با اختلاف چند ثانیه ای سریعتر از نور در اوپرا رصد شدند.

سرعت نور همواره به عنوان محدودیت نهایی شتاب و سرعت در جهان شناخته شده هست که بیشترین بخش فیزیک مدرن بر پایه این نظریه که هیچ چیز در جهان توان حرکت سریعتر از نور را ندارد پایه گذاری شده هست.از این رو بسیاری از فیزیکدانان بر نظر خود مبنی بر بروز خطای محاسباتی در مطالعه فیزیکدانان ایتالیایی پافشاری می نمايند.

از ماه سپتامبر تا به امروز بیش از 80 مقاله علمی درباره این یافته ارائه شده هست که بیشتر اونها نتیجه به دست آمده را توجیه کرده اند و تنها تعداد بسیار کوچکی از این مقالات ادعای حل کردن مساله را داشته اند.
برتولوچی می گوید طی روزهای گذشته ارسال پرتوها با ساختارهای مختلف وقتی به گرن ساسو آغاز شده هست.

به این شکل آشکار ساز اوپرا می تواند محاسبات خود را تکرار کرده و بخشی از تردیدها را از بین ببرد.نوترینوهای دریافت شده در گرن ساسو در سرن در قالب پرتو پروتونی تابیده می شوند و طی فرایندهای پیچیده تعاملی، از این پرتو نوترینوها به وجود می آیند.

در آزمایش اولیه نوترینوها چند نانوثانیه سریعتر از نور به آشکار ساز رسیدند با این همه محاسبات وقتی در این مطالعه مستقیم نبودند و محققان نمی توانند بفهمند که یک تک نوترینو با چه سرعتی می تواند از سوئیس به ایتالیا سفر کند.


به فرموده برتولوچی از این رو طراحی آزمایش جدید از کارایی بیشتری برخوردار هست و به صورت آماری انجام می گیرند.

به این شکل دانشمندان بارها و بارها وقت رسیدن نوترینوها را به وقت تابیده شدن پروتونها اضافه کرده و از اون میانگین می گیرند.پروتونها برای کاهش خطاهای محاسباتی در قالب مجموعه ای از پرتوهای کوتاه دو نانوثانیه ای با فواصل وقتی 500 نانوثانیه ای تابانده می شوند.

برتولوچی معتقد هست مطالعه ایتالیایی ها بسیار قابل ستایش هست اما تجربه گراها باید درست یا غلط بودن محاسبات خود را به اثبات برسانند، زیرا در صورتی که همواره محاسبات جدید با کمک نظریه های قدیمی ترجمه شوند، هرگز نظریه های جدید ارائه نخواهند شد.
دو گروه دیگر که در گرن ساسو بر روی شتابگرهای "بورکسینو" و "ایکاروس" کار می نمايند نیز قصد دارند کنترل موازی نتایج به دست آمده در آشکارساز اوپرا را آغاز نمايند.

آشکارسازهای US MInos و T2K ژاپن نیز نظارت بر این رصدها را به عهده خواهند داشت.

BBC

40:

دانشمندان شتاب دهنده ذرات هادرون آزمایش فوق رو تکرار و تایید کردن.

کد:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

41:


42:

بالاخره چی شد بابک جان؟! مارو گیج کردن! یه دفعه میگن رد شد، یه دفعه میگن تایید شد!

43:70 out of 100 based on 70 user ratings 970 reviews