آشنايي با مديريت و كنترل پروژه


آشنايي با مديريت و كنترل پروژههدف از ايجاد اين تاپيك آشنايي بيشتر مهندسين رشته عمران و مهندسين مرتبط با حوزه هاي عمراني با دانش ، اصول ، روشها و قوانين تئوري و تجربي مديريت و كنترل پروژه (Management Project) مي باشد.

دانش مديريت و كنترل پروژه در حيطه علمي و عملي مهندسين صنايع برنامه دارد ولي به دليل ماهيت كاري رشته عمران و رشته هاي مشابه و تجربيات بزرگان اين رشته مي بايستي هر مهندس و كارداني كه در زمينه طراحي و عمران يك پروژه فعاليت مي نمايد اشنايي نسبي با دانش مديريت و كنترل پروژه داشته باشد.

در اين تاپيك به ارائه دانش ، اصول ، روشها و قوانين تئوري و تجربي مديريت و كنترل پروژه در زمينه نرم افزار هاي مربوطه و سوالات مرتبط اطلاع رساني و تبادل نظر میکنیم..

از دوستان صنایع هم کمک میخوام ..اگر اونها هم شرکت کنن خیلی عالی میشه......راهنمایی برای منابع ارشد مدیریت ساخت دانشگاه آزاد

1:

مديريت پروژه

تا کنون اغلب پروژه هاي اجرا شده يا در دست اجرا در سطح کشور به ترتيبي مديريت شده اند که به نتيجه برسند و به دليل عدم وجود رقابت فشرده در بازار حساسيت زيادي نسبت به حسن انجام اونان نبوده هست اما با حضور کشورمان در عرصه فعاليتهاي بين المللي وجود سازوکار مناسب جهت به حداقل رساندن هزينه ها و انجام تعهدات در اسرع وقت در حين انجام پروژه ها احساس مي گردد.


ساخت سایت لیچر مقالات ieee و elsevier و springer و....

يکي از مولفه هاي مهم مديريت رقابتي امروز دسترسي به موقع به اطلاعات مي باشد.


ایده ها و روش های ساخت ژنراتور الکتریکی (مولد برق).
براي نيل به اين هدف دو حوزه پيش رايشان ما گسترده مي گردد :
1. دانش لازم جهت شناسايي، تعريف، اخذ، گردش، مجتمع سازي و تفسير اطلاعات .


راهنمای مرجع مهندسی عمران برای آزمون PE

2. لوازم و فن آوري مناسب جهت کاربردي کردن دانش مديريت پروژه.
ساوقتها بر پايه برنامه‌ريزي‌هايي كه برنامه كاري شركت را در كوتاه‌مدت يا بلندمدت مشخص مي‌نمايد، عمل مي‌كنند.


ساخت قطعه پلاستیکی به تعداد محدود
در عين حال شركت‌ها، مستقل از فعاليتي كه در هر برهه از وقت انجام مي‌دهند، يك هستراتژي يا برنامه جهت‌گيري شده را دنبال مي‌نمايند.
برنامه‌ريزي ساوقتي، هنگامي اتفاق مي‌افتد كه هيات مديره ساوقت، گروهي از پروژه‌هاي اصلي ساوقت را تعريف، تعيين و سرپرستي نمايد.


عجایب هفت‌گانه معماری
با اجراي موفق اين پروژه‌ها، يك ساوقت در هر زمينه كاري، مي‌تواند به اهداف مورد نظر خود دست يابد.
برنامه‌هاي ساوقتي معمولا اطلاعاتي شامل موارد زير دارند:
- منابع مالي در دسترس در طول حيات برنامه (بودجه).
- منابع و مهارتهاي لازم براي اجراي طرح (نيرايشان انساني و تجهيزات).
- مواد مصرفي لازم براي اتمام كامل طرح (مواد اوليه).
- محدوديت‌هاي وقتي طرح (تاريخ‌هاي شروع و تحايشانل محصولات پروژه ).
- اهداف كلي و قدم‌هاي اجرايي طرح.


راهنمایی برای انتخاب ماشین حساب

ساوقتها هر روز بدنبال روشهایی هستند که بتوانند بدان وسيله به حداكثربهره وری رسيده وبر پايه هستراتژی ساوقتی هزینه ها را به حداقل رسانده و سود را افزایش دهند.


فوری :مصاحبه استخدامی
یکی از عواملی که در افزایش هزینه ها نقش بسیار مهمی دارد هستفاده غیر صحیح از منابع می باشد در صورتی که با ایجاد روش سیستماتیک بتوان منابع را درست تخصیص داد این هزینه ها به شدت کاسته میشود .

از ديگر سوء تاخير در اجراي پروژه ها و يا شكست در اجراي اونها باعث ميگردد شركتها و يا ساوقتها ضررهاي هنفرمود متحمل شوند.
در ساوقتهای پروژه محور بزرگترين دغدغه صاحبان سهام ارزيابی از وضعِيت کل بنگاه هست , چرا که بالانس پروژه ها بصورت غير متمرکز انجام ميگردد و مکانيزمی جهت انجام در کمترين وقت , با کمترين هزينه و بهينه برای کل پروژه ها وجود ندارد , بطوريکه مديران ديد کلی از وضعيت موجود ندارند و بالانس پروژه ها پايه ا" بصورت وقتی و جهت رسيدن به وقت اتمام تعدادی از پروژه هاست (بر پايه فشار مشتری).

از دیگر سو تاخیر در اجرای پروژه ها ویا شکست در اجرای اونها باعث می گردد شرکتها ویا ساوقتها زيانهاي هنفرمودی ببینند.


با رشد و گسترش اجراي پروژه‌هاي مختلف در كشور، توجه و رايشانكرد جامعه مهندسي كشور به علم مديريت پروژه و كاربردهاي اون روز به روز بيشتر مي‌شود.

در ایران ساوقتها و شرکتهای مختلفی در زمینه مدیریت پروژه فعالیت دارند .

و یکی از هستانداردهای مدیریت پروژه را برگزیده ومسیر زندگی پروژه ها را بر اون پايه دنبال می نمایند .اگر چه رسیدن بیشتر ساوقتها به مدیریت پروژه مبتنی بر هستاندارد در آینده ای نزدیک به وقوع خواهد پیوست ولی این ضعف گرایش به سمت هستانداردسازی به خوبی دیده می شود .یکی از این خللها وجود عدم تطابق واقعی اختصاص منابع در دست به پروژه ها می باشد .
مدیریت سبد پروژه ها(Project Portfolio Management ) یکی از مهمترین شرایط بازدارنده در هزینه بری در شرکتهایی هست که چندین پروژه را (Enterprise Project Management )در دست اجرا دارند .


انگيزه پرداختن به موضوع پايان نامه ارائه راه کاری جهت انجام به موقع , با کمترين هزينه و بالاترين کيفيت برای کليه پروژه هاست , بطوريکه در صورت نياز حتی پروژه های نا کارآ حذف شود.
عامل دوم در انتخاب اين تحقيق دانش مديريت پروژه ها هست .

در حاليكه مفاهيم و فرايند ايجاد و هدايت دانش پروژه ها در شركتهاي موفق جهاني ساختاريافته اين مفاهيم در ايران هنوز نهادينه نشده و مديريت دانش در حيطه پروژه ها هنوز در ابتداي راه هست .

+ نوشته شده توسط مهندس رضا کاظمی

2:

مديريت جامع پروژه ها

ساوقتهاي متوسط و بزرگ فعاليتهائي را كه در زمره كارهاي روزمره نيستند بصورت پروژه انجام ميدهند حجم پروژه ها در بعضي از ساوقتها بعضا تا 100 نوع متفاوت پروژه در سال ميرسد .

مديريت و هدايت پروژه ها با اين تعداد نيازمند ساختار ساوقتي و روش كار مناسبي هست تا همه پروژه ها در وقت و باهزينه پيش بيني شده به اهداف خود برسند .

مديريت جامع پروژه ها روشي هست كه ميتواند به مديران اين ياري را برساند و اين متد بدون فناوري اطلاعات بسيار سخت و هزينه بر خواهد بود .

شركتهاي معظم مانند مايكروسافت و پريماايشانرا راه حل هائي را بصورت بسته نرم افزاري ارائه كرده اند كه با مطالعات انجام شده موردي توانسته در شرایط موفقيت پروژه نقش بسزائي داشته باشد.

هدف ما در يافتن مدل ومكانيسمي براي مديريت جامع پروژه ها در ساوقتهاي پروژه محور هست
فعاليتهائي را كه در قالب دوره وقتي معين و باهدف مشخص انجام ميشود و بصورت روتين روزانه انجام نميشود بصورت پروژه با بودجه مشخص تعريف و اجرا مينمايند.

در تعريف پروژه سه نكته كليدي تاكيد ميشود .

پروژه داراي وقت ، بودجه و هدف مشخص هست و چنانچه پروژه در وقت سپس تعيين شده و با بودجه بيش از مصوب انجام شود به معني نا كارائي مديريت اون پروژه هست لذا پروژه صرف نظر از تفاوت در حجم و بودجه و هدف اون داراي مشخصه هاي مشترك در همه پروژه ها هست .

چه پروژه ساختماني باشد و يا تحقيقاتي ، داراي فعاليتهاي تعريف شده ، وقت تعريف شده ، مجهولات و مديريت واحد هست .

تعاريف ارائه شده اغلب داراي نواقص هست بعنوان مثال تعريف ارائه شده در سايت رسمي ايشانكي پديا يك تعريف ناقص هست كه صرفا به پروژه هاي نرم افزاري توجه دارد ماخذ جهاني و انستيتايشان بين المللي كه هستانداردهاي مديريت پروژه را ارائه ميكند تعريف پروژه را بدين شرح ارائه كرده هست :
مديريت پروژه كاربرد دانش ، مهارت ، ابزارو فناوري در تحقق اهداف پروژه هست
تعاريف ديگري كه از همين ماخذ مشاهده شده پروژه را اينچنين تعريف ميكند
مديريت پروژه روش و يا مجموعه اي از فنون هست كه بر پايه اصول پذيرفته شده مديريت براي طراحي ، برآورد و كنترل فعاليتها در پروژه مشخص بكار ميرود
انجام كارها با نظم و ترتيبي به حرفه و تخصص مي انجامد
در نتيجه ميتوان فرمود مديريت جامع پروژه ها يعني
مديريت واحد وجامع كليه پروژه هاي يك ساوقت مشخص ميباشد كه مصرف منابع ساوقت را درپروژه هاي مختلف تحت يك نظام يكپارچه كنترل و هدايت مينمايد
اختصار EPM براي عناايشانن ديگري نيز هستفاده شده كه نبايد با هدف و معني اين مقاله مترادف دانست لذا بايد فرمود منظور ما از EPM يک راه‌حل کامل و کارآمد براي مديريت چاپ در ساوقت‌ها و شرکت‌ها (enterprise publishing management) و يا روش كنترل جامع فرايندها (enterprise process method) نيست .


با جستجايشان كليد واژه هاي فارسي و لاتين مديريت پروژه در سايت trends.google.com متوجه افزايش مراجعات و جستجوها در ايران و كاهش تدريجي اين كليدواژه ها جهان ميشايشانم .

لذا مديريت پروژه ميتواند در آينده از بازار و توجه خوبي برخوردار باشد اونجه مديران را به مديريت جامع پروژه ها متمايل ميكند جواب مثبت به سه سوال كليدي زير هست :
به اهداف تعريف شده رسيده اند ؟
در وقت تعيين شده خاتمه يافته ؟
با بودجه تخصيص شده كار خاتمه يافته ؟
لذا سه قيد هدف , وقت و هزينه هركدام از يك سو نقطه نهائي را در پروژه در يك فضاي سه بعدي به طرف خود ميكشد.امروزه تلاش مديران برای كاهش و بهينه سازي هر هموقت سه قيد به سرعت در حال افزايش هست و لذا مديران نيازمند اطلاعاتي هستند كه در وقت مناسب بتوانند در مورد پروژه ها تصميم گيري كنند وقتي مديران بدانند كه ميتوانند با تجميع پروژه ها و هستبرنامه سيستم اطلاعاتي ميتوانند كليه شرایط دخيل در پروژه را با يك فرايند متمركز پردازش كنند و لذا ارزيابي و كنترل پروژه ها دقيق تر اجرا کنند ، تمايل اونها به هستبرنامه اينچنين نظامي بسيار افزايش ميابد پروژه كاربران متفاوتي دارد كه با ديدگاههاي متفاوت به اطلاعات ورودي و خروجي نياز و كاربري دارند.


مديران با هستفاده از epm با جمعبندي منابع مصرفي و اصلاح انحرافات پروژه ها در وقت صحيح امكاني بدست مي آورند كه ميتواند در مورد جابجائي منابع و اصلاح وقتبندي هاي پروژه در لحظه مناسب تصميم گيري نمايند و همواره سه قيد پايه ي را در هدايت پروژه ها متعادل نگاه دارند.

مديريت جامع پروژه ها درمقايسه با روش سنتي مديريت پروژه ها داراي تفاوتهائي هست كه براي اون ايجاد مزيت ميكند .
مزيت بسيار مهم در هستبرنامه EPM هوش پروژه هست كه در روش سنتي وجود نداشته و معمولا دانش هر پروژه در همان پروژه هستفاده ميشد و به پروژه هاي ديگر منتقل و هستفاده نميگرديد
هوش پروژه دانشي هست كه در پروژه ها هستفاده ، پردازش و توليد ميشود در EPM اين دانش هستخراج و براي پروژه هاي آتي قابل هستفاده و تكامل خواهد بود
بطوركلي ميتوان نتيجه گرفت صرف نظر از اهدافي كه معمولا مديران در هستبرنامه EPM به اون توجه ميكنند مزيتي توسط سيستم به نام هوش پروژه به ساوقت عرضه ميشود كه براي ساوقتهاي پروژه محور كه مجبور به بهينه سازي قيود سه گانه پروژه هستند يك ضرورت و اكسير حيات بخش تفسير ميشود.


3:

شرح وظايف مديران پروژه

به طور کلی وظایف مدیران پروژه را می‌توان به صورت زیر برشمرد:

• تهیه برنامه وقت‌بندی کلی و برآورد منابع مورد نیاز از آغاز تا پایان فعالیت‌های پروژه برای تخمین هزینه و مدت وقت مورد نیاز جهت تکمیل پروژه و ارایه این ارقام جهت برآورد سود و تصمیم گیری نهایی جهت شرکت در مناقصه
• تهیه منشور پروژه که موافقت‌نامه‌اي بین مدیر پروژه به نمایندگی از ساوقت پروژه (مجموعه ارایه نماينده کالا و خدمات) و معاونین ذیربط به نمایندگی از مدیرعامل شرکت و واحدهای داخلی شرکت هست و هدف این مدرک شفاف‌سازي و مشخص کردن شرایط مهم و حیاتی در اجرای پروژه (بر پايه قرارداد با کارفرما) مي‌باشد
• تهیه ساختار شکست کار و فهرست کلیه فعالیت‌های لازم برای تکمیل پروژه
• تخصیص منابع به فعالیت‌های پروژه و تعیین هزینه‌های بکار گیری این منابع همچنین تعیین سایر مخارج فعالیت‌ها به نحوی که در نهایت هزینه نهایی پروژه به صورتی تخمین زده شود که دارای کمترین خطای ممکن باشد
• کلیه ریسک‌های بالقوه پروژه شناسایی شده و اقدامات اصلاحی برای جلوگیری از بروز اونها یا حد‌اقل کردن تاثیر اونها در پروژه در نظر گرفته شود
• برنامه اجرایی پروژه را به تایید مدیر عامل رسانده و از اون برنامه که می‌بایست بهترین حالت اجرای پروژه باشد به عنوان برنامه مبنا هستفاده کند
• منابع مورد نیاز را درخواست کرده و در زودترین وقت ممکن پروژه را آغاز کند
• به هنگام شروع پروژه به صورت دوره‌ای فعالیت‌های انجام شده در پروژه را پیگیری کرده، کلیه رویداد‌های واقعی پروژه مثل تاریخ‌های شروع و پایان فعالیت‌ها، بکار گیری منابع، مبالغ صرف شده روی فعالیت‌ها و سایر موارد را ثبت کرده و به مقایسه روند اجرای پروژه با برنامه مبنا بپردازد.


• به صورت دوره‌ای گزارش‌های تحلیلی به مدیر‌عامل ارایه دهد.

این گزارش‌ها باید شامل اطلاعاتی مثل تفاوت‌های موجود بین برنامه مبنا و روند اجرای پروژه، تاریخ پیش‌بینی پایان پروژه، هزینه کل پروژه، هزینه لازم برای اتمام پروژه، ارایه شاخص‌های کارایی هزینه و وقت و ارایه راه حل برای جبران تاخیرات به وجود آمده در پروژه و سایر اطلاعات پروژه باشد.

(این گزارش‌ها تحت سیستم مدیریت ارزش حاصله ارایه می‌شود)
• اصولاً مدیر پروژه باید نفر اصلی پروژه سپس مدیر‌عامل باشد و مسوولیت کلیه مسایل پروژه از وقت بستن قرارداد تا فراخوان ختم قرارداد را به عهده داشته باشد.

(در برخی از ساوقت‌ها بسته به تعداد پروژه‌های جاری سرپرست پروژه تعیین می‌شود که مسوولیت چند پروژه را داشته و رابط بین مدیر پروژه و مدیر عامل می‌باشد)

لازم به ذکر هست در ايران مديران پروژه معمولاْ با تکنيک های مورد هستفاده در وظايف فوق آشنا نبوده و از کارشناس کنترل پروژه در اين خصوص هستفاده می شود.
==========

همينطور از ديگر وظايف مديران پروژه مي توان به اين موارد اشاره كرد:
1- مطالعه و بررسي پيمان اصلي و احاطه ي كامل به تمامي جوانب پيمان و قراردادهاي زير مجموعه و پيمان اصلي ،
2- بررسي و ارزيابي قيمت واحد فعاليت هاي قرارداد و مقايسه ي اون با قيمت واحد انجام كار در پروژه و محاسبه ي سود و زيان هر فعاليت و در نتيجه ارزيابي سود كلي پروژه
3- سياست گذاري پروژه در جهت رسيدن به سود بالاتر ، كاهش هزين ها و در نتيجه اقتصادي كردن كل پروژه
4- تهيه ي برنامه ي وقت بندي پروژه بر پايه سياست هاي مؤسسه و شركت و با توجه به قرارداد منعقد شده
5- انتخاب عناصر مناسب براي كارگاه به عنوان پيمانكار دست دوم و عقد قرارداد مناسب با هماهنگي مؤسسه (شركت)
6- بكاگيري امكانات و پرسنل شركت و كارگاه به صورت بهينه وبا بهره وري بالا به منظور دست يابي به اهداف مطرح شده در بند 3
7- تهيه و تامين به موقع امكانات ، مصالح ، لوازم و افراد متخصص و مورد نياز با توجه به برنامه وقت بندي شده
8- كنترل دقيق پروژه مطابق برنامه وقت بندي شده و اتخاذ تدابير لازم جهت جبران تاخيرات احتمالي
9- پيگيري و برنامه ريزي در جهت تنظيم به موقع صورت وضعيت ها - تعديل و مابه التفاوت مصالح و .

.

.

و تسريع در امر رسيدگي و تاييد اونها توسط دستگاه نظارت و كارفرما
10- پيگيري مجدانه و مدبرانه اسناد مالي تا تبديل اونها به پول و واريز وجوه ناشيب از بند 9 به حساب شركت
11- تخصيص اعتبارات دريافت شده به هزينه هاي كارگاه با هماهنگي كامل شركت و رئيس كارگاه
12- برنامه ريزي و پيگيري در جهت كسب اطلاعات كافي و دقيق و به روز از ميزان اعتبارات تخصيصي پروژه از كانال هاي ذيربط مثل وزارتخانه هاي مربوطه ، ساوقت مديريت و برنامه ريزي و .

.

.

تعديل برنامهي اجراي كار بر پايه اعتبار پيش بيني شده و عبور از بحران ها با آگاهي و درايت و هماهنگي با سياست هاي كلي شركت
13- ايجاد رابطه ي مناسب با مدير عامل شركت در جهت پيشرفت پروژه
14-پيگيري در جهت اتمام كامل فعاليت هاي پروژه مانند تحايشانل موقت و قطعي ، تنظيم صورت وضعيت هاي قطعي ، تعديل قطعي ، مابه التفاوت مصالح قطعي .

.

.

، آزاد سازي به موقع ضمانت نامه ها و حسن انجام كار
15- پيش بيني و پيگيري تنظيم قراردادهاي متمم احتمالي مربوط به پروژه
16- برنامه ريزي و ايجاد هماهنگي لازم در مورد بازديد مقامات مسئول از پروژه
17- شركت در جلسات هماهنگي پيمانكار ، كارفرما و نظارت و برنامه ريزي و پيگيري مصوبات جلسات هماهنگي تا حصول نتيجه بر طبق وقت بندي مصوب

4:

چرخه حيات پروژه

اصولا یک پروژه از مراحل مختلفی تشکيل می گردد.

چرخه حيات پروژه مراحل پروژه را مشخص می نماید و
معلوم می دارد که شروع و پایان پروژه کجاست و ارتباط بين پروژه و فعاليت های روزمره ساوقت چگونه
می باشد.

چرخه حيات پروژه با چرخه حيات محصول متفاوت هست و معمولا جزئی از اون می باشد.
کل دوره عمر پروژه را می توان به مراحل مختلفی تقسيم نمود.
معمولا در مرحله ابتدائی توجيه پذیری پروژه مورد بررسی برنامه می گيرد.

در این مرحله که بعضا امکان
سنجی ناميده می شود توجيه فنی، مالی، اقتصادی و زیست محيطی و بعضا اجتماعی پروژه مورد بررسی
برنامه می گيرد.

ماحصل این مرحله تصميم گيری در مورد اجرا یا عدم اجرای پروژه و تعيين اهداف مورد انتظار
از پروژه می باشد.

دستاورد کليدی این مرحله منشور اوليه پروژه می باشد.

بسته به نظر تيم مدیریت پروژه
این مرحله جزئی از پروژه تلقی می گردد یا به صورت مجزا به عنوان یک پروژه مستقل محسوب می گردد.
مرحله پس از اون مرحله اجرا و تحقق بخشيدن به منشور پروژه می باشد.

هدف از این مرحله توسعه
محصولی مطابق با مشخصات تصریح شده در شرح محصول موجود در منشور پروژه می باشد.

این
مشخصات هم مشخصات کمی و کيفی محصول پروژه می باشد هم مشخصات نسبی اون از قبيل هزینه و
وقت می باشد.

این مرحله معمولا در بيشتر پروژه ها بخش اعظم کار پروژه را دربر می گيرد.

لذا، محل
تمرکز این نوشتار صرفا مرحله اجرا می باشد و مرحله اوليه را مورد توجه جدی برنامه نمی دهد.

لازم به ذکر
هست که منظور از مرحله اجرا فاز احداث نمی باشد بلکه منظور مرحله پس از امکان سنجی و پيش از راه
اندازی هست.
باید توجه داشت که خروجی مرحله اجرا تحقق اهداف محصول نمی باشد بلکه تحقق خود محصول می
باشد.

برای مثال اگر بنگاهی با هدف کسب مقدار مشخصی سود اقدام به تعریف و اجرای یک پروژه برای
احداث یک کارخانه پتروشيمی بنماید، در مرحله اجرا کارخانه ای با مشخصات فنی و نسبی (هزینه و وقت)
مورد نظر در طرح تجاری احداث می شود، اما تحصيل سود مورد نظر بنگاه در گرو شرایط دیگری همچون
نحوه بهره برداری و بازاریابی و فروش نيز می باشد.

بنابراین ماموریت مرحله اجرا صرفا تحقق محصولی با
مشخصات فنی و نسبی خواسته شده در طرح تجاری یا منشور پروژه می باشد.


5:

در ساليان دور مديريت و كنترل پروژه به وسيله روشهاي قديمي و تئوري هاي بر پايه آمار و تجربه انجام ميگرفت.

اما سپس حجيم شدن پروژه ها و تمركز بيشتر مجريان رايشان وقت و هزينه روشهاي دستي منسوخ شده و جاي خودش رو به روشهاي نرم افزاري داده.

كه در دهه اخير اين نرم افزارها رشد فني بسيار قابل ملاحظه اي پيدا نموده اند.

از مهمترين اين نرم افزارها كه در ايران اشنايي بيشتري رايشان انها وجود دارد مي توان به سه نمونه زير اشاره كرد.

كامفار : اين نرم افزار به منظور براورد مالي سود و زيان پروژه و شيبه سازي مالي يك پروژه از وقت طراحي پروژه تا پايان عمر مفيد پروژه و بدست اوردن عمر مفيد پروژه طراحي شده هست.
البته اين نرم افزار قابليت هاي زيادي داشته ولي در ايران بيشتر در وقت تخمين و بررسي طرح تفصيلي پروژه از ان هستفاده مي گردد.

از اولين ساوقت هايي كه به طور رسمي از اين نرم افزار هستفاده كرد مي توان از بانك صنعت و معدن ياد كرد.

پرماورا : مهمترين و معروفترين نرم افزار مديريت و كنترل پروژه مي باشد.

در حال حاضر با ارائه نسخه هاي جديد اين نرم افزار از سايشان شركت طراح مي توان كليه امور مربوط به مديريت و كنترل پروژه را از وقت طراحي تا راه اندازي به طور كامل مديريت و كنترل كرد.

از اولين ساوقت هايي كه به طور رسمي از اين نرم افزار هستفاده كرد مي توان از شركت نفت و بانك صنعت و معدن ياد كرد.

MSP : با رشد روز افزون نرم افزارهاي مديريت و كنترل پروژه مخصوصا نسخه هاي اوليه پريماورا شركت مايكرو سافت هم بيكار ننشست و نرم افزار Microsoft Project را بر پايه نرم افزار هاي افيس خود ارائه نمود.

اين نرم افزار رقيب اصلي پريماورا بوده و از ظاهري ساده تر نسبت به پريماورا برخوردار مي باشد.


6:

- مقدمه
از اونجا كه اغلب مجريان طرحهاي بزرگ عمراني موفق به تكميل و راه اندازي طرحهايشان، مطابق وقت و هزينه هاي پيش بيني شده نمي‌شوند، با مشكلات زيادي مواجه مي باشند.

پيچيدگي تكنولوژيكي، تنوع تخصصهاي مورد نياز، نامناسب بودن طراحي‌ها، حجم عظيم فعاليتها و همينطور تعداد زياد ساوقتها و افراد درگير در طرح، همگي از مسائلي هستند كه اغلب مجريان طرح را در پروژه هاي بزرگ و پيچيده از رسيدن به اهداف پروژه باز مي دارند.

معضلات ناشي از اين مسائل، وقتي نمود بيشتري خواهد داشت كه مجري طرح تجربه و تخصص لازم را در اداره كردن پروژه هاي مشابه كسب نكرده باشد و عليرغم نداشتن ذهنيت روشن نسبت به فعاليتها و نيازهاي آتي پروژه، مسئوليت مديريت و هماهنگي طرح را نيز بر عهده گيرد.

در ابداع روشهاي نايشانن اجرا و مديريت طرحهاي بزرگ سعي مي شود تا اولاً هماهنگي و يكپارچگي بيشتري ميان مراحل طراحي و ساخت بربرنامه گردد و ثانياً وظايف مديريتي از وظايف فني طراحي و ساخت مستقل گردد.

روش پيمانكاري مديريت (MC) از جمله اين روشها مي باشد كه غالباٌ در طرحهاي بزرگ صنعتي و در كشور ما در طرحهاي پتروشيمي مورد هستفاده برنامه گرفته هست.

در اين روش پيمانكار مديريت يا مدير طرح (MC) به صورت عضايشان از تيم كارفرما گشته تا بر پايه يك حق‌الزحمه توافق شده و به دور از تمايلات سودجايشانانه پيمانكاري، به انجام خدمات مديريت در زمينه ساخت بپردازد.
از جمله عواملي كه منجر به رواج نيافتن كاربرد روشهاي نايشانن در مديريت طرحهاي عمراني كشور گشته هست، محدوديتهاي ساوقتي، عدم ريسك پذيري دستگاه اجرايي،‌ عدم آگاهي مجريان طرح از روشهاي نايشانن و در نهايت عدم انطباق روشهاي ابداع شده در ساير كشورها با كشور ما مي باشد.
در واقع روش مديريت طرح در نتيجه اصلاح روشهاي مديريتي در هدايت و انجام پروژه‌ها به وجود آمده هست.

در اين روش نحوه عقد قرارداد با پيمانكاران ساخت به دو صورت ممكن هست صورت گيرد:
وقتي كه كارفرما به منظور رهايي از درگيريها و ريسكهاي منتقل شده از پيمانكاران ساخت، ترجيح ميدهد كه تنها با مديريت طرح قرارداد منعقد كند و سپس ايشان مستقيماً با پيمانكاران ساخت در ارتباط با انجام بسته (Package) هاي كاري قرارداد منعقد مي كند.
وقتي كه كارفرما ترجيح مي دهد قراردادهاي ساخت مستقيماً و بدون واسطه MC با پيمانكاران منعقد شود و تنها MC وظيفه مشاوره در انتخاب پيمانكاران و مديريت بر نحوه عملكرد اونها را عهده دار گردد.

در اين حالت MC نقش مشابهي نسبت به مديريت ساخت (CM) پيدا مي‌كند و ريسكهاي منتقل شده به ايشان بسيار محدود ميگردد.
2- مزايا و معايب روش مديريت طرح (MC)
2-1- مزايا
در صورتيكه MC در اواسط فاز طراحي و يا زودتر به كار گرفته شود، با ادغام شدن درون تيم طراحي و هماهنگي با تيم طراح قادر خواهد بود تجربيات و مهارتها مربوط به ساخت را در طراحيها اعمال نمايد تا منجر به كاهش وقت، هزينه، اجرايي شدن بهتر طرحها و افزايش امكان اوناليز مهندسي ارزش در مراحل طراحي و ساخت گردد.
با توجه به اينكه نظارت بر عمليات اجرايي پيمانكاران ساخت بر عهده MC مي باشد بنابراين نيازي به خدمات نظارتي مهندسين مشاور نيست.
حضور MC منجر به ايجاد هماهنگي مابين پيمانكاران ساخت و رفع مشكلات اونان به لحاظ عدم تداخل كاري مي گردد.
ارائه خدمات پشتيباني به پيمانكاران ساخت منجر به تسريع عمليات اجرايي و همينطور پوشش دادن نقاط ضعف اونان ميگردد.
چون MC مستقيماً در طراحي و اجرا شركت نمي كند، مي تواند فارغ از مسايل مستقيم اجرايي منحصراً به مديريت، برنامه‌ريزي و كنترل هزينه بپردازد.
MC همچون عضايشان از تيم كارفرما، تمايلات سودجايشانانه پيمانكاري ندارد و تنها هدفش جلب رضايت كارفرما هست.
در اين روش رقابت شديدي مابين پيمانكاران ساخت ايجاد ميگردد، زيرا كار به بسته هاي كوچكتري تقسيم شده هست و پيمانكاران با انجام صحيح و بموقع اون، سعي در به دست آوردن بسته هاي كاري بيشتري دارند.
در صورتي كه قراردادهاي ساخت توسط MC به پيمانكاران واگذار گردد داراي محاسن زير هست:
كليه ريسكهاي ناشي از عمليات ساخت به MC منتقل مي گردد.
مسئوليت كليه جنبه هاي ساخت بر عهده يك پيمانكار واحد هست.
MC امكانات پشتيباني و خدمات و تسهيلات مركزي براي پيمانكاران تدارك خواهد ديد.
2-2- معايب
ادغام MC در درون تيم طراحي به جهت وجود نگرش خصمانه اونها نسبت به ايشان دشوار هست.

در صورتيكه قراردادهاي ساخت توسط MC به پيمانكاران واگذار گردد معايب اون عبارت هست از:
چون تمام تصميم گيري‌هاي مربوط به ساخت توسط MC صورت مي گيرد، چنانچه ايشان صلاحيت كافي نداشته باشد پروژه با خطر جدي مواجه مي گردد و از اين بابت كارفرما ريسك بالايي را پذيرفته هست.
همواره كنترل زيادي بر رايشان فاكتورها و صورت حسابها بايستي صورت گيرد و بنابراين كاغذ بازي و سوء ظن در اين حالت به مراتب بيشتر هست.
به جهت كنترل زياد كارفرما، آزادي عمل در نحوه اجراي كار و خريد اقلام پايين مي آيد.
3- شرح وظايف و خدمات مديريت طرح (MC)
براي انجام طرحهاي عمراني كشور در « نظام فني و اجرايي طرحهاي عمراني كشور» كه در تاريخ 23/3/1375 بر پايه پيشنهاد ساوقت برنامه و بودجه به تصايشانب هيات وزيران رسيده هست طرح هاي عمراني در دو مرحله «تهيه طرح» و «اجراي طرح» انجام مي شوند.
مرحله تهيه طرح كه خود شامل «مديريت بر تهيه از جنبه ايفاي وظايف قانوني غير قابل واگذاري كه كارفرما خود راساً با كاركنان خود، اونها را انجام ميدهد» و «خدمات مديريت تهيه طرح كه كارفرما در صورت در اختيار نداشتن امكانات لازم يا بزرگ و پيچيده بودن طرح به پيمانكار خدمات مديريت طرح واگذار مي نمايد.»
مرحله اجراي طرح كه خود شامل: «مديريت بر اجراي طرح از جنبه هاي وظايف قانوني غير قابل واگذاري كه كارفرما خود راساً با كاركنان خود اونها را انجام ميدهد» و «خدمات مديريت و كنترل كه شامل خدمات مديريت اجراي طرح، كنترل هاي مهندسي، كنترل پروژه و نظارت مي شود.»
توضيح اينكه خدمات مديريت اجراي طرح، كنترل هاي مهندسي و كنترل پروژه را مي توان در صورت نياز به پيمانكار مديريت اجراي طرح واگذار نمود.
با توجه به اطلاعات جمع آوري شده از اجراي پروژه‌ها به نظر ميرسد در صورت نياز لازم هست انجام مديريت تهيه طرح و مديريت اجراي طرح توسط يك واحد تحت عنوان مديريت طرح و ساخت صورت گيرد.
خدمات مديريت اجراي طرح را براي تكميل مرحله ساخت، بهره برداري و سپس نگهداري صحيح از واحدهاي مختلف يك پروژه به شرح ذيل مي‌توان عنوان نمود:
خدمات مديريت، هماهنگي و مشاوره
تعيين خط مشي هاي اجرايي پروژه و رايشانه‌ها
برنامه ريزي، تهيه برنامه‌هاي وقت بندي، كنترل پيشرفت عمليات و نقل دهي به كارفرما
هماهنگي عمليات اجرايي و نظارت بر ساخت
كنترل و هماهنگي در مورد حمل و نقل و تحايشانل مواد و مصالح.
كنترل مواد و مصالح و تجهيزات
بازرسي ميداني، تست و راه اندازي
خدمات دوره بهره برداري
برآورد و كنترل هزينه
تهيه اسناد و مدارك
كنترل كيفيت و تضمين كيفيت
مساعدت در امر هستخدام و آموزش پرسنل بهره برداري
به عبارت ديگر به هستناد تعاريف ساوقت مديريت و برنامه ريزي، مجري جهت مديريت، كنترل و هماهنگي پروژه‌ها و مراحل اجرايي طرح پس از كسب مجوز از مراجع ذيصلاح مي تواند از يك شركت بعنوان مديريت طرح هستفاده و كليه وظايف و مسئوليتهاي كارفرمايي را بجز موارد زير به ايشان تفايشانض نمايد:
قبول تضمينها و دستور تمديد، آزاد كردن، ضبط و يا واريز اونها
تصايشانب تغيير مبلغ قرارداد
تصايشانب تغيير مدت قرارداد
تغيير مشخصات كلي ، تغيير سيستمها و اجزاي اصلي كار
تصايشانب قيمتهاي جديد و حق‌الزحمه خدمات اضافي
تصايشانب نقل هاي مراحل مختلف خدمات مطالعه و طراحي
تصايشانب تحايشانل موقت و تحايشانل قطعي
تعليق، خاتمه و فسخ قرارداد
تصايشانب صورت وضعيت قطعي و صورتحساب نهايي
4- نتيجه گيري
از اونجا كه هر يك از روش هاي اجراي پروژه هاي عمراني اعم از روش اماني، روش مرسوم سنتي، روش طراحي - ساخت، روش مديريت ساخت (CM) و روش پيمانكاري مديريت (MC) را متناسب با حجم عمليات اجرايي و مالي و گستردگي نياز به تخصصهاي مختلف مي توان جهت انجام پروژه هاي مختلف بكار برد، لذا با توجه به مزايا و معايب هر يك از روشها موارد ذيل پيشنهاد ميگردد.
پروژه‌ها را مي توان به پروژه هاي در حد TSR، پروژه هاي عمراني كوچك، متوسط و بزرگ تقسيم نمود:
پروژه هاي TSR به روش اماني توسط كارشناسان داخلي قابل طراحي و ساخت هست.
پروژه هاي عمراني كوچك را مي توان به روش پيمانكاري مرسوم و توسط كارشناسان داخلي، مهندس مشاور و پيمانكار عمومي اجرا نمود.
پروژه هاي عمراني متوسط را مي توان با تلفيقي از روش پيمانكاري مرسوم ( سنتي ) و جايگزيني پيمانكار مديريت بجاي مشاور با حضور كارفرما و پيمانكار عمومي اجرا نمود و يا مي توان با هستفاده از روش - طراحي ساخت و كمك پيمانكار مديريت، پروژه را اجرا كرد.
در پروژه هاي عمراني بزرگ كه عموماٌ از پيچيدگي خاصي برخوردار هست و در اجراي اون از تخصصهاي مختلف فني ، مالي ، كنترلي و مديريتي همچون پروژه ساخت كارخانجات صنعتي و ساخت واحدهاي پالايشي و پتروشيميايي كمك گرفته مي شود بهتر هست از روش پيمانكاري مديريت يا مديريت طرح هستفاده شود.
با توجه به اينكه عموماً در دو حالت زير از MC هستفاده مي شود
تخصص لازم در گروه كاركنان كارفرما به اندازه كافي وجود نداشته باشد.
وقت رسيدن به پايان پروژه و بهره برداري بسيار كم باشد.
هزينه قرارداد MC حدوداً 5 تا 10 % اجراي پروژه EPC مربوطه هست و با توجه به اينكه هزينه هاي ثابت در بكارگيري MC وجود دارد با كوچكتر شدن پروژه % هزينه هستفاده از MC نسبت به هزينه EPC افزايش مي يابد.

از سايشان ديگر فرموده مي شود هستفاده از MC بيشتر براي پروژه‌هايي با هزينه بالاتر از 300 ميليارد ريال اقتصادي خواهد بود.
از اونجا كه فرموده مي شود هستفاده ازMC عموماً براي پروژه‌هايي با هزينه بالاتر از 300 ميليارد ريال اقتصادي خواهد بود و با توجه به اينكه انتخاب MC براي هر يك از پروژه هاي عمراني باعث ايجاد كار اضافي براي كارفرما جهت تهيه شرح كار، نظارت بر كار MC و غيره مي گردد اولاً گرفتن MC براي هر يك از پروژه‌ها به صورت جداگانه به صرفه نخواهد بود و ثانياً در صورتي كه الزامي در هستفاده از MC وجود داشته باشد مي توان كل پروژه هاي موجود در دفترچه موافقت نامه را كه هزينه اجراي اون بالغ بر 500 ميليارد ريال هست پس از امكانسنجي مجدد و دقيق به MC واگذار نمود.

بديهي هست در اين صورت وظيفه كارفرما نظارت بر MC و انجام وظايفي هست كه از عهده MC ساقط شده هست.
برگرفته از وبلاگ کارهای عمومی ساختمان

7:

برنامه ریزی منابع کاری
برنامه ریزی منابع کاری، مشخص نمودن نوع و مقدار منابع مورد نیاز هر فعالیت شامل منابع انسانی، ماشین آلات، تجهیزات و مصالح مورد نیاز به منظور انجام اون فعالیت می باشد.

برنامه ریزی منابع کاری همانند دیگر فصل های مدیریت جامع پروژه شامل سه بخش اصلی اطلاعات ورودی، تکنیک و لوازم (پردازش اطلاعات ورودی) و خروجی اطلاعات می باشد.

هر کدام از این سه بخش خود زیر بخش های مهمی را شامل می شوند که در صورت عدم تدبیر اندیشی و تکمیل اون ها برنامه ریزی منابع کاری به هدف مشخص شده نخواهد رسید و یا از قطعیت مورد نیاز فاصله خواهد گرفت.

همچنین عدم تکمیل و تدبیر برنامه ریزی منابع کاری بر روی دیگر فصول مدیریت پروژه موثر می باشد.
کیفیت برنامه ریزی منابع کاری یکی از شرایط مشخص نماينده کیفیت مدیریت پروژه می باشد.

دلیل این امر مربوط به خروجی این بخش می باشد.

خروجی این بخش عامل اصلی تعیین وقت و هزینه و برآورد این دو عامل می باشد که بدون شک اصلی ترین فصل مدیریت پروژه تعیین و برآورد وقت و هزینه مورد نیاز انجام هر پروژه می باشد.

دقت در عملیات برنامه ریزی بسیار با اهمیت بوده و می بایستی در تمامی مراحل از تجربیات افراد متخصص هستفاده نمود و بازنگری های مورد نیاز را انجام داد.

ورودي ها
ساختار شکست کار
بیانیه محدوده کار پروژه
لیست فعالیت های پروژه
مشخصه های منابع کاری
خط مشی های ساوقت
تعیین توالی فعالیت ها
تخمین محدودیت های وقت و بودجه
اطلاعات و سوابق مرتبط قبلی

لوازم و تكنيك ها
نظرات و آراء خبرگان پروژه
مشخصه های انتخاب های ممکن
نرم افزارهای مدیریت پروژه

خروجي
منابع کاری مورد نیاز

+نوشته شده توسط مجيد.س در خبر نامه داخلي شرکت ساختمانی گسترش و نوسازی صنایع ایران 1386

8:

ورودی های مورد نیاز برای برنامه ریزی منابع کاری
1. ساختار شکست کار (Work Breakdown Structure)
ساختار شکست کار نوعی دسته بندی عناصر تشکیل دهنده پروژه با محوریت نتایج اون هست.

همچنین این ساختار معرف و ساوقت دهنده محدوده کار بصورت جامع و مانع می باشد.

ساختار شکست کار نیز همانند بیانیه محدوده پروژه اغلب در ایجاد و تثبیت عمومی صحیحی از محدوده پروژه مورد هستفاده برنامه می گیرد.

این ساختار عناصر تشکیل دهنده پروژه را در سطوح مختلف ارائه می نماید.

با افزایش سطوح تجزیه و تفکیک، ساختار شکست کار از تفصیل بیشتری برخوردار می شود.

ساختار شکست کار اغلب به صورت نمودار نمایش داده می شود.

این ساختار، بیان فعالیت های پروژه بصورت ساخت یافته هست و با لیست فعالیت ها و یا سایر مستندات پروژه که به نحوی فعالیت های پروژه را تبیین نموده اند می تواند یکسان نباشد.
این ساختار اولین معرف عناصر و اجزای پروژه برای حصول به نتایج و اهداف می باشد.

هر یک از اون اجزا می بایستی با مصرف منبع کاری مربوطه تحقق یابند.

لذا ساختار شکست کار اولین ورودی لازم برای برنامه ریزی منابع کاری نیز تلقی می گردد.

2. بیانیه محدوده کار پروژه ( Project Scope Statement)

محدوده پروژه، تفکیک اهداف و نتایج اصلی و عمده پروژه به اهداف کوچکتر برای افزایش کارائی مدیریت بر اجزای کار می باشد.

مشخصه های اصلی محدوده کار پروژه و شرح مختصر هر یک از اون ها در یک مجموعه گردآوری و تدوین می گردد.

این مجموعه مدون را بیانیه محدوده کار پروژه می نامند.

بیانیه فوق ضمن ایجاد یک دید مشترک و کامل از محدوده کار بین متولیان و دست اندر کاران، همچنین مبنای اتخاذ تصمیمات اصلی اونان در طول اجرای پروژه نیز می باشد.

در طول اجرا و با پیشرفت کار نیز، این بیانیه می بایستی مورد بررسی برنامه گرفته و کلیات تغییرات حاصل از اجرای برنامه محدوده پروژه در اون لحاظ شود.

عمده مطالب بیانیه محدوده کار شامل دلائل توجیهی اجرای پروژه، محصولات پروژه، نتایج پروژه و اهداف پروژه می باشد.
با تکمیل بیانیه پروژه حدود کاری پروژه مشخص می شود و این مجموعه یکی از شرایط ورودی برنامه ریزی منابع پروژه می باشد که در انتخاب هر منبع به منظور انجام فعالیتی مشخص تعیین نماينده می باشد.

3. لیست فعالیت های پروژه (Activity List)

به منظور انجام یک پروژه می بایست جزء به جزء اون مورد بررسی برنامه گیرد.

بدین منظور می بایست سپس مشخص شدن محدوده کار پروژه و ساختار شکست کار پروژه جزئیات کاری فعالیت های پروژه یا همان لیست فعالیت ها مشخص گردد.

این لیست شامل تمامی فعالیت هایی می گردد که باید در پروژه انجام گردد.

جزئیات این لیست بنابه سیاست های برنامه ریزی پروژه تعیین می گردد و تعداد فعالیت ها و حجم اون ها نیز برمبنای همین سیاست مشخص می گردد.

فعالیت های این لیست را می توان بنا به احتیاجات و ضرورت های مدیریت پروژه تجزیه و یا تجمیع نمود.


لیست فعالیت های پروژه مبنای برنامه ریزی منابع پروژه می باشد.

زیرا این لیست مشخص نماينده بسته های کاری و فعالیت های مشخص پروژه می باشد.

دسته بندی و تفکیک جزئیات فعالیت ها در مجموعه های معین در این لیست حدود برنامه ریزی منابع را مشخص کرده و عاملی مهم در سهولت این کار می باشد.

4. مشخصه های منابع کاری

اطلاع کامل از توانائی های بالقوه منابع کاری برای برنامه ریزی اون ها ضروری و لازم هست.

البته میزان تشریح و تفصیل این مشخصه ها به سطوح اجرائی و نیاز مجریان بستگی دارد.

بعنوان نمونه، در حین انجام مراحل اولیه برنامه ریزی منابع کاری مهندس یک پروژه، تعیین کلی تخصص ها و کارشناسان مورد نیاز کافی هست.

اما بمرور و در مراحل بعدی این تخصص ها و تعداد می بایستی با دقت بیشتری مشخص و در پائین ترین سطوح برنامه ریزی منابع کاری می بایستی به تفکیک هر یک از فعالیت های عمده و با تعیین مشخصه های هر یک از منابع صورت پذیرد.

5. خط مشی های ساوقتی

خط مشی ساوقت به معنای سیاست های کلی اجرایی و برنامه ریزی یک ساوقت یا شرکت می باشد.

خط مشی ساوقت به همراه بیانیه محدوده کاری پروژه شرایط اصلی سیاست گذاری اجرای یک پروژه می باشند و معمولا کلیات اجرای یک پروژه در این دو عامل که مربوط به مدیریان کارفرما و پیمانکار یک پروژه می باشد آورده می شود.
حدود فکری و تعامل ساوقتی و اصول و قوانین جاری ساوقت همانند ضوابط جذب نیرو، اجاره یا خرید تجهیزات و نحوه تامین مواد و سایر شرایط در حیطه خط مشی ساوقت برنامه می گیرد.

این شرایط نقش مهمی در برنامه ریزی منابع کاری یک پروژه داشته که کارشناسان برنامه ریز می بایست درک صحیحی از خط مشی ساوقت داشته و به قوانین و ضوابط ساوقتی تسلط کافی داشته باشند.

6. تعیین توالی فعالیت ها

تعیین توالی فعالیت ها یا مشخص نمودن قیدها شامل پیش نیازها و پس نیازهای انجام یک فعالیت در برنامه ریزی منابع کاری بسیار مهم بوده هست.

انجام چند فعالیت در یک بازه وقتی هستفاده از منابع را محدود کرده و کار برنامه ریزی را با مشکل روبرو ساخته به همین دلیل قبل از برنامه ریزی منابع کاری می بایست توالی انجام فعالیت ها و هم نیازی فعالیت ها کاملا مشخص بوده تا برنامه ریزی کاملی برای هستفاده از منابع و تخمین حجم مورد نیاز منابع در وقت خاص انجام گیرد.

7. تخمین محدودیت های وقت و بودجه

در بیانیه محدوده کار پروژه به طور عموم وقت انجام پروژه و بودجه انجام اون مشخص می گیرد، این دو عامل از محدودیت های پروژه به شمار می روند.

اما محدودیت های وقتی و بودجه مشروط به این ها نبوده و شرایط محیطی دیگری در تعیین محدودیت های بودجه و وقت وجود دارند.

این شرایط بیشتر مربوط به شرایط اجرا و سیاست های اجرایی و تامین اعتبارات مالی و مکان اجرای پروژه می شود.

به طور مثال آب و هوای خاص یک منطقه و یا شرایط سیاسی تامین مواد اولیه یک ناحیه (تامین سیمان) عامل تعیین نماينده محدودیت وقتی و بودجه ای در برنامه ریزی منابع به شمار می رود.

8. اطلاعات و سوابق مرتبط قبلی

اطلاعات و سوابق مرتبط کاری از پروژه های مشابه درون ساوقتی یا برون ساوقتی در تهیه برنامه ریزی منابع کاری بسیار مفید می باشد.

این اطلاعات از حیث انواع و مقادیر مصرف منابع، روش های بکارگیری اون ها و همچنین شرایط پیش بینی نشده در اجرای پروژه می بایستی در برنامه ریزی پروژه جدید در نظر گرفته شود.

تجربه های عملی کاری بهترین ورودی برای سیاست گذاری های پروژه های بعدی می باشد.

گزارشات اجرا و تکمیل پروژه ها در شمار این اطلاعات به حساب می آیند.

+نوشته شده توسط مجيد.س در خبر نامه داخلي شرکت ساختمانی گسترش و نوسازی صنایع ایران 1386

9:

تکنیک ها و لوازم لازم برای برنامه ریزی منابع کاری

1. نظرات و آراء خبرگان پروژه
کلیه ورودی های برنامه ریزی منابع کاری بهتر هست با هستفاده از نظرات و آراء خبرگان، مدیران و کارشناسان بررسی و مورد ارزیابی برنامه می گیرد.

این بررسی ها از جنبه های مختلف فنی بوده و می بایست جامع باشد، همچنین می تواند بصورت گروهی یا فردی انجام پذیرد.

برخی از بررسی ها نیز نیازمند دانش خاص بوده و با همکاری دیگر واحد های ساوقت مجری، مهندسین مشاور، انجمن ها و موسسات فنی و حرفه ای قابل تامین می باشد.

2. مشخصه های انتخاب های ممکن

تعیین انتخاب های ممکن و برآورد مشخصه های اون ها از انواع تکنیک های مدیریت برنامه ریزی به حساب می آید.

تنوع انتخاب ها عامل مهمی در برنامه ریزی می باشد ولی مهمتر از تنوع انتخاب مزایا و معایب هر انتخاب بوده که می بایست کاملا مشخص باشد.

در برنامه ریزی منابع کاری مشخص بودن تنوع انتخاب منابع مختلف به منظور اجرای یکسان فعالیت اهمیت زیادی داشته هست.

تکنیک های عمومی مثل خلاقیت و نوآوری و همچنین یورش فکری (Brainstorming) کاربرد زیادی در برنامه ریزی داشته که عامل اصلی در تعیین کیفیت یک برنامه می باشند.

3. نرم افزارهای مدیریت پروژه
نرم افزارهای مدیریت پروژه همانند MS Project و Primavera قادرند تا منابع کاری پروژه را به سهولت و سرعت زیاد ساوقتدهی نمایند.

درج سایر اطلاعات مهم و موثر در ساوقتدهی منابع کاری (مانند میزان دسترسی به اون ها، نرخ، تقویم اختصاصی و جمعی) در این نرم افزار ها امکان پذیر می باشد.

امکانات این گروه نرم افزاری در برنامه ریزی منابع بسیار بوده ولی کیفیت کار نرم افزارها به اطلاعات ورودی اون ها بستگی داشته و دقت و واقعیت این اطلاعات در خروجی این نرم افزارها تاثیر گذار بوده و عدم توجه به این مطلب از میزان کیفیت کاربردی برنامه می کاهد.

+نوشته شده توسط مجيد.س در خبر نامه داخلي شرکت ساختمانی گسترش و نوسازی صنایع ایران 1386

10:

فرآیند برنامه ریزی منابع کاری

فرآیند برنامه ریزی منابع کاری شامل سه سرفصل کلی زیر می باشد که بدون مشخص نمودن هر کدام از این سه فصل برنامه ریزی منابع کاری امکان پذیر نمی باشد.

 مشخص نمودن منابع مورد نیاز
 دسترسی به منابع مورد نیاز
 تخصیص منابع به فعالیت ها

در فرآیند برنامه ریزی منابع می بایستی سه فصل بالا به صورت سری و متوالی انجام گیرد تا کیفیت برنامه ریزی حفظ گردد.

این سه فصل به هم وابسته بوده و دقت خروجی بستگی کاملی به اطلاعات ورودی و خروجی هر فصل دارد.

در قسمت زیر فرآیند به طور مرحله ای تشریح می گردد.

q مشخص نمودن منابع مورد نیاز
به منظور مشخص شدن منابع مورد نیاز هر فعالیت می بایستی مراحلی به طور متوالی طی گردد و جداولی به طور کامل با دقت و توسط افراد و کارشناسان مربوطه تکمیل گردد.

این کارشناسان باید به سیاست های شرکت و اطلاعات روز بازار مواد اولیه و منطقه هدف و تخصص های فنی روز آشنایی کامل داشته باشند.

این مراحل و جداول در ادامه بررسی می گردد.

سپس ابلاغ قرارداد فرآیند برنامه ریزی پروژه آغاز می گردد.

یکی از بخش های این فرآیند تهیه منابع کاری مورد نیاز پروژه می باشد که برای مدیریت پروژه بسیار اهمیت دارد.

اهمیت این امر به مراتب برای مدیر پروژه و مسئولین تدارکات پروژه بیشتر می باشد و یکی از شرایط اصلی تعیین نماينده وقت و هزینه پروژه می باشد.
اولین گام برنامه ریزی پروژه تهیه بیانیه محدوده کار پروژه می باشد.

این بیانیه می بایستی بر پايه مستندات قرارداد (مفروضات و محدودیت ها) و سیاست های کارفرما و پیمانکار تهیه گردد.

مشارکت تمامی معاونت های شرکت در تهیه این بیانیه مورد نیاز می باشد.

تهیه این بیانیه به وسیله معاونت برنامه ریزی و کنترل پروژه و با هماهنگی دیگر معاونت ها انجام می گیرد.


سپس تهیه و تصویب بیانیه محدوده پروژه می بایستی خط مشی شرکت در اجرای پروژه مشخص گردد.

این بخش می تواند در داخل بیانیه محدوده پروژه نیز آورده شود و با هماهنگی بین مدیران ارشد شرکت و تحقیقات کارشناسی افراد با تجربه در مورد هر قرارداد تهیه و ابلاغ سیاست ها به کارشناسان مربوطه انجام گردد.
بعداز مشخص شدن محدوده کار پروژه و خط مشی ساوقت و به طور کلی سیاست های اجرای پروژه وقت تهیه ساختار شکست پروژه آغاز می گردد.

طبق رویه برنامه ریزی پروژه این قسمت توسط واحد برنامه ریزی و کنترل پروژه تهیه می گردد.

در تهیه WBS می بایستی با مدیر پروژه و رئیس کارگاه همفکری لازم اعمال گردد.

سپس تهیه این ساختار باید اون را به تصویب مشاور و کارفرما رساند.
در حین تهیه WBS شایسته هست اطلاعات مربوط به پروژه های مشابه درون شرکت یا برون شرکتی جمع آوری و از تجربیات اجرایی این پروژه ها در برنامه ریزی مدیریت پروژه فعلی هستفاده گردد.

این اطلاعات بهتر از در یک موسسه مالي اطلاعاتی جمع آوری گشته و در وقت های لازم به عنوان یک پشتوانه اجرایی - اطلاعاتی مورد هستفاده گردد.
سپس تکمیل و تصویب مراحل قبل وقت تهیه لیست فعالیت ها و بسته های کاری که می بایست در پروژه انجام گردد شروع می گردد.

بسته های کاری بر پايه ساختار شکست کار تهیه و بررسی می گردد.

این لیست باید توسط کارشناس کنترل پروژه کارگاه با همکاری مدیر پروژه، بخش فنی و اجرایی کارگاه و دفتر مرکزی تهیه گردد.

هماهنگی و تصویب این لیست به عهده معاونت برنامه ریزی و کنترل پروژه دفتر مرکزی می باشد.

این لیست پایه و پايه برنامه ریزی پروژه و برنامه ریزی منابع کاری پروژه می باشد به همین دلیل دقت لازم در تهیه اون اهمیت به سزایی داشته هست.
سپس مشخص شدن بسته های کاری پروژه و لیست فعالیت های اون مرحله تهیه هستراتژی انجام کار می باشد.

این فرم مشخص می نماید که هر فعالیت به چه نحوی در کارگاه اجرا می گردد و چه بخشی مسئول اجرا و تدارکات اون می باشد.

در این لیست مشخص می شود کدام بخش به صورت امانی یا پیمانی انجام می گردد.

تکمیل این فرم به عهده مدیر پروژه می باشد.

در قسمت زیر نمونه فرم هستراتژی انجام فعالیت ها آورده شده هست.
با تکمیل و تصویب هستراتژی انجام کار مهمترین بخش برنامه ریزی منابع کاری آغاز می گردد.

در این مرحله منابع هر فعالیت به تفکیک منابع انسانی، تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز و مصالح مورد نیاز تکمیل می گردد.

در تکمیل فرم هر فعالیت می بایستی کارشناس مربوطه به دقت تمامی منابع مورد نیاز اون فعالیت را جستجو کرده و در فرم ذکر نماید همچنین بهتر هست در صورت امکان منابع مشابه کاری که می توان در صورت امکان چند انتخاب برای اجرای یک فعالیت می باشد آورده شود.

همچنین می بایست احجام مورد نیاز و هزینه هر منبع نیز در فرم ذکر گردد.

این فرمها بهتر هست با همکاری کارشناسان فنی و کنترل پروژه تهیه گردد و همچنین تهیه اون در کارگاه انجام شده و با دفتر مرکزی هماهنگ می گردد.


سپس تکمیل جدول منابع مورد نیاز تمامی فعالیتهای پروژه و تصویب و تایید اون ها باید تمامی منابع مورد نیاز پروژه را هستخراج کرد و فرم منابع پروژه را تکمیل کرد.

در این مرحله می بایست منابع مشابه فعالیت ها را جمع آوری و احجام اون ها را تجمیع نمود تا تمامی منابع مورد نیاز مشخص شده و احجام هر منبع نیز آورده شده باشد.

این لیست را می توان به عنوان لیست تدارکات پروژه نیز نام گذاری کرد.

+نوشته شده توسط مجيد.س در خبر نامه داخلي شرکت ساختمانی گسترش و نوسازی صنایع ایران 1386

11:

دسترسی به منابع مورد نیاز

سپس تکمیل فصل اول و نهایتا لیست منابع مورد نیاز پروژه می بایست اطلاعات کامل و جامعی در مورد هر منبع تهیه و جمع آوری گردد.

این اطلاعات می تواند شامل هزینه های تهیه این منبع ها و وقت های در اختیار بودن اون ها و یا ضوابط و قوانین حاکم بر تهیه اون ها باشد همچنین می بایست شرایط محیطی تاثیر گذار بر هر منبع نیز جمع آوری گردد.

به طور مثال تهیه سیمان در برخی از فصول و شهرها با مشکلات زیادی همراه هست و تهیه اون تابع ضوابط خاصی می باشد این مشکلات و ضوابط باید مشخص گردد.

همچنین تهیه نیروی انسانی ماهر نیز در برخی از شهرها امکان پذیر نیست و یا هزینه هستخدام اون ها متفاوت می باشد که باید این گونه اطلاعات جمع آوری گردد.


سپس جمع آوری این اطلاعات و تکمیل اطلاعات هر منبع بهتر هست توالی فعالیت ها و محدودیت های وقتی و بودجه ای هر کدام مشخص گردد.

این شرایط تاثیر مهمی در انتخاب و تهیه یک منبع خاص در وقت خاص خواهد داشت.

هرچه این اطلاعات کامل تر و جامع تر باشد کیفیت برنامه ریزی بهتر خواهد شد و کاربرد اون راحت تر و عملی تر می شود.

بهتر هست در این مرحله برنامه اولیه وقتبندی فعالیت های پروژه مشخص شود.
با تکمیل اطلاعات اولیه در مورد منابع و شرایط هستفاده از هرمنبع و مشخص شدن محدودیت های وقتی و بودجه ای مهمترین بخش این فصل آغاز شده و اون هم بحث کارشناسی در مورد هستفاده از نوع و حجم منابع بر پايه وقت و هزینه مشخص می باشد.

در این بخش با برگزاری جلسات بین کارشناسان و مدیران بخش فنی و کنترل پروژه و اجرایی شرکت سیاست های مربوط به تدارکات منابع مشخص می گردد و در خاتمه این جلسات لیست منابع در دسترس و قابل تامین مورد نیاز فعالیت ها تهیه می گردد.

به طور مثال برای حفاری تونل ماشین tbm مورد نیاز می باشد اما روش های جایگزین نیمه صنعتی و دستی دیگری با ماشین آلات دیگر همانند رودهدر و یا لودر نیز برای حفاری تونل امکان پذیر می باشد که هر کدام دارای مزایا و معایب گوناگونی می باشند در نتیجه بایستی انتخاب نوع ماشین در این جلسات بر پايه سیاست شرکت مشخص و سپس ماشین مورد نظر مشخص گردد.+نوشته شده توسط مجيد.س در خبر نامه داخلي شرکت ساختمانی گسترش و نوسازی صنایع ایران 1386

12:

خصیص منابع به فعالیت ها

آخرین فصل فرآیند برنامه ریزی منابع کاری تخصیص منابع مشخص شده به فعالیت ها می باشد.

در این بخش بر پايه منابع مورد نیاز هر بخش و منابع دسترس منابع فعالیت ها تخصیص داده شده و بدین روش هزینه و وقت هر فعالیت مشخص می گردد.


برای تخصیص منابع به فعالیت ها می توان از نرم افزارهای مدیریت پروژه همانند MS Project و Primavera هستفاده کرد.

در این نرم افزارها سپس تعریف منابع، هر فعالیت را به منابع مورد نیازش ارتباط می دهند.

اما مهمترین بخش تخصیص منابع تسطیح اون منابع می باشد و این کار بر پايه اصول و تجارب تسطیح هم بصورت دستی و هم به صورت نرم افزاری امکان پذیر می باشد.
در خاتمه برنامه ریزی منابع کاری به طور کامل انجام شده هست و وقت هستفاده از این برنامه می باشد ولی باید یاد آور شد که حتی بهترین برنامه ها هم باید کنترل و به روز گردند.

+نوشته شده توسط مجيد.س در خبر نامه داخلي شرکت ساختمانی گسترش و نوسازی صنایع ایران 1386

13:

پروژه :

پروژه فرآیندی هست منحصر به فرد با نیازمندیهای خاص شامل فعالیت های کنترل شده با وقت شروع و خاتمه مشخص و با در نظر گرفتن محدودیت های وقت ، هزینه و منابع

مدیریت پروژه
برنامه ریزی ، ساوقتدهی ، نظارت و کنترل کلیه جنبه های پروژه در یک فرآیند مستمر جهت رسیدن به اهداف تعیین شده

فرآیندهای مدیریت پروژه
1-فرآیندهای مرتبط با هستراتژیک
2-فرآیندهای مرتبط با مدیریت تعامل فرآیندها
3-فرآیندهای مرتبط با دامنه پروژه
4-فرآیندهای مرتبط با وقت
5-فرآیندهای مرتبط با هزینه
6-فرآیندهای مرتبط با منابع
7-فرآیندهای مرتبط با پرسنل
8-فرآیندهای مرتبط با ارتباطات
9-فرآیندهای مرتبط با ریسک
10-فرآیندهای مرتبط با تامین نمايندگان

14:

ساختار مديريت پروژه
براي اجراي يك پروژه صنعتي تقسيم بندي كار ذيل جمع بندي گرديده هست :
1- بررسي مقدماتي پروژه
2- اخذ تصميمات هستراتژيك پروژه
3- برنامه ريزي پروژه
4- تهيه ساختار ساوقتي پروژه
5- تدايشانن رايشانه هاي هماهنگي پروژه
6- اجراي عمليات مقدماتي پروژه
7- نظارت بر پروژه
8- هدايت و هماهنگي
9- اختتام پروژه

15:

تعريف پروژه
يک پروژه را مي­توان به صورت زير تعريف کرد:مجموعه­اي از فعاليتها که براي دستيابي به منظور يا هدفي خاص انجام مي­گيرند.

پروژه­ها شامل فعاليتهايي هستند که بايد در تاريخهايي معين، با هزينه­هايي معين و کيفيتي تعيين شده، اجرا بشوند.

پروژه­ها ممکن هست کارهايي باشند که انجام اونها در فواصل وقتي مشخصي لازم مي­شود.

مثلاً: بستن حسابهاي کارخانه در انتهاي سال مالي، تعميرات پايه ي يک پالايشگاه
(Overhall) هر دو سال يک بار و ...

همينطور ممکن هست پروژه­ها شامل کارهايي باشند که فقط يک بار توسط ساوقت انجام خواهند گرفت، مثل پروژه­هاي ساختماني، عمراني، توسعه ساوقت، پروژه­هاي تحقيقاتي و يا ...

با توجه به اونچه که فرموده شد، اموري نظير: تشکيل يک سمينار، تاليف و يا انتشار يک کتاب، راه­اندازي يک کارخانه، توليد يک محصول جديد، اجراي يک برنامه فضايي، انجام يک عمل جراحي پيوند قلب، فراهم نمودن مقدمات و رفتن به مسافرت و هزاران امر ديگر که توسط انسان انجام مي­گيرند، هر يک به خودي خود عبارت از يک پروژه مي­باشند.

16:

ساوقت يک پروژه
براي دستيابي به هدف يا منظور يک پروژه، لازم هست ساوقتي براي اجراي فعاليت­هاي لازم تشکيل گردد.

اين ساوقت بايد داراي منابع و امکانات کافي و مناسب براي اجراي پروژه باشد.

منابع و امکانات به صورت داده­ها (ورودي­ها) به ساوقت وارد مي­شوند.

سياستها، روشها و برنامه­هاي اجراي کارها نيز جزئي از داده­هاي ورودي به ساوقت مي­باشند.

امور مديريت و کنترل، عبارت از کاربرد صحيح و مناسب منابع و امکانات براي اجراي فعاليت­ها به منظور دستيابي به اهداف پروژه مي­باشد.

اين منظور يا هدف نهايي عبارت از ستاده­هاي (خروجي­هاي) ساوقت بوده و شامل عواملي هست که ساوقت براي دستيابي به اونها تشکيل شده و فعاليتهاي لازم را با کاربرد وروديها به اجرا درآورده هست.

براي داشتن امکانات لازم جهت کنترل نحوه پيشرفت کارها، و مقايسه بازده عملي ساوقت با اونچه که برنامه­ريزي شده، و يا در چارچوب سياستها و خط­مشي­ها تبيين شده هست، لازم هست اطلاعات مناسبي از نحوه پيشرفت کارها به مديريت برسد.

اين اطلاعات مي­تواند نشان دهنده عواملي نظير تاريخهاي عملي اجراي مراحل مختلف کارها، نيرايشان انساني و هزينه صرف شده، کيفيت کارهاي انجام شده و ساير آگاهي­هايي که مي تواند مديريت را در تصميم­گيري براي اجراي مراحل بعدي پروژه ياري نمايد باشد.

براي اينکه چنين اطلاعاتي، به طور مرتب و به شکلي مناسب به مديريت برسد، تشکيل يک سيستم اطلاعات بازتابي، به عنوان بخشي از ساوقت پروژه، امري ضروري و اجتناب ناپذير مي­باشد.

سيستم اطلاعات بازتابي، با برقراري يک کانال ارتباطي بين ستاده­ها (خروجي­ها) و مديريت، به طور مستمر، اطلاعات لازم را از ستاده­ها برداشت نموده و به مسئولين اجراي پروژه بازتاب ميدهد.


مديريت پروژه مي­تواند با تجزيه و تحليل اطلاعات بازتابي، پيشرفت کارها و نحوه کاربرد امکانات و منابع را کنترل نموده و در موارد لازم، نسبت به ايجاد تغييراتي جهت تصحيح و بهسازي سياستها، روشها و برنامه­ها اقدام نمايد و يا در خصوصيات ساير منابع و امکانات، تغييراتي به وجود آورد.

بديهيست ايجاد تغييرات در داده­ها، يک کار مستمر و الزامي نبوده و در صورتي که قبل از اجراي پروژه­ها، برنامه­ريزي­ها با دقت کافي انجام گرفته باشند، ممکن هست انجام تغييرات در داده­ها، در ميزاني اندک، قابل اغماض باشد.


17:

دوره وقتي يک پروژه از آغاز تا پايان

مرحله نظري
نقطه آغازين يک پروژه، با هر طبيعت و خصوصيتي که باشد، عبارت از يک نظريه يا فکر و يا خواسته هست که توسط يک شخص يا يک گروه از اشخاص، يا يک موسسه و ساوقت ايجاد مي­شود.

در موارد زيادي اين فکر توسط صاحب پروژه، يعني کسي که تصميم دارد براي اجراي پروژه سرمايه­گذاري نمايد ابداع مي­شود.

در مواردي نيز ممکن هست ساوقتها و موسساتي که خود سرمايه و امکانات کافي براي اجرا ندارند، و يا سرمايه­گذاري در زمينه مورد نظر را شخصاً به صلاح نمي­دانند، نظريه را به اشخاص واجد واقعيات و امکانات پيشنهاد نمايند.

(مشاورين اقتصادي و موسسات صنعتي بين­المللي، در موارد بسياري چنين پيشنهاداتي را به سرمايه­گذاران داخلي در کشورها ارائه نموده­اند).

اين نظريات به هر صورت که به وجود آمده باشند، بايد قبل از برنامه­ريزي براي اجرا، از نظر امکان­پذير بودن و اقتصادي بودن مورد بررسي و مطالعه دقيق برنامه گيرند.

در صورتي که نتيجه چنين مطالعاتي نشانگر اين امر باشد که اجراي پروژه با در نظر گرفتن همگي واقعيات محلي، نظير اوضاع اقتصادي، فرهنگي، سياسي و ...

امکان­پذير بوده و از نظر اقتصادي نيز مقرون به صرفه مي­باشد، اونگاه انواع گزينه­هاي ممکن براي اجراي پروژه، طراحي و تبيين شده و هر يک از اين گزينه­ها مورد ارزيابي برنامه مي­گيرند.

(بديهيست فعاليتهاي اوليه طراحي در اين فاز، براي نشان دادن چارچوب کلي گزينه­ها بوده و شامل جزئيات نمي­باشد).

با انتخاب گزينه بهينه، که معمولاً در اون عواملي کلي نظير ظرفيت و محل مشخص شده­اند، طراحي پروژه يا جزئياتي نسبتاً بيشتر (ولي نه به اون ميزان جزئيات که براي اجرا کافي باشد) آغاز شده و در پيرو اون، شرایط هزينه، وقت و حجم منابع لازم، نظير نيرايشان انساني (در سطوح مختلف مهارتها و تخصص­ها) و تجهيزات، برآورد مي­شوند.

چنين برآوردهايي معمولاً با تفکيک فازهاي باقيمانده پروژه (فازهاي برنامه­ريزي، اجرا و پاياني) به عمل مي­آيند.

براي تشريح بهتر، يک پروژه ساختماني را مورد نظر برنامه مي­دهيم.

چنين پروژه­اي، ممکن هست مربوط به يک ساوقت دولتي، يک موسسه خصوصي و يا يک شخص حقيقي باشد.

در هر يک از اين واقعيات، رد فاز نظري بايد روشهاي تقريباً يکساني براي اجراي اين پروژه دنبال شوند.


صاحب کار، نظرات و خواسته­هاي خود را براي مشاور طرح توضيح مي­دهد.

وظيفه مشاور، اون هست که نظرات و خواسته­هاي صاحب کار را به طور دقيق، دريافت و امکانات ايجاد طرحي براي برآورد خواسته­هاي صاحب کار را مورد بررسي دقيق برنامه دهد.

در صورتي که واقعيات لازم براي اجراي طرح وجود داشته و اجراي طرح از نظر اقتصادي نيز مقرون به صرفه باشد، همانگونه که فرموده شد، مشاور گزينه­هاي مختلف براي اجراي پروژه را طراحي نموده و نکات مثبت و منفي هر يک از گزينه­ها را جهت صاحب کار مشخص مي­نمايد.

طرحهايي که در اين مقطع توسط مهندس مشاور تهيه مي­شوند، همانگونه که بيان شد، داراي جزئيات کاملي به اون ميزان که بتوان با هستفاده از نقشه­هاي تهيه شده، ساختمان را بنا نمود، نمي­باشند.

اطلاعاتي که در اين مرحله از نقشه­ها قابل برداشت هستند، معمولاً در حدودي از جزئيات هستند که بتوانند پروژه را بخوبي تعريف نموده و حجم کارها و سطح منابع لازم را نشان دهند.

در مورد پروژه ساختماني مورد مثال، اين اطلاعات مي­توانند شامل مطالب زير باشند:

-تعيين محل اجراي پروژه
-حجم کارها (سطح زيربنا، تعداد طبقات، ...)
-نوع اسکلت (فلزي، بتون مسلح، ...)
-انواع سرايشانسهاي تاسيساتي (روش تامين حرارت يا برودت، آب آشاميدني، فاضلاب، برق، ...)
-برآورد منابع مالي، نيرايشان انساني، مواد و مصالح و تجهيزات لازم
-برنامه وقت­بندي مقاطع مختلف اجراي کار
صاحب کار با در دست داشتن اطلاعات فوق و همينطور با سنجش امتيازات يا اشکالات مربوط به گزينه­هاي مختلفي که توسط مهندس مشاور ارائه شده، گزينه­اي را که جمعاً داراي امتيازات بيشتري باشد انتخاب مي­نمايد.

با اين انتخاب، فعاليت­هاي مربوط به فاز اول پروژه پايان يافته و پروژه براي شروع فعاليت­هاي فاز دوم آماده شده هست.

بديهيست در فاز دوم که مربوط به طراحي دقيق­تر و تعيين برنامه­بندي وقتي و برآورد حجم منابع لازم به صورتي دقيق مي­باشد، تغييراتي در اونچه که در فاز اول تهيه شده هست داده خواهد شد، ولي چهارچوب اصلي طرح به همان حالت که در فاز اول تهيه شده و مورد موافقت نهايي برنامه گرفته هست، باقي خواهد ماند.
به طور خلاصه، در فاز نظري به سئوالات زير جواب داده مي­شود:
الف) آيا نظريه ارزش اجرايي دارد؟
ب) در صورتي که جواب الف مثبت هست، چه گزينه­ هايي براي اجرا، مناسب و منطقي به نظر مي­رسند.
ج) گزينه بهينه از بين گزينه­هاي مناسب و منطقي، کدام هست؟
مهندس مشاوري که براي اجراي وظايف فاز اول انتخاب مي­شود، ممکن هست خود وابسته و در هستخدام دائمي ساوقت صاحب کار باشد.

چنين حالتي در موسسات بزرگ که در داخل ساوقت خود قسمتي با نام دفتر فني يا دفتر طرح و مهندسي، و يا با نامهاي مشابه ديگر دارند، به چشم مي خورد در بسياري از موارد نيز ممکن هست صاحب کار داراي چنين تشکيلاتي نباشد، و يا اگر داراي چنين تشکيلاتي هست، حجم کار بيش از اون باشد که توسط افراد خود ساوقت قابل انجام باشد.

در چنين واقعياتي، کار مشاوره به صورت قرارداد به موسسات مهندسي مشاور واگذار مي شود.

بايد توجه داشت که در بسياري از کشورها، قوانين و مقررات بخصوصي از سايشان دولت براي اجراي صحيح و دقيق مراتب مرحله يکم پروژه­ها تدايشانن شده هست.

در اغلب موارد، پروژه­هاي دولتي وقتي قابل بررسي براي تامين اعتبار و بودجه هستند که فاز اول طرح، اجرا شده و نقل دقيقي بر پايه مطالعات به عمل آمده، ارائه شده باشد.

قابل ذکر هست که با وجود اهميت خاصي که فاز اول پروژه­ها براي اجراي دقيق و صحيح اونها در فاز­هاي بعدي دارد، در بسياري از موارد، توجه کافي به اين مرحله از پروژه نشده و دقت و بودجه کافي براي اون در نظر گرفته نمي
­شود.

به همين سبب، تعداد بسيار زيادي از پروژه­ها را مي­توان نام برد که به علت عدم اجراي دقيق و صحيح فاز اول، در مراحل بعدي با اشکالات مالي و تجهيزاتي مواجه شده­اند.
18:مرحله طرح و برنامه ­ريزي

در اين مرحله، امور مربوط به پروژه از نظر ساوقت و تشکيلات با مرحله يکم تشابه زيادي دارد، ولي همانگونه که فرموده شد، امور طراحي و برنامه­ريزي با دقت بيشتري اجرا شده و داراي جزئيات کاملتري مي­باشند.
در اين مرحله اطلاعات بين فعاليتهاي مختلف رفت و برگشت نموده و با بهره­گيري از اين مبادله اطلاعات، سعي مي­شود جزئيات لازم مدنظر برنامه گرفته و در نقشه­ها و گزارشات منعکس شوند.

در حين اجراي فعاليت­هاي اين مرحله، در مقاطعي دريافت و موافقت صاحب کار ضروري مي­شود.

قابل توجه هست که در اين مرحله، نقشه­ها در سه سري تهيه مي­شوند.

نقشه­هاي سري اول ، عمدتاً نشان دهنده مشخصه­هايي از طرح که در فاز يکم تاييد شده­اند مي­باشند.

نقشه­هاي سري دوم که در شکل نقشه­هاي کامل ناميده شده­اند، بر پايه نقشه­هاي ساده سري اول، ولي با جزئيات کاملتري تهيه شده­اند.

با اين حال، هنوز داراي اون مقدار از جزئيات نيستند که پيمانکار بتواند براحتي با مراجعه به اين نقشه­ها کليه عمليات ساخت را اجرا نمايد.

به عنوان مثال در يک پروژه ساختماني، نقشه­هاي کامل شامل نقشه­هاي معماري، ساختماني، تاسيسات حرارتي و برودتي، آب، فاضلاب، برق­رساني، روشنايي، مخابرات، دفع آب باران در محوطه و...

مي­باشند.

براي اينکه ميزان جزئيات نقشه­ها مشخص شود، بايد فرمود: که مثلاً در نقشه­هاي معماري سري دوم، ابعاد و موقعيت اطاقها،َ کريدورها، راه­پله­ها، درب و پنجره­ها، ...

و شکل کامل نماهاي مختلف ساختمان مشخص شده­اند.

همينطور در نقشه­هاي تاسيسات حرارتي و برودتي، به عنوان مثال، ابعاد کانالهاي انتقال هوا و محل نصب کانالها در داخل سقفهاي کاذب مشخص گرديده­اند.

حال براي ساخت درب و پنجره، علاوه بر ابعاد اصلي، لازم هست نوع و اندازه پروفيلهاي فلزي که در ساخت درب و پنجره به کار مي­روند، نيز مشخص باشد، يا براي ساخت کانالهاي انتقال هوا، لازم هست نوع اتصال (درز) که براي به هم پيوستن دو قطعه کانال در نظر گرفته شده هست نيز مشخص شود.

چنين جزئياتي معمولاً در نقشه­هاي سري دوم وجود ندارند.

اين جزئيات در سري سوم نقشه­هاي طرح که نقشه­هاي اجرايي (يا کارگاهي) ناميده مي­شوند قابل ارائه مي­باشند.

تخمين دقيق مقادير کار و مصالح و در پيرو اون، تهيه سياستها و روشهاي مناسب براي قراردادهاي اجرايي (سياستهاي پيمان) همراه با دريافت موافقت صاحب کار، از وظايف مهندس مشاور در اين مرحله از طرح مي­باشد.

در همين مرحله، لازم هست برنامه وقت­بندي شده دقيقي براي فعاليتهاي اجرايي تهيه شود.

در بسياري از قوانين مربوط به پيمان پروژه­هاي دولتي، وجود برنامه­هاي وقت­بندي براي اجراي پروژه­ها، جزء لازم اسناد پيمان بوده و بدون اونها اسناد پيمان، کامل شده تلقي نمي­شوند.

با تهيه شدن اسناد پيمان (شامل نقشه­هاي کامل، برآوردها، برنامه­هاي وقت­بندي براي اجرا، ...) و تعيين پيمانکار (يا پيمانکاران) بر پايه ضوابط و مقررات وضع شده در پروژه (و با در نظر گرفتن مقررات و محدوديتهاي دولتي)، بخش عمده فعاليتهاي فاز دوم، عملي شده و مشاور خود را براي اجراي وظايف فاز سوم، که در اون بايد به امور نظارت و کنترل بر نحوه اجرا بپردازد، آماده مي­سازد.

در همين مرحله، امور مربوط به تهيه نقشه­هاي اجرايي (نقشه­هاي کارگاهي) نيز توسط مشاور دنبال مي­شوند و در مواردي، کار تهيه اين نقشه­ها در فاز سوم پروژه نيز ادامه يافته و به ترتيبي که اين نقشه­ها در فاز سوم پروژه جهت آگاهي از جزئيات نحوه اجرا براي پيمانکار لازم مي­شوند، تهيه و در اختيارش برنامه مي­گيرند.

از نکات مهم در اين مرحله، اون هست که طراح، بايد همراه و هماهنگ با طرح هسته اصلي سيستم، امکانات پشتيباني لازم براي سيستم را نيز طراحي نمايد.به عنوان مثال در صورتيكه پروژه مربوط به طراحي و ساخت يک مرکز صنعتي و توليدي مي­باشد، لازم هست توام با طراحي کارخانه و ماشين­آلات توليدي، امکانات لازم براي نگهداري و تعميرات کارخانه نيز طرح شده و مثلاً نقشه­هاي کارگاههاي تعميرات و ماشين­آلات لازم در اين کارگاهها نيز طراحي شوند.

(بديهيست که چنين امري اختصاص به يک کارخانه نداشته و براي هر سيستمي، وجود امکانات پشتيباني در همان لحظات اول شروع بهره­برداري از سيستم، لازم خواهد بود.

19:

مرحله اجرا
در انتهاي فاز دوم پروژه، تقريباً همه فعاليتهايي که لازم هست در اجرا عملي بشوند، مشخص شده و شيوه­ها و برنامه­هاي وقت­بندي براي اجراي فعاليتها تعريف شده­اند.

در فاز سوم، هدف اين مي­باشد که پيشرفت کارهاي پروژه، مطابق با برنامه­ها و اصول و کيفيت­هاي تعيين شده در فاز دوم به مرحله عمل مي­آيند.

مسلم هست که در اين فاز، ساوقت اجرايي بمراتب بزرگتر از ساوقتهايي که در فازهاي قبلي پروژه فعاليت داشتند خواهد بود.

هزينه­هاي صرف شده براي اجراي فعاليتها نيز به مراتب بيش از هزينه­هاي مراحل قبلي پروژه مي­باشد.

در اين فاز، همانگونه که اشاره شد، عامل کنترل داراي نقش پايه ي بوده و لازم هست با برداشت اطلاعات و آمار مناسب از نحوه پيشرفت کارها و مقايسه مشخصه­هاي مختلف کارهاي اجرا شده با اونچه که برنامه­ريزي شده روند پيشرفت کارها و صرف هزينه و ساير منابع را کنترل نمود.

تهيه مواد و مصالح، تامين تجهيزات، هستخدام نيرايشان کار متخصص در امور فني، مالي، پرسنلي و ...، از وظايف اوليه مورد لزوم در اين مرحله مي­باشند.

در بسياري از موارد، ممکن هست مجموعه کارهايي که پيمانکار اجراي اونها را برعهده گرفته هست، در حجمي بيشتر از يا داراي طبيعتي متفاوت با کارهايي باشد که پيمانکار بتواند با کادري که دائم در اختيار دارد از عهده اجراي اونها برآيد.

در اين صورت، پيمانکار اقدام به بستن پيمانهاي دست دوم با ساير پيمانکاران خواهد نمود تا اونها با کاربرد تخصص­ها يا تجهيزات و امکانات بهتري که در اختيار دارند اجراي گروهي از فعاليتها را برعهده بگيرند.

براي بستن پيمانهاي دست دوم، لازم هست موافقت صاحب کار جلب شود.

واضح هست که در حين اجراي کار، عليرغم دقت نظري که در تهيه طرحها و برنامه­ها در فاز دوم، به عمل آمده هست، ايجاد تغييراتي در طرح، غير قابل اجتناب مي­باشد.
پيمانکار در مراحل اجراي کار، به طور مستمر، با مشاوري که در فاز امور نظارت و کنترل را برعهده دارد تبادل نظر نموده و در مواردي که ايجاد تغييرات و تصميماتي در طرح ضروري باشد، با موافقت مشاور در اين موارد اقدام خواهد نمود.

در چنين واقعياتي نقشه­هاي نشان دهنده حالت عملي اجراي فعاليت­ها توسط پيمانکار تهيه خواهند گرديد.

20:

مرحله پاياني (اختتام)
مرحله پاياني پروژه­ها را مي توان به خودي خود يك پروژه ناميد.

در اين مرحله لازم هست كارها به صورتي برنامه­ريزي شوند كه براحتي قابل قبول به وسيله دستگاه نظارت و قابل تحايشانل به صاحب كار باشند.

بديهيست چنين واقعياتي بستگي كامل به نحوه اجراي فعاليتها در طول فاز اجرايي دارد ولي در اغلب موارد مشاهده شده هست كه در مرحله پاياني و تحايشانل پروژه ، پيچيدگي مسائل بين پيمانكار، دستگاه نظارت و صاحب كار، به حد اعلاي خود رسيده و كار تحايشانل موقت و آغاز بهره­برداري از سيستم را به تعايشانق انداخته هست.

چنين واقعياتي باعث خواهد شد كه سرمايه به كار گرفته شده براي مدتي بدون هستفاده مانده و از سايشان ديگر، پيمانكار نيز به علت درگيري و وابستگي به پروژه نتواند از منابع و امكانات خود در ساير پروژه­ها هستفاده نمايد.

در مراحل پايان فاز سوم (فاز اجرايي) معمولاً‌كاربرد نيرايشان انساني و تجهيزات روند كاهشي داشته و بنابراين برعهده پيمانكار هست كه در اين مراحل،‌با برنامه­اي دقيق و حساب شده، پرسنل و تجهيزات خود را كه در پروژه كاربرد ندارند به كاري ديگر بگمارد، يا به كار افرادي كه به صورت موقت براي اين پروژه هستخدام شده­اند و كار جديدي براي اونها در نظر ندارد خاتمه داده، با اونها تسايشانه حساب نمايد.

رعايت صحيح مقررات دولتي و حل و فصل مسائل با اتحاديه­هاي كارگري از وظايف مشكل، ولي غيرقابل اجتنابي هست كه پيمانكار با اون مواجه خواهد بود.

در اواخر فاز سوم و شروع فاز پاياني، روحيه افراد شاغل در پروژه به دليل نگراني در مورد از دست دادن شغل و بيكار ماندن بمراتب ضعيفتر از دوره­هاي آغاز فاز اجرا مي­باشد.

پيمانكار بايد اين مسائل را در نظر داشته و با دقت و سنجش جنبه­هاي مختلف امور پرسنلي به حل اونها بپردازد.

در مرحله پاياني پروژه، تهيه گزارشات و يادداشت­هاي دقيق از نحوه اجراي كارها، باعث خواهد شد كه پيمانكار، براي شركت در مناقصات جديد، و براي اجراي پروژه­هاي جديد، منابع اطلاعاتي با ارزشي در اختيار داشته باشد.
در پايان اين بحث، مي­توان به طور خلاصه فرمود: كه دقت در اجراي وظايف در مرحله چهارم و برنامه­ريزي صحيح براي تحايشانل هر چه سريعتر پرو‍ژه، علاوه بر اونكه از نظر اقتصادي به نفع صاحب كار و پيمانكار مي­باشد از نظر كسب اعتبار براي شركت پيمانكاري و فراهم آوردن زمينه­هاي مناسب در دريافت پروژه­هاي جديد نيز داراي نقش و اهميت قابل توجهي مي­باشد.

21:

خواستم با اين خبر فراخوان كنم كه جديدا بلاخره تو بعضي از ارگانهاي ماهم به مديريت و كنترل پروژه اهميت داده ميشه و متوجه شدن كه چقدر وقت اجراي يك پروژه ميتونه رايشان هزينه تاثير بزاره و پروژخ تونل توحيد يك مثال عملي تو ايران در زمينه مديريت و كنترل ماثر پروژه بود

==========================

شهردار شهرستان تهران با بیان اینکه هزینه اجرای تونل توحید حدود 300 میلیارد تومان شده هست فرمود : از دلایل افزایش هزینه ، اجرای سرعت در کار هست اگر در این کار مثل تونل رسالت تاخیر 9 ساله به وجود می آمد شاید هزینه تمام شده کار به مراتب بیشتر از هزینه فعلی بود .


به نقل روابط عمومی شورای اسلامی شهر شهرستان تهران ، دکتر محمد باقر قالیباف با حضور در جلسه دیروز شورای شهر که بدون حضور مستمع انجام شد با بیان این مطلب و در پی درخواست رییس کمیسیون توسعه و عمران شهری از ارائه نقل از هزینه نهایی ساخت تونل و جزییات اون فراخوان نمود : این تونل برپايه اجرا و طراحی هموقت ساخته شده هست که به دلیل همین هموقتی تغییراتی در اجرا و هزینه اولیه صورت گرفته هست.

شهردار شهرستان تهران از شورای شهر و کمیسیون عمران شورا خواست تاگروهی را جهت بررسی هزینه ها و نحوه اجرای این پروژه تعیین نمايند تا اگر شائبه ای وجود دارد برطرف شود.

شهردار شهرستان تهران همچنین در پی اظهارات برخی اعضای شورا از وضعیت سیستم تهویه هوا در تونل توحید بیان داشت : سیستم هواساز تونل هنوز فعال نشده هست که این مهم تا 20 روز دیگر به انجام می رسد همچنین برپايه سیستم طراحی شده هوا ساز ها در ابتدا و انتهای تونل ، هوای مطبوع واکسیژن دار به داخل تونل دمیده خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: سیستم هواساز و جت فن های نصب شده در تونل به سن سورهای هوشمند مجهز هستند که به محض افزایش آلاینده های هوا در تونل ، این سیستم ها به طور اتوماتیک فعال خواهند شد همچنین مجموعه اگزوز فن ها و هواساز باید به صورت یکجا فعال باشند که به زودی این اتفاق خواهد افتاد.

وی بخش دیگری از آلودگی به وجودآمده درتونل را ، خارج از هستاندارد بودن خودروهای موجود عنوان کرد و اضافه کرد : متاسفانه خروجی گاز دی اکسید کربن از خودروهای موجود حتی خودروهای صفر ، بالاتر از حد هستاندارد هست که موجب می شود سیستم های هوشمند تهویه هوا نتوانند پاسخگوی بهبود هوای داخل تونل باشند.

درادامه شهردار شهرستان تهران در جواب به وجود آب در تونل که از سوی یکی از اعضای شورا مطرح شد فرمود : آب های سرایز شده به تونل مربوط به آب های زیرزمینی و قنات ها هستند که در حال آب بندی و زه کشی این مسیرهای آبی هستیم .

وی خاطر نشان کرد: البته یک لوله آب در بالای سقف تونل وجود دارد که مربوط به ساوقت آب هست که به دلیل فرسودگی نشستی دارد که در حال جابجایی مسیر این لوله آب هستیم .

قالیباف درخصوص گره های ترافیکی شمال وجنوب تونل نیز فرمود : در سمت شمال تونل نزدیک به پل گیشا و پمپ بنزین واقع در این محل گره ترافیکی وجود دارد که %د هستیم مسیر پمپ بنزین را به کوچه های پشت و یک مسیر جدید دیگر در وسط پل گیشا ایجاد کنیم که باعث تعریض این محدوده خواهد شد.

همچنین دربخش جنوبی نزدیک به خیابان امام خمینی (ره) یک مسیر گردش به راست وجود دارد که موجب گره ترافیکی این منطقه شده هست ، برای این منظور هم تدابیر ترافیکی اندیشیده شده هست.

وی همچنین از اعضای شورای شهر شهرستان تهران به دلیل ارسال متن کتبی به منظور تقدیر و تشکر از اجرای پروژه تونل توحید توسط شهرداری شهرستان تهران ابراز خرسندی کرد و فرمود : از تک تک اعضای شورای شهر تشکر می کنم و به عنوان یک شهروند می گویم که اجرای تونل توحید کار بزرگی نبوده هست چرا که شهرداری شهرستان تهران هر کار و قدمی که بر می دارد برای رفاه شهروندان هست.

تاريخ درج مطلب : 03/12/1388

22:

بنده مدرس لوازم مایکروسافت پراجکت سرور 2007 و 2010 هستم.

و توی تیم کنترل پروژه ی یک ساوقت بزرگ با 100 نفر نیروی آی.تی روی ده ها پروژه ی هموقت کار کردم.
لینک زیر مجموعه ی ویدئو های آموزشی من هست که به صورت فیلم آموزش به زبان فارسی برنامه دادم و بیشتر هم برنامه خواهم داد
کد:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

23:82 out of 100 based on 62 user ratings 562 reviews